Wyspa handlowa z kosmetykami – prowadzenie stoiska i wyspy handlowe w dużej galerii handlowej to bardzo dobry pomysł na dochodowy biznes. W centrach handlowych każdego dnia przewijają się tysiące ludzi. Wynajęcie niewielkiej powierzchni pozwoli na otworzenie biznesu w miejscu z doskonałym dostępem do klientów. Z racji niewielkich rozmiarów, wynajem powierzchni handlowej pod wyspę będzie dużo tańszy niż wynajem całego lokalu. W przypadku sprzedaży produktów o niewielkich gabarytach, takich jak kosmetyki, miejsce dostępne na tego typu stoisku w zupełności wystarczy. Dobrze zaprojektowana wyspa pozwoli na przechowanie zapasów kosmetyków, a także na bardzo dobre ich wyeksponowanie. W poniższym artykule przedstawimy kilka porad dotyczących prowadzenia wyspy handlowej z kosmetykami. Zaproponujemy też kilka praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak można otworzyć tego typu działalność.
Lokalizacja wyspy z kosmetykami
Lokalizacja to bardzo ważna kwestia do rozważenia przed przystąpieniem do otworzenia wyspy handlowej z kosmetykami. Wyspy handlowe to stoiska, które umieszcza się w korytarzach galerii handlowych. Tymi korytarzami przemieszcza się dużo osób i potencjalnie w każdym miejscu można prowadzić dochodowy biznes. Są jednak pewne lokalizacje, których lepiej unikać – na przykład te części korytarza, które stanowią tzw. „ślepe uliczki”, bo tam ruch zazwyczaj jest bardzo niewielki. Dobrze jest postawić na miejsce wyeksponowane, przy którym ruch się zwalnia – takie jak na przykład miejsce tuż przy wejściu do galerii lub korytarz znajdujący się naprzeciwko kas w supermarkecie. Wyspę handlową z kosmetykami najlepiej otworzyć w większym mieście, zwłaszcza jeżeli stawiamy na produkty z wyższej półki, np. profesjonalne linie do pielęgnacji włosów czy kosmetyki naturalne. W mniejszych miastach lepiej sprawdzą się standardowe kosmetyki kolorowe. Dobrym celem są też miejsca znajdujące się w pobliżu dużych ośrodków studenckich, gdyż w tych kręgach zainteresowanie kosmetykami zazwyczaj jest duże.
Wyspa handlowa z kosmetykami – franczyza
Sprawdzonym i cieszącym się niesłabnącą popularnością sposobem na prowadzenie wyspy handlowej z kosmetykami jest franczyza. Franczyza to dobry sposób na prowadzenie działalności gospodarczej dla małych przedsiębiorców. Polega na prowadzeniu swojego biznesu pod szyldem innej marki. W ten sposób eliminuje się ryzykowny element, który wiąże się z zyskaniem zaufania do własnej, nowej marki oraz pozycji na rynku. Franczyzodawca dostarcza nam kosmetyki do sprzedaży, a także dzieli się całym know-how. W przypadku wyspy handlowej franczyzodawca najczęściej udostępnia stoisko, które jest zaprojektowane według standardów danej marki. Oferuje też szkolenia dotyczące sprzedaży i marketingu oraz dostarcza wszelkiego typu materiały promocyjne. Ten sposób działalności to najbezpieczniejszy sposób na to, żeby odnieść sukces w biznesie. Jak każda działalność wymaga jednak wkładu własnego, najczęściej w okolicach kilkudziesięciu tysięcy złotych. Potrzebny on jest do zatowarowania stoiska.
Wygląd wyspy handlowej z kosmetykami
Jeżeli decydujemy się na franczyzę, najprawdopodobniej dostaniemy szczegółowe wytyczne na temat wyglądu naszej wyspy handlowej. W przypadku jednak, gdy sami jesteśmy odpowiedzialni za jej wystrój, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę w kwestiach projektowania i urządzania stoiska handlowe z kosmetykami. Przede wszystkim należy pamiętać, że mamy do czynienia z niewielką powierzchnią. Oznacza to, że musimy postawić na zmaksymalizowanie powierzchni handlowej. Najlepiej sprawdzą się wyspy z dużą ilością przeszkleń, ponieważ pozwolą na ekspozycję największej liczby produktów. Dobrze jest też postawić na wyspy, które są otwarte z każdej strony. Najlepiej, jeżeli klient może swobodnie okrążyć wyspę i podejść do sprzedawcy w dowolnym jej miejscu. Ułatwi to nawiązanie relacji sprzedawcy z konsumentem. Wewnątrz wyspy powinno znaleźć się dużo szuflad, w których można przechowywać zapasy kosmetyków. Wyspa handlowa powinna być schludna, czysta i zadbana. Można postarać się o poszerzenie jej oferty o drobne usługi, na przykład poradę wizażystki czy wykonanie próbnego makijażu. Taka oferta z pewnością przyciągnie więcej klientów.
Wyspa handlowa z kosmetykami – czy warto?
Na koniec zastanówmy się, czy warto jest inwestować w taki biznes, jak wyspa handlowa z kosmetykami. Wiele zależy od naszego nastawienia oraz od tego, jakimi dysponujemy środkami. Jeżeli posiadamy dostęp do dobrej lokalizacji oraz wymagany wkład własny, na pewno jest to opcja do rozważenia. Jednak sama strona materialna nie wystarczy. Do prowadzenia biznesu potrzebujemy też sporej dozy cierpliwości oraz zaangażowania. Zwłaszcza początek może być trudny, gdyż musimy przeczekać okres zwrotu wkładu początkowego. Może to trwać nawet około roku i mniej wytrwali przedsiębiorcy mogą się w tym czasie zniechęcić. W prowadzeniu takiego biznesu ważna jest też otwartość na nowości i kreatywność, by utrzymać atrakcyjność na tak dynamicznym rynku jak sprzedaż kosmetyków.