Zarządzanie nieruchomościami – czym jest i jak może pomóc

2 grudnia 2019 Autor lektor Wyłączono
Zarządzanie nieruchomościami - czym jest i jak może pomóc

Zarządzanie nieruchomościami – czym jest i jak może pomóc – wynajem nieruchomości może wiązać się z kosztami dla właścicieli. W teorii wygląda to tak: kupujesz nieruchomość, wynajmujesz ją najemcom i czekasz na przychód z miesięcznego czynszu.  Niestety nie jest to takie proste. Wynajem nieruchomości, bez względu na wielkość mieszkania lub budynku, stanowi poważne zobowiązanie czasowe.

Musisz być na bieżąco z pracami konserwacyjnymi i reklamować ofertę, aby znaleźć najemców. Dla kogoś, kto ma wiele nieruchomości do wynajęcia lub ma oddzielną pracę na pełen etat, może to być naprawdę czasochłonne i męczące. Tutaj pojawia się zarządzanie nieruchomościami – czyli sposób na przekazanie tych obowiązków zewnętrznej firmie.

Czym jest zarządzanie nieruchomościami?

Zarządzanie nieruchomościami polega na nadzorowaniu i zarządzaniu operacjami dotyczącymi nieruchomości, często przez osoby trzecie. Dotyczy to zarówno nieruchomości mieszkalnych, jak i komercyjnych. W tym artykule podzielimy się wszystkim, co musisz wiedzieć o zarządzaniu nieruchomościami, i odpowiemy na często zadawane pytania na temat tego, jak ma to związek z Twoją działalnością na rynku nieruchomości.

Zarządzanie nieruchomościami: podstawy

zarządzanie nieruchomościami Warszawa

zarządzanie nieruchomościami Warszawa

Wynajmowanie generującej dochód nieruchomości wiąże się z wieloma formalnościami i zadaniami. Wielu inwestorów w nieruchomości nie ma wystarczająco dużo czasu, aby nadzorować jedną lub wiele nieruchomości naraz. Właśnie dlatego istnieją firmy. Które oferują zarządzanie nieruchomościami. Kiedy współpracujesz z zarządcą nieruchomościami, znacznie zmniejszasz ilość swoich obowiązków.

 

 

Czym zajmują się zarządcy nieruchomościami?

Zarządzający nieruchomościami oferują pełen zakres usług związanych z obsługą nieruchomości oraz z opieką i utrzymaniem jednej lub wielu nieruchomości na wynajem. W niektórych sytuacjach (w zależności od podpisanej umowy) ich zadaniem jest dopilnowanie, aby Twoja nieruchomość odniosła sukces, tzn. przyniosła zyski. Może to obejmować wiele różnych obowiązków, takich jak:

  • reklamy oferty najmu w celu przyciągnięcia potencjalnych najemców
  • bieżące kontrole i przeglądy techniczne,
  • sprzątanie,
  • naprawy i konserwacja bieżąca,
  • planowanie konserwacji i napraw
  • prowadzenie rejestru sprawozdań finansowych i przygotowywanie raportów dla właściciela
  • utrzymywanie pozytywnych relacji z najemcami i w razie potrzeby inicjowanie procesu eksmisji

Łatwo można zobaczyć, ile zadań należy do zarządcy nieruchomości. Ponadto większość specjalistów w zakresie zarządzania nieruchomościami jest dobrze zaznajomiona z oprogramowaniami, które pomagają zautomatyzować dużą część pracy, którą wykonują. Jako właściciel nieruchomości możesz zaangażować się w dbanie o wynajmowany lokal, jeśli możesz sobie na to pozwolić. Jeśli jednak masz wiele innych zajęć, możesz mieć pewność, że zespół zarządzający nieruchomościami skontroluje Twoje inwestycje.

Jakie są korzyści z zarządzania nieruchomościami?

Zarządzanie nieruchomościami - czym jest i jak może pomóc

Zarządzanie nieruchomościami – czym jest i jak może pomóc

Jako zewnętrzny usługodawca, zarządca nieruchomości stara się służyć zarówno Tobie, jak i najemcom. Zadaniem zarządcy lub firmy jest także dbanie o to, aby Twój budynek był utrzymany w odpowiednim stanie. Dzięki takiej współpracy nie musisz martwić się wieloma sprawami i zamiast tego cieszyć się zarobkami z wynajmu.

Czy powinieneś zatrudnić zarządcę nieruchomości?

Jak już wiesz, dobry zarządca nieruchomości może mieć duży wpływ na powodzenie Twojej inwestycji. Biorąc to pod uwagę, trzeba pamiętać, że nie zawsze jest to konieczne. Aby ocenić, czy powinieneś zatrudnić zarządcę nieruchomości, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników:

Budżet

Kupiłeś nieruchomość inwestycyjną, aby zarobić, więc musisz ustalić, czy zarządca nieruchomości mieści się w Twoim budżecie. Większość firm zarządzających nieruchomościami pobiera opłaty za utrzymanie nieruchomości, które zwykle stanowi procent całkowitego pobieranego czynszu. Inne opłaty, które możesz napotkać, to opłaty początkowe przy rozpoczęciu współpracy z firmą zarządzającą nieruchomościami lub opłaty, gdy zarządca nieruchomości musi znaleźć nowych najemców powierzchni.

Czas

Zadaj sobie pytanie: czy mam wystarczająco dużo czasu, aby samemu zająć się konkretną nieruchomością? Pamiętaj, że zarządzanie nieruchomościami to nie praca w formie etatu, ponieważ czasem sytuacja wymaga tego, że trzeba odpowiadać na prośby najemców poza normalnymi godzinami pracy i w weekendy.

Lokalizacja

O wiele łatwiej jest poradzić sobie bez zarządcy nieruchomości, jeśli mieszkasz w pobliżu nieruchomości inwestycyjnej. Jeśli coś pójdzie nie tak, lub najemca będzie mieć pilną prośbę, możesz niemal natychmiast znaleźć się na miejscu. Jeśli jednak mieszkasz gdzieś daleko, może być trudno mieć pod kontrolą wynajmowany lokal.

Zalety współpracy z firmą zajmującą się zarządzaniem nieruchomościami

Współpraca z firmą, która oferuje zarządzanie nieruchomościami, może być bardzo praktycznym rozwiązaniem, ponieważ niewielkim kosztem można przekazać dużą część obowiązków profesjonalistom. Wiąże się to ze znaczną oszczędnością czasu i pewnością, że nieruchomość jest pod stałą kontrolą specjalistów, a mieszkańcy zadowoleni.