Marketing na Facebooku - jeszcze nie masz konta na Facebooku? Zmień to natychmiast, tracisz szansę…
Odzież bhp a przepisy bhp
4 marca 2019
Kwestie związane z bezpieczeństwem oraz ochroną zdrowia i życia pracowników nie dają spać wielu specjalistom bhp oraz właścicielom firm i przedsiębiorstw. Z jednej strony kwestie bezpieczeństwa są bardzo kosztowne a z drugiej nie zawsze gwarantują pełne bezpieczeństwo. Należy w nie jednak inwestować, żeby nie dochodziło do wypadków pracowników. Jednym ze sposobów na chronienia zdrowia pracownika jest stosowanie odzieży bhp.
Pracodawca ma obowiązek dostarczyć pracownikowi odzież ochronną albo odzież roboczą. Jednak nie zawsze i nie na każdym zakładzie pracy spoczywa taki obowiązek. Co zatem sprawia, że jest konieczność zapewnienia środków ochrony indywidualnej? Jakie przepisy regulują kwestie dostarczania odzieży bhp? Kiedy pracownik powinien otrzymać odzież roboczą, a kiedy ochronną?
Odzież ochronna a odzież robocza – czym się różnią?

Odzież bhp a przepisy bhp
Różnica jest bardzo widoczna i prosta do określenia, a mimo to te dwa pojęcia są często stosowane zamiennie. Oba te pojęcia często łączone są w jedno: odzież bhp. Odzież ochronna ma za zadanie chronić zdrowie i życie pracowników przed szkodliwym działaniem czynników występujących w miejscu pracy. Obowiązkiem pracodawcy jest zatem zabezpieczyć pracownika, gdy ma on styczność z takimi czynnikami, jak:
- wysoka lub niska temperatura,
- duże natężenie hałasu,
- żrące substancje,
- elektryczność,
- praca przy maszynach – ryzyko uszkodzeń mechanicznych.
Odzież ochronna musi spełniać odpowiednie normy BHP. Jest ona jednym z podstawowych środków ochrony indywidualnej pracownika w miejscu pracy. Pozostałe mogą obejmować np. specjalistyczne obuwie ochronne czy też kask.
Odmienną rolę pełni odzież robocza. Ma ona za zadanie ochronę pracownika przed czynnikami, które bezpośrednio nie zagrażają jego zdrowiu i życiu a raczej chronić przed ewentualnym zniszczeniem lub zabrudzeniem jego własnej odzieży. Często służy ona również promocji firmy lub podkreśla daną grupę zawodową – fartuchy lekarskie czy też fartuchy dla kucharzy.
Szukasz szkoleń BHP online lub stacjonarnie?
Komfort pracy a odzież bhp
Aby praca w odzieży bhp była w pełni komfortowa, najczęściej odzież ta wykonywana jest z wytrzymałej bawełny, rzadziej z flaneli, ortalionu czy polaru. Przy ich produkcji zazwyczaj wykorzystane są nowoczesne technologie, zapewniające przewiewność czy też odprowadzanie wilgoci (ortalion). Dodatkowo ubrania robocze i ochronne często są wzmocnione w miejscach narażonych na szybsze zniszczenie. I tak stosuje się specjalne spodnie z nakolannikami pracując wiele godzin na kolanach (brukarze, branża budowlano – remontowa). Dobierając odzież roboczą warto, więc wybrać dobrej jakości rozwiązania, ponieważ tańsze zamienniki często ulegają szybkiemu zniszczeniu.
Odzież ochronna i robocza – przepisy bhp
Na wstępnie należy zaznaczyć, że nie ma przepisów jednoznacznie ustalających, jaka odzież robocza lub jakie konkretne środki ochrony indywidualnej wymagane są na konkretnym stanowisku pracy. Kwestie te są ustalana wewnątrz danej firmy czy też zakładu, a decyzję o takich stanowiska podejmuje szefostwo firmy. Podjęte postanowienia powinny znaleźć się w regulaminie zakładu pracy, z którym muszą być zapoznani wszyscy pracownicy danej firmy. Regulamin ten powinien ustalać również kwestie używania własnej odzieży na danym stanowisku oraz kwestii wypłaty ekwiwalentu za ewentualne zniszczenie odzieży.
Jeżeli natomiast, pracownicy w trakcie wykonywanych zajęć są narażeni na czynniki szkodliwe lub niebezpieczne dla zdrowia i życia, pracodawca ma obowiązek dostarczyć im nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej. Pozostają one jednak nadal własnością pracodawcy, dlatego po wygaśnięciu umowy pracownik musi je oddać do zakładu pracy chyba, że regulamin wewnętrzny stanowi inaczej. W przypadku, gdy odzież zostanie zniszczona w trakcie pracy, pracodawca ma obowiązek przydzielić pracownikowi nową odzież bhp.
Przepisy polskiego prawa stanowią, że odzież ochronna musi być dopasowana do rozmiaru pracownika oraz posiadać odpowiednie certyfikacje. Przykładem takiej certyfikacji są znaki CE, ale również odpowiednia dokumentację techniczną i deklarację zgodności.
Odzież bhp to nie tylko odzież, ale również inne środki ochrony. Na wielu stanowiskach pracownicy mogą być narażeni na wysoki hałas, możliwość uderzenia głową w coś twardego czy też niebezpieczeństwa wynikające z wdychania czegoś. Co więc zaliczamy jeszcze do odzieży ochronnej?
- obuwie chroni stopy pracownika przed niebezpiecznymi czynnikami. Powinny być odpowiednio wzmocnione,
- rękawice – mogą to być np. antystatyczne, termoodporne, elektroizolacyjne lub też przeciwprzecięciowe,
- kaski chronią głowę przede wszystkim przed urazem mechanicznym. Często są one połączone np. z goglami czy osłoną twarzy,
- nauszniki – mają chronić słuch pracownika, często wykorzystywane są na halach produkcyjnych,
- okulary i gogle ochronne – chronią oczy przed ewentualnymi odłamkami a także przed cieczami, oparami oraz promieniowaniem UV,
- maski ochronne chronią przed odpryskami, cieczami, pyłami, czy mechanicznym uszkodzeniem okolic twarzy. Gdy są wyposażone w filtry, dodatkowo chronią drogi oddechowe pracownika. Powinny być wykorzystywane w miejscach o dużym natężeniu szkodliwych substancji w powietrzu.