Komputery dla gracza

30 stycznia 2019 Autor lektor Wyłączono
Komputery dla gracza

Komputery dla gracza to temat bardzo szeroki. Dla fanów gier wybór takiego najlepszego komputera do gier jest niezwykle istotny. Elektronika wciąż idzie do przodu i co chwila zaskakują nas kolejne technologiczne nowości. Rynek komputerów także potrafi zaskoczyć, a wybierając się do sklepu ze sprzętem rtv, można stracić głowę. Wybór komputera dla gracza zdecydowanie nie należy do najprostszych. Najciekawszym i zarazem najtrudniejszym zadaniem, jest złożenie komputera dla gracza samemu. Wymaga to dużo pracy, ale może stać się powodem do domu na lata.

Komputery dla gracza

Komputery dla gracza

Komputer dla gracza możemy złożyć tak naprawdę w kilku konfiguracjach cenowych. Może on wynieść nas trzy tysiące, pięć, siedem tysięcy złotych. Oczywiście, jeżeli dysponujemy większą ilością funduszy przeznaczonych na komputer dla gracza, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić jeszcze lepszy sprzęt. Mimo to komputery w powyższych cenach powinny być wystarczające. Tworzenie własnego komputera dla gracza, warto zacząć od wyboru i zakupu karty graficznej. Ma on podstawowy wpływ na obraz, który ukazuje nam się na ekranie komputera. Obecnie najczęściej kupowanymi kartami graficznymi są karty NVIDII. Następnym elementem, nad którym musimy dobrze się zastanowić, jest procesor. Dla graczy stworzone są przede wszystkim jednostki AMD Ryzen 5 oraz Intel Core i5. Jeżeli granie ma być dla nas formą relaksu, warto zdecydować się na drugi wymieniony procesor. Jednak jeżeli nasze wymagania są znacznie większe i planujemy na przykład prowadzenie transmisji, wybierzmy pierwszą opcję.

Karta graficzna jest jednym z najważniejszych podzespołów. Jeżeli chodzi o nowe gry komputerowe, które królują na rynku, to wystarczające powinny być karty graficzne z pamięcią GDDR5 3-4 GB. Kolejnym istotnym podzespołem komputera dla gracza jest pamięć RAM. Przy jej wyborze należy kierować się zasadą, że nigdy nie jest jej za dużo. Komputer dla gracza powinien posiadać minimum osiem GB pamięci, co za kilka lat może okazać się jednak niewystarczające. Tutaj także najlepszym wyborem będzie wybór kości tego producenta, którego są inne podzespoły (dzięki temu będziemy mogli skorzystać z technologii Dual Channel). Tworząc komputer dla gracza mający służyć latami, warto mieć ten fakt na uwadze. Optymalnym wyborem będzie szesnaście GB pamięci.

Dobrym rozwiązaniem będzie zakup kości DDR4 z wysoką częstotliwością taktowania (minimum2133 MHz). Montując komputer dla gracza, trzeba oczywiście zwrócić uwagę na płytę główną. Należy ją kupować pod wybrany wcześniej procesor – nigdy na odwrót. Pod uwagę należy wziąć producenta, kompatybilność, podstawkę. Kupując płytę główną, warto także przyjrzeć się obsługiwanemu buforowi i pamięci RAM. Większość komputerów dla graczy nie potrzebuje wysokich jakościowo płyt głównych ze wzmacnianymi układami. Jeżeli chcemy stworzyć komputer za mniej niż cztery tysiące złotych, warto wybrać tańszy i podstawowy model. W tej kwestii nie ma co przesadzać. Najlepiej jest także wybrać kość producenta, który stworzył także nasz procesor (chodzi oczywiście o kompatybilność).

Składając komputer dla gracza, należy zwrócić uwagę na gniazdo procesora (musi być kompatybilny z układem), liczbę wolnych miejsc w kości, pamięć, częstotliwość pracy pamięci. Komputer dla gracza to także dobre chłodzenie. Musi być ono ciągle aktywne, cały czas zapewniające odpowiednią temperaturę dla podzespołów. Tutaj warto zwrócić uwagę na fakt, aby wiatraki nie znajdowały się jedynie we wnętrzu obudowy, ale żeby były zamontowane także przy procesorze i kartach graficznych. Powyższe trzeba dobrze przemyśleć, żeby komputer nagle nam się nie wyłączał z powodu zbyt wysokiej temperatury. Laptop dla gracza to także obudowa. Jej rozmiar powinien być wybrany pod płytę główną oraz inne, wymienione powyżej, podzespoły. Na obecnym rynku zdecydowanie królują takie obudowy jak Small Form Factor, Mini Tower, Midi Tower, Full Tower, Desktop, czy Slim Form Factor. Dobrym pomysłem jest także zakup obudowy wyciszającej. Komputer dla gracza to oczywiście także dodatki, które dla niektórych mogą okazać się największym wyzwaniem. Są to oczywiście: pady (w niektórych grach jest wręcz niezbędny, na przykład FIFA), myszka do komputera dla gracza (posiadają dodatkowe przyciski), klawiatura dla gracza (mają nowe, ciekawe udogodnienia), słuchawki (szczególnie przydatne przy grach multiplaer). W niektórych komputerach producenci montują już system operacyjny, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszani do kupowania go osobno.

Komputer dla gracza można złożyć już za trzy tysiące złotych, choć dla niektórych może wydawać się to abstrakcją. Jeżeli jednak wydaje nam się, że może to nas przerosnąć, warto zdecydować się na gotowy komputer dla gracza, który wystarczy podłączyć do prądu. Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, nie powinniśmy kupować komputera pochopnie. Ponieważ ma on nam posłużyć na lata, powinniśmy zebrać wszystkie niezbędne informacje do zakupu komputera dla gracza. Warto wcześniej przeanalizować strony internetowe, fora i zastosować się to rad podanych w powyższym artykule.