Jaka pościel dla dzieci

13 kwietnia 2021 Autor lektor12 Wyłączono
Jaka pościel dla dzieci

Jaka pościel dla dzieci – odpowiedniej jakości sen posiada ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dzieci. Zapewnienie niemowlętom i kilkulatkom optymalnych warunków do spania jest wyjątkowo istotne. Jednym z elementów, które w dużym stopniu wiążą się z możliwością komfortowego odpoczynku jest pościel dla dzieci. Na wygodę najmłodszych wpływa zarówno wielkość akcesoriów do spania, jak i materiał z jakiego zostały wykonane. Rodzice poszukujący produktów z tej kategorii, znajdą bogatą ofertę ciekawych rozwiązań. Jak dopasować odpowiednią pościel do zapotrzebowania swojego dziecka?

Jaki rozmiar pościeli wybrać?

Jednym z najważniejszych aspektów jest odpowiednia wielkość pościeli. Ważne jest to, żeby dziecko mogło dokładnie otulić się kołdrą z każdej strony. Uchroni je to przed rozkopaniem i zmarznięciem w nocy. Szczególną uwagę zaleca się przywiązać do pościeli wybieranej dla niemowląt. Należy pamiętać, że noworodki i kilkumiesięczne pociechy powinny posiadać wyjątkowo płaskie poduszki. Aż do piątego roku życia, maluch może swobodnie korzystać z modelu o wymiarach 40×60 cm. Kołdry odpowiednie dla niemowląt posiadają wymiary 60×120 lub 60×100 cm. Od około 3. do 5. roku życia, dziecko może używać kołdry o wielkości 100×135 lub 100×140 cm. Pościel odpowiednia dla pociech, które skończyły już 5 lat posiada wymiary 140×200 cm. Na tym etapie warto zaproponować dzieciom poduszki o wielkości 70×80 cm. Warto zadbać o to, żeby poszewki w jakie ubiera się pościel, były odpowiednio dopasowane do jej rozmiaru. Zbyt ciasne mogą sprawiać, że kołdra będzie grubsza i bardziej zbita. W zbyt luźnych wkład może się przemieszczać i utrudniać komfortowe spanie. Rodzice dzieci, które ukończyły 10 lat, powinni zaproponować im kołdry o wymiarach 160×200 cm.

Materiał a komfort spania

Jaka pościel dla dzieci

Jaka pościel dla dzieci

Aby pościel dla dziecka zapewniała mu zdrowy i bezpieczny sen, musi być wykonana z odpowiedniego materiału. Najbardziej polecanymi są tkaniny bawełniane. Warto jednak wiedzieć, że w tej kategorii odnaleźć można różne produkty. Obok klasycznej pościeli z bawełny pojawiają się jej odmiany satynowe, flanelowe i tzw. kora. Poszukując odpowiedniego rodzaju poszewek, należy zwrócić uwagę na zapewnienie maluchom komfortowej temperatury do spania. Na cieplejszą pościel w czasie zimy powinny decydować się osoby, w których domach panują wtedy niższe temperatury. Należy szczególnie zadbać o to, aby pociechom nie było w nocy zbyt gorąco. Wśród zimowych wersji poszewek dla dzieci pojawiają się między innymi egzemplarze wykonane z bawełny flanelowej. To ciepły, grubszy materiał, który zapewnia skórze odpowiednią oddychalność. Nie trzeba więc obawiać się, że maluch spoci się podczas snu. Zaleca się jednak upewnić, że dany komplet flanelowej pościeli rzeczywiście wykonany jest z naturalnego tworzywa. Jak wybierać poszewki na pozostałe pory roku?

Zdrowy sen przez cały rok

Przez większość roku, doskonałym rozwiązaniem będzie pościel z tradycyjnej bawełny lub tzw. kory. Naturalne tworzywo zapewnia odpowiednią termoregulację, jednocześnie chroniąc przed zimnem. Zaletą drugiego spośród wymienionych rodzajów jest fakt, że nie trzeba go prasować. W miesiącach letnich warto poszukać rozwiązań, które ułatwią radzenie sobie z upałami. Dobrym pomysłem może okazać się pościel satynowa. Śliski, błyszczący i lekki materiał umożliwi chłodzenie dziecięcej skóry podczas snu. Dodatkowo, tego rodzaju poszewki prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie.
Osoby poszukujące nowoczesnych rozwiązań, mogą zakupić komplet pościeli minky. Taka tkanina powstaje z włókien poliestrowych najnowszej generacji. Dzięki korzystnemu stopniowi izolacji termicznej zapewnia maluchom odpowiednią temperaturę i oddychalność. To wyjątkowo miękka i miła w dotyku pościel, która doskonale spełnia potrzeby najmłodszych. Warto wiedzieć również o tym, że jest odporna na uszkodzenia i łatwa w pielęgnacji.

Jaki wzór pościeli dla dziecka wybrać?

Wielu rodziców zastanawia się, jaki design na pościeli będzie odpowiednim wyborem. Warto wiedzieć, że kolorystyka poszewek wiąże się nie tylko z wizualnymi aspektami aranżacji. Poszukując produktów, które zapewnią maluchom zdrowy i spokojny sen, należy dopasować odpowiednie barwy. Intensywne i nasycone odcienie żółtego oraz pomarańczowego mogą posiadać energetyzujący wpływ na organizm. Żeby pościel nie utrudniała maluchom zasypiania, warto decydować się na bardziej stonowane kolory. Wśród popularnych rozwiązań pojawiają się pastelowe odcienie oraz błękity, biele i szarości. Dobrym kompromisem pomiędzy wesołymi wzorami, a delikatnymi kolorami może być pościel dwustronna. Korzystnym wyborem w roli poszewek dla noworodków mogą okazać się produkty z biało-czarnym designem. Ponieważ dzieci najszybciej zaczynają dostrzegać kontrasty, przyjazny wzór w takich barwach może przykuć ich uwagę. Dobrze, jeśli motywy na pościeli będą dla maluchów uspokajające i ułatwiające wyciszenie się. Do popularnych wzorów należą śpiące zwierzątka i lubiane postaci. Odpowiednio dobrany komplet dziecięcej pościeli zapewni pociechom w każdym wieku komfortowy sen.