Tabletka na trzeźwość – ile działa esperal? Skuteczna terapia alkoholowa wymaga od osoby uzależnionej silnej woli, by wytrwać w trzeźwości. Wiele osób podejmuje decyzję o leczeniu, jednak nałóg staje się silniejszy i po okresie abstynencji wraca do picia. Kolejne porażki w walce z uzależnieniem zniechęcają do podejmowania nowych wysiłków.
Farmakologicznym wsparciem w leczeniu uzależnień od alkoholu jest esperal https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/ tj. wszywka alkoholowa, która działa odstraszająco i zniechęca do sięgnięcia po kieliszek. Jest to lek stosowany w odwyku alkoholowym od kilku dziesięcioleci. Obecnie wykorzystuje się go jako środek wspomagający w ramach kompleksowego leczenia, obejmującego także detoks alkoholowy i psychoterapię. Na czym polega działanie esperalu? W jaki sposób aplikuje się tabletkę? Jak długo działa esperal?
Działanie esperalu
Ośrodki leczenia alkoholizmu doskonale znają mechanizm działania esperalu, gdyż jest to preparat stosowany od dawna. Substancją czynną jest tu disulfiram, który powoduje zaburzenia metabolizmu alkoholu. Zablokowanie dehydrogenazy aldehydowej wywołuje kumulację w organizmie aldehydu octowego, co staje się bezpośrednią przyczyną tzw. reakcji disulfiramowej, czyli zatrucia spowodowanego nagromadzeniem substancji toksycznych. Disulfiram hamuje metabolizm alkoholu, dostarczanego do organizmu nawet w najmniejszych ilościach. W wyniku spożycia przez osobę z wszywką alkoholu w dowolnej formie (może to być nawet z pozoru niegroźne piwo) następuje szereg objawów niepożądanych, które mają skutecznie zniechęcać do picia. Reakcja ta jest o wiele silniejsza niż w przypadku zwykłego kaca. Najczęściej dochodzi do nudności, wymiotów, bólu i zawrotów głowy, drgawek, przyspieszonego tętna, kołatania serca, stanów lękowych. W skrajnych przypadkach może dojść do zapaści lub nieodwracalnego uszkodzenia wątroby. Jest to cena, którą osoba przechodząca terapię płaci za złamanie zakazu sięgania po alkohol. Jeżeli natomiast potrafi się powstrzymać od alkoholu, nie odczuwa żadnych negatywnych skutków działania tabletek.
Aplikacja esperalu
Esperal aplikowany jest w postaci podskórnej wszywki, skąd stopniowo uwalnia się do organizmu. Wszycie esperalu jest możliwe jedynie w prywatnych ośrodkach leczenia alkoholizmu https://awesmedical.pl/. Państwowe ośrodki terapii uzależnień od alkoholu nie oferują takiej opcji, a ponadto preparat nie jest refundowany w ramach NFZ. W pełni bezpieczny i mało inwazyjny zabieg, przeprowadzany jest przez chirurga, w znieczuleniu miejscowym. Polega on na wykonaniu niewielkiego nacięcia i zaaplikowaniu podpowięziowo od 8 do 10 tabletek, rozmieszczonych gwiaździście. Dawka substancji dobierana jest indywidualnie do wieku i wagi pacjenta, stopnia uzależnienia oraz kondycji organizmu. Zazwyczaj esperal wszywa się w okolice łopatki, obojczyka lub pośladka, co czyni go niewidocznym. Po zabiegu pozostaje jedynie niewielka blizna w miejscu nacięcia, którą łatwo jest zasłonić odzieżą. Sama tabletka jest niewidoczna, dzięki czemu ta metoda leczenia zalicza się do dyskretnych. Wykonanie zabiegu jest możliwe tylko w przypadku, gdy pacjent jest trzeźwy przynajmniej od 12 godzin. Cały zabieg trwa około 30 minut i jest całkowicie bezbolesny.
Zobacz również:
- wszywka alkoholowa cena Poznań https://www.facebook.com/odoklinikapoznan
Jak długo działa esperal?
Jak podaje w treści ulotki producent leku, zabieg wszycia esperalu można powtórzyć po 8 miesiącach. Przyjmuje się zatem, że jego minimalny okres przydatności trwa właśnie około 8 miesięcy, w czasie których preparat ulega uwalnianiu. W praktyce czas działania leku zależy od wielu czynników indywidualnych, a także zaaplikowanej dawki. Tabletki uwalniają się do organizmu stopniowo, zatem większa dawka powinna przełożyć się na dłuższą skuteczność. Kwestie te można wyjaśniać z lekarzem wykonującym zabieg. Znaczna część ośrodków oferujących terapię z wykorzystaniem esperalu zapewnia, że lek pozostaje skuteczny przez okres 12 miesięcy. Wydaje się, że jest to czas wystarczający do podjęcia i przeprowadzenia diametralnych zmian w swoim życiu. Przede wszystkim, esperal działa wspomagająco w stosunku do innych metod leczenia uzależnienia. Z pewnością pomaga zatrzymać ciąg alkoholowy, wprowadzić w życie zasady trzeźwości, rozpocząć psychoterapię indywidualną lub grupową. Co więcej, okres trzeźwości może być wykorzystany na fizyczną regenerację organizmu, po spustoszeniu jakie spowodowało nadużywanie alkoholu. Eliminacja alkoholu, w połączeniu ze zdrową dietą, mogą skutecznie zniwelować negatywne skutki dla ciała. Zaprzestanie picia alkoholu pozytywnie wpływa także na psychikę. Czas spędzany na trzeźwo, nierzadko w towarzystwie osób z podobnym problemem, pozwala przewartościować życie. Często zmiany sięgają tak głęboko, że po pierwszym okresie stosowania esperalu nie ma już konieczności powtarzania zabiegu, bo pacjent panuje nad nałogiem bez wsparcia farmakologicznego. Niestety, zdarzają się też sytuacje, gdy osoba z wszywką Esperal https://www.all4edu.pl/gdzie-jest-wszyty-esperal/ zgłasza się do chirurga w celu usunięcia esperalu, bo nie jest w stanie zrezygnować z alkoholu. Z drugiej jednak strony, pewna liczba pacjentów pojawia się po okresie około roku ponownie, aby przedłużyć działanie tabletki. Dla tej grupy wszywka stanowi dodatkowe zabezpieczenie i skuteczne uzupełnienie innych form terapii antyalkoholowej.