Jaka pamięć RAM do laptopa będzie najlepsza? Poradnik

20 kwietnia 2020 Autor lektor Wyłączono
Jaka pamięć RAM do laptopa będzie najlepsza? Poradnik

Jaka pamięć RAM do laptopa będzie najlepsza? Poradnik: pamięć RAM to element komputera, który w największym stopniu decyduje o tym, jaka będzie jego wydajność. Warto o tym pamiętać zawsze, zanim zdecydujemy się na zakup jakiegokolwiek urządzenia. Wszystkie podzespoły komputera, czyli procesor, karta graficzna, dysk twardy oraz pamięć RAM powinny stanowić jedną całość. Jeśli jeden z nich jest niskiej jakości, to będzie on wpływał na obniżenie wydajności pozostałych.

Pamięć RAM przez niektórych jest czasami traktowana po macoszemu. To duży błąd. Bez dobrej pamięci RAM laptop może nie działać w pełni wydajnie. Sprawdź nasz poradnik, w którym tłumaczymy, czym wyróżniać powinna się dobra pamięć RAM.

Pamięć RAM – co to takiego?

Pamięć RAM (z angielskiego Random-Acces-Memory) to typ pamięci, który nazywany jest pamięcią operacyjną komputera. Każdy program, aplikacja czy gra, trafia właśnie do pamięci RAM. Uruchamianie jakiejkolwiek aplikacji bez pamięci RAM byłoby absolutnie niemożliwe. Jest to pamięć, która magazynuje pliki ze wszystkich uruchamianych przez nas programów. Odpowiada ona również za to, aby były one przetwarzane jak najszybciej i najsprawniej. W pamięci RAM są również przechowywane wszystkie najnowsze wyniki pracy programów przez nas uruchamianych.

Jaka pamięć RAM do laptopa będzie najlepsza? Poradnik

Jaka pamięć RAM do laptopa będzie najlepsza? Poradnik

W porównaniu z pamięcią ROM, pamięć RAM nie jest pamięcią trwałą. Oznacza to, że wraz z wyłączeniem komputera, wszystkie pliki z poszczególnych programów, które zostały przez nas uruchomione, w sposób automatyczny są kasowane przez urządzenie. Aby zachować plik, zawsze trzeba pamiętać o tym, aby zapisać go na dysku twardym lub na jakimkolwiek innym należącym do nas nośniku. Szybkość pracy komputera bardzo mocno uzależniona jest od modułów pamięci RAM, które są zainstalowane w naszym laptopie. W przypadku, gdy pamięć RAM jest dobrej jakości, to wszystkie najnowsze gry możemy uruchamiać na wysokich ustawieniach graficznych oraz uruchamiać kilkadziesiąt stron w przeglądarce internetowej. W chwili obecnej najpopularniejszymi rodzajami pamięci RAM są modele DDR3 i DDR4. Gwarantują one wydajność na bardzo wysokim poziomie. Można je kupować w pojedynczych modułach oraz zestawach złożonych z dwóch bądź większej liczby sztuk.

Dlaczego pamięć RAM jest bardzo ważna?

Każdy z nas doskonale wie o tym, iż pamięć RAM to niezwykle istotny element każdego komputera, który ma nieoceniony wpływ na wydajność funkcjonowania komputera. Co dokładnie zatem zależy od pamięci RAM? Pamięć RAM decyduje w szczególności o wydajności należącego do nas sprzętu. Jeśli zdecydujemy się na zakup odpowiedniej pamięci RAM, zapewnimy sobie kompatybilność oraz możliwość modernizacji należącego do nas urządzenia.

Jeśli pamięć RAM będzie miała odpowiednio dobrane parametry, komputer będzie mógł być wielozadaniowy. Jeśli kupujemy komputer stacjonarny, potrzebna nam będzie pamięć RAM typu DIMM. W przypadku pamięci RAM do laptopów, będzie nam potrzebna pamięć RAM typu SO-DIMM. Na rynku największą popularnością cieszą się pamięci RAM wyprodukowane w standardzie DDR3 i DDR4. W starszych urządzeniach stosuje się również pamięci typu DDR2. Przed zakupem jakiejkolwiek pamięci RAM do swojego komputera należy dokładnie zweryfikować, jaki rodzaj pamięci będzie kompatybilna z należącym do nas laptopem.

Kupując pamięć RAM, zastanów się, do jakich celów będziesz wykorzystywać swój laptop

Kwestia doboru pamięci RAM w laptopie powinna być w pierwszej kolejności uzależniona od tego, do jakich celów będziemy używali naszego urządzenia. Jeśli będziemy korzystać tylko z podstawowych funkcjonalności laptopa takich jak przeglądanie stron internetowych czy oglądanie filmów, to w zupełności wystarczy nam pamięć RAM o pojemności 4-6 GB. Z kolei jeśli chcemy móc grać w gry oraz w jednym momencie uruchamiać kilka aplikacji. Osoby, dla których niezbędny jest laptop do działalności zawodowej, czyli do projektowania filmów wideo, prac graficznych i tego typu rzeczy, powinny zakupić pamięć RAM o pojemności minimum 16 GB, a najlepiej 32 GB.

Częstotliwość – czynnik, na który należy zwracać szczególną uwagę

Przy kupowaniu pamięci RAM trzeba weryfikować rozmaite kwestie, nie tylko jej pojemność. Następnym niezwykle istotnym parametrem, o którym nigdy nie wolno zapominać, jest częstotliwość, czyli tak zwane taktowanie zegara. Parametr ten będzie odpowiedzialny za szybkość działania naszej pamięci RAM. W chwili obecnej podstawowym standardem jest 1333 MHz. Gdy zdecydujemy się na zakup najnowszej pamięci RAM typu DDR4, to taktowanie może wynosić nawet więcej niż 2000 MHz.

Trzeba jednak zawsze pamiętać o tym, że na ostateczną wydajność komputera ma również wpływ bardzo wiele innych czynników. Mowa tutaj nie tylko o wielkości pamięci RAM, ale również o szybkim dysku SSD, wydajnej karcie graficznej oraz nowym procesorze. Wysoką częstotliwość taktowania cenią sobie w szczególności profesjonaliści używający laptopów do pracy zawodowej, osoby grające w wymagające gry oraz wszyscy ci, którym zależy na tym, aby należące do nich urządzenia cechowała jak największa wydajność oraz doskonałe warunki pracy.