Laptop dla grafika – czym kierować się przy wyborze?

29 listopada 2019 Autor lektor Wyłączono
Laptop dla grafika - czym kierować się przy wyborze?

Laptop dla grafika – czym kierować się przy wyborze? Wszyscy profesjonalni graficy doskonale wiedzą o tym, jak istotne jest zainwestowanie w sprzęt odpowiedniej jakości. Laptopy dla grafików to bardzo szeroka kategoria produktów. W tej chwili osoby zawodowo zajmujące się projektowaniem oraz obróbką grafiki mają ogromny wybór.

Laptop jest też alternatywą dla komputera – można go przenosić z miejsca na miejsce bez żadnych przeszkód. Przenoszenie miejsca pracy jest w dzisiejszych czasach niezwykle istotne. Graficy mogą pracować zdalnie z dowolnie wybranego miejsca na Ziemi, co jest niezwykle wygodne. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym trzeba kierować się przy kupowaniu laptopa dla grafika. Zapraszamy do lektury!

Matryca jest bardzo istotna – skontroluj ją bardzo dokładnie!

Laptop dla grafika - czym kierować się przy wyborze?

Laptop dla grafika – czym kierować się przy wyborze?

Laptopy, które wyposażone są w przekątną ekranu mniejszą niż 15,6 cala, bardzo słabo sprawdzą się jako laptopy dla grafików. Wszyscy graficy, projektanci oraz web designerzy zgodnie podkreślają, iż sprzęt dobrej jakości musi zapewniać dużą przestrzeń roboczą w odpowiednio wysokiej rozdzielczości. Jeśli przekątna ekranu jest mniejsza niż 15,6 cala, znacząco obniża to jakość oraz komfort pracy. Dla grafików kluczowa jest rozdzielczość matryca, poziom odwzorowania barw, podświetlenie oraz kontrast.

Jakie są najlepsze proporcje ekranu w laptopie dla grafika? Optymalne proporcje wynoszą 16:10 bądź 16:9 – w przypadku notebooków o powierzchni 17 cali najlepsza rozdzielczość będzie wynosiła minimum Full HD, czyli 1920×1080 pikseli. Na rynku nieustannie rośnie również ilość laptopów, które oferują klientom rozdzielczość znacznie wyższą niż Full HD – mowa tutaj o rozdzielczościach 3K (2880×1620 pikseli) oraz 4K (3840×2160 pikseli). Takie laptopy dla grafików zapewniają komfort pracy na możliwie najwyższym poziomie!

Odwzorowanie barw

W tej chwili istnieją trzy bardzo popularne systemy służące do pomiaru odwzorowania barw. Mowa tutaj o standardzie NTSC, sRGB i AdobeRGB. Czym różnią się te systemy? Przede wszystkim zakresem widzialnej dla ludzkiego oka ilości kolorów, które obejmują. Laptopy dla grafików dobrej jakości powinny odwzorowywać wszystkie kolory zaliczane do palety sRGB oraz jak najwięcej kolorów z palety AdobeRGB.

Specjaliści zalecają również, aby kontrast matrycy w przypadku laptopów dla grafików był jak najwyższy – minimum wynosi tutaj 300:1. Ważny jest także wysoki poziom luminancji ekranu (tzw. podświetlenie). Najlepsze modele dostępne na rynku posiadają luminancję na poziomie 350 cd/m2, ale nawet wynik na poziomie 250 cd/m2 będzie już w zupełności wystarczający. Przed zakupem jakiegokolwiek laptopa dla grafików warto też dokładnie sprawdzić, czy podświetlenie jest rozłożone równomiernie na całej przestrzeni danego ekranu.

Kąty widzenia

Osoby profesjonalnie zajmujące się projektowaniem grafiki, z reguły wybierają urządzenia wyposażone w matryce matowe. Uwarunkowane jest to tym, iż matryce błyszczące oferują znacznie mniejszy komfort pracy na zewnątrz oraz w mocno oświetlonych pomieszczeniach. W takich przypadkach ekrany działają jak lustro, przez co praca z takim laptopem jest znacząco utrudniona. Wielu użytkowników wybiera także laptopy dla grafików wyposażone w rozwiązania wspierające dotyk. Dzięki temu można wykorzystać cały ekran jako narzędzie pracy. Oprócz tego, mamy do swojej dyspozycji cyfrowe pióro.

Warto wiedzieć, że  szerokie kąty widzenia oraz kontrast na odpowiednim poziomie są w stanie zapewnić tylko i wyłącznie matryce najdroższe. Ekrany produkowane z użyciem technologii IPS bądź jednej z pokrewnych technologii to naturalny wybór dla tych użytkowników, którym zależy na tym, aby obraz posiadał jak najlepsze parametry.

Wydajność graficzna oraz ogólna urządzenia

Aby urządzenie działało w sposób prawidłowy i mogło obsługiwać nawet najbardziej wymagające aplikacje, warto sprawdzić, czy ma ono wystarczająco mocny procesor. Najlepiej, gdy jest on dwu lub nawet czterordzeniowy. Jest to absolutne minimum, dzięki któremu zapewnimy optymalną moc obliczeniową niezbędną do wykonywania skomplikowanych operacji w programach takich jak Adobe Photoshop oraz wielu innych, które na szeroką skalę są wykorzystywane przez osoby projektujące grafikę.

Każdy grafik doskonale wie również o tym, iż o wydajności pracy laptopa świadczy również jego karta graficzna. Najlepiej, gdy laptopy dla grafików są wyposażone w profesjonalny układ graficzny. Z kolei jeśli pracujemy z mniej wymagającą grafiką, wówczas wystarczy zakup układu zintegrowanego. Następna kwestia to ilość pamięci RAM oraz miejsca na dysku twardym urządzenia. Te kwestie zależą przede wszystkim od tego, jakie potrzeby ma dany użytkownik. Oczywiście wiadomo o tym, iż każdy program graficzny generuje oraz przetwarza całą masę danych, dlatego im lepszą pamięć RAM będziemy posiadali, tym łatwiej będzie obsługiwać poszczególne graficzne aplikacje. Jeśli zależy nam na jak najlepszych osiągach, warto nie oszczędzać ani na pamięci RAM ani na dysku twardym. Dysk twardy powinien być typu SSD – gwarantuje on sprawne funkcjonowanie komputera w każdych, nawet najbardziej wymagających okolicznościach.