Deweloper na rynku nieruchomości

Deweloper na rynku nieruchomości

Deweloper na rynku nieruchomości – każda branża posiada swoje charakterystyczne cechy, a także obszar, na którym działa i z którym się wiąże. Deweloperzy z racji wykonywania swoich czynności są niezwykle ważną częścią rynku nieruchomości na całym świecie, aby móc zrozumieć powiązania i zależności między tymi dwoma aspektami warto zapoznać się z definicją zarówno dewelopera, jak i rynku nieruchomości.

Rynek nieruchomości to zbiór mechanizmów i działań, w których efekcie zbywane i nabywane są prawa do nieruchomości, a także badane są trendy i zależności w danych okresach. Potocznie ujmując rynek nieruchomości to nic innego jak wszystko to, co związane z kupnem, sprzedażą, wynajmem, a także zarządzeniem mieszkań domów i budynków. To właśnie na nim działają deweloperzy, którzy zajmują się budowa, pozyskiwaniem i wytwarzaniem nowych nieruchomości w celach zarobkowych z zyskiem. Jak wynika z tego deweloperzy są nieodłączną częścią rynku nieruchomości i to właśnie oni w dużej mierze dyktują na nim warunki.

Trendy na rynkach nieruchomości

Trendy na rynkach nieruchomości zależne są od dwóch czynników popytu. Czyli ilości osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. W ostatnich latach popyt zaczęła rosnąć, a wszystko to za sprawą rządowych programów wspomagających młode osoby przy zakupie nieruchomości na własność, a także bogaceniem się społeczeństwa.

Drugim czynnikiem jest podaż, która w dużej mierze kreują właśnie deweloperzy obecni na rynku nieruchomości pierwotnych, to oni ilością inwestycji, ich jakością, a także cenami dyktują warunki, jakie panują na rynku. Jak wskazuje wiele badań, w ostatnim czasie jest to bardzo dobry okres dla deweloperów. Notują oni zwiększona sprzedaż mieszkań w cenach, które pozwalają im zaliczyć naprawdę duże zyski do swoich kont.

Nowe inwestycje

Najbardziej wzmożonym okresem rozpoczęcia nowe inwestycje mieszkaniowe przez deweloperów na rynku nieruchomości najczęściej jest drugi kwartał roku. To właśnie wtedy najczęściej spływają do nich fundusze z poprzednich nieruchomości, które pozwalają na rozpoczęcie nowych przedsięwzięć. Jednak deweloperzy na rynku nieruchomości napotykają po drodze wiele przeszkód. Między innymi z roku na rok w miastach zaczyna coraz bardziej brakować gruntów pod zabudowę, co wiąże się z przenoszeniem inwestycji poza granice miast lub na ich obrzeża, a to natomiast wiąże się z obniżeniem cen mieszkań nawet o kilkaset złotych na jednym metrze kwadratowym. Kolejną przeszkodą są wciąż rosnące ceny materiałów budowlanych, które hamują rozwój inwestycji, a także sprawiają, że niekiedy koszty budowy danej nieruchomości okazują się o wiele większe niż początkowo planowany budżet.

Oprócz tych wszystkich aspektów deweloperzy muszą wciąż dopasowywać swoje inwestycje do zmieniających się potrzeb klientów. Przykładowo w ostatnich latach zwiększył się odsetek zakupywanych mieszkań pod wynajem. Stąd też deweloperzy zaczęli tworzyć coraz więcej mieszkań dwupokojowych, które idealnie nadają się w tym celu. Układ dwupokojowy zapewnia komfort wynajmującym, a także nie generuje dużych kosztów.

Standard mieszkań deweloperskich

Deweloper na rynku nieruchomości
Deweloper na rynku nieruchomości

Zmieniające potrzeby klientów, nie tylko wpływają na metraż nieruchomości oddawanych do użytku przez deweloperów, ale także ich standard. Od niedawna, mało kto wyobraża sobie mieszkanie bez balkonu, na dodatek przestronnego, który pozwoli zrelaksować się na świeżym powietrzu. Nastąpił koniec ery bloków z PRL-u. W których to nie było wcale banknotów lub jeśli były one to tak niewielkie, że ustawienie na nich, chociażby krzesła graniczyło z cudem. Aktualnie na rynku nieruchomości kołują przestronne balkony, a także tarasy, a nawet ogrody, które utworzone są w mieszkaniach na parterze, poprzez dołączenie do nich terenów zielonych.

Na przestrzeni lat zmienił się także układ mieszkań, jakiego oczekują nabywcy od deweloperów. W cenie są teraz nowe mieszkania Czyżyny, które posiadają przestronny korytarz, w którym istnieje możliwość ulokowania szafy w zabudowie. Otwarte przestrzenie to kolejne z cech charakterystycznych nowoczesnych nieruchomości. Rzadko kiedy można już spotkać w nich oddzielna zamknięta kuchnie. Częściej jej miejsce zastępuje salon z aneksem kuchennym. Wszystko to wynika ze zwiększonego tempa życia. Młodzi ludzie nie gotują już zbyt często w domach, stąd też brak potrzeby na duże i przestronne kuchnie.

Kolejnym trendem na rynku nieruchomości, z jakim muszą mierzyć się deweloperzy to lokalizacja blisko centrum oraz dużych ośrodków oferujących zatrudnienie. Młodzi ludzie niechętnie cha zamieszkiwać obrzeża miast, gdyż szkoda im czasu na dojazdy do pracy. Bardzo często poszukują oni mieszkań ulokowanych w niedalekiej odległości od swojej pracy, a także źródła rozrywek w danym mieście.

Wszystkie te elementy sprawiają, że deweloper, który chcą sprawie działać na rynku nieruchomości, muszą być bardzo elastyczni i śledzić zmiany w upodobaniach swoich klientów. Z roku na rok trendy mieszkaniowe się zmieniają, a ich zadaniem jest tworzenie takich lokali, które nie tylko nasyca popyt na nieruchomości, ale także spełnia oczekiwania. Nie jest to łatwe zadanie, ale każda branża ma swoje wady i zalety.