24 stycznia 2019 Autor lektor Wyłączono
Jak wybrać materac dla dziecka?

Jak wybrać materac dla dziecka? Oczekujesz maluszka? W takim razie z pewnością już wszystko wiesz o tym, jak należy go przewijać, co można podawać do jedzenia w którym miesiącu, w jakiej temperaturze oraz jak często kąpać i wiele wiele innych rzeczy. Pojawienie się pierwszego dziecka, to ogromne szczęście, ale też spory stres. Musimy przyzwyczaić się do nowej sytuacji oraz często też do nieprzespanych nocy. Należy także dokonać zmian w domu lub mieszkania jak: zabezpieczenie gniazdek, pościąganie kruchych lub niebezpiecznych przedmiotów z niższych półek itp. Każdy maluch wprowadza do wnętrz wiele zmian.

A co z pokojem dla dziecka? Wiele rodziców na początku nie decyduje się na osobny pokój dla malucha i na początku łóżeczko jest stawiane w pokoju rodziców. Dzięki temu oboje mają blisko, kiedy malec zaczyna płakać, aby go nakarmić lub zmienić pieluszkę. Pokój dziecka jest przygotowywany dopiero wtedy, kiedy ten dorasta i potrzebuje własnej przestrzeni na zabawki oraz do snu. Jednak należy pamiętać, że wiąże się to z remontami, skręcaniem mebli, malowaniem itp. Dlatego lepiej mieć przygotowany pokój dla malucha i cały bałagan robić, zanim pojawi się pociecha na świecie. Zwróć uwagę na to, że jeśli przyzwyczaisz malca do spania w pokoju rodziców lub – co gorsza – w ich łóżku, to bardzo trudno będzie Ci potem przenieść dziecko do swojego pokoju. Będzie wracać i płakać. Dlatego im wcześniej zapewnimy własna przestrzeń malcowi, tym mniejszy problem będziemy mieć w przyszłości.

Wózkowe poszukiwania

Jak wybrać materac dla dziecka?

Niekiedy rodzice, zamiast skupić się na poszukiwaniu łóżeczka dla dziecka czy materaca, wytrwale szukają doskonałego wózka. Poszukiwania trwają miesiącami, zjeżdżone jest mnóstwo sklepów oraz wypytani wszyscy znajomi o opinie na temat danych rodzajów wózków. Zaczynają się podróże po sklepach oddalonych nawet o wiele kilometrów oraz poszukiwanie tego idealnego wózka dla wyjątkowego dziecka, które pojawi się na świcie już za kilka miesięcy. Pojawia się także dylemat, czy kupować całkiem nowy wózek, pachnący nowością i bez żadnych zarysowań? A może kupić używany? W końcu wyjdzie to dużo taniej, a malec przecież i tak wyrośnie z wózka bardzo szybko i trzeba będzie kupić coś nowego.

Dlaczego wokół wózka jest tak duże zamieszania, skoro jest jeszcze tyle ważnych kwestii związanych z maluszkiem? Najczęściej tak jest, ponieważ przyszłe mamy, które będą mieć maluszka po raz pierwszy, wyobrażają sobie, że będzie on spędzał mnóstwo czasu w wózku. Tymczasem może się okazać, że jedyny czas spędzony w nim, będzie ten na spacerze, ponieważ maluch niechętnie będzie siedział w nowym pojeździe. Często też rodzice decydują się usypiać w wózku malca i pozwalają mu w nim spać. Jest to nie do końca dobry pomysł.

Dobry materac to zdrowy kręgosłup

U maluszka bardzo ważne jest to, gdzie śpi. Jego kręgosłup jest jeszcze malutki, niewykształcony i dopiero zaczyna rosnąć. Dlatego, jeśli planujemy kłaść spać dziecko w wózku, musi być on odpowiednio dostosowany pod względem materaca. Będzie on bowiem decydował o prawidłowym rozwoju kręgosłupa u dziecka, a co za tym idzie, rzutował na przyszłą jego postawę. Dlatego lepiej zdecydować się na kupno porządnego materaca do łóżeczka niż szukać wózka, który spełni wszelkie nasze oczekiwania i standardy. Dlatego warto pamiętać o tym, aby wózek służył jedynie w celach spacerowych, zaś spać, uczyć malucha w swoim łóżeczku, które będzie do tego dostosowane.

Wybór materaców na rynku jest przeogromny. Z każdej strony krzyczą do nas przeróżne reklamy, a każdy sprzedawca poleca właśnie jego produkty, jako te najlepsze dla dzieci. Warto więc wyrobić sobie własną opinię na ten temat i co nieco się dowiedzieć na temat dziecięcych materacy. Jaki powinien być materac dla malucha? Powinien spełniać cztery bardzo ważne cechy dla zdrowia pociechy. Po pierwsze być antyalergiczny, po drugie — antybakteryjny, po trzecie — nie powinien zawierać toksycznych klejów oraz szkodliwych substancji chemicznych i po czwarte – posiadać możliwość prania w pralce.

Materac gryka — kokos czy piankowy?

Jeszcze do niedawna ogromną popularnością cieszyły się materace składające się z łuski gryki i włókna kokosowego. Uznawane one były nie tylko za te najwygodniejsze dla maluszka, ale najbardziej naturalne — no bo przecież składają się z roślin. Wiele osób nadal poleca takie materace dla dzieci, a także wiele maluchów lubi na takich spać i nie narzekają. Tymczasem okazuje się, że nie jest to takie dobre wyjście, jak mogłoby się wydawać. Osoby, których dzieci na takich materacach spały po jakimś czasie uskarżały się na brak wygody, ponieważ się one odgniatały, a po rozcięciu okazywało się, że w środku znajduje się pleśń lub nawet robaki. Co więc wybrać? Materac lateksowy nie bardzo nadaje się dla maluszka, ponieważ jest on syntetyczny oraz może powodować uczulenia. Sprężynowy odpada ze względu na to, że nie będzie się on w stanie dostosować do rozwijającego się kręgosłupa u dziecka. Zostaje więc materac piankowy. Dobrze dobrany, powinien być średnio twardy, dopasowywać się do ułożenia ciała maluszka oraz być w pełni higieniczny i antybakteryjny.