Jak otworzyć lombard?

18 czerwca 2021 Autor lektor Wyłączono
Jak otworzyć lombard?

Jak otworzyć lombard? Czy na lombardzie można zarobić? Dla wielu osób tego typu interes wydaje się żyłką złotą. Osoby, które zostawiają swoje cenne przedmioty, zwykle są w dużej potrzebie i rzadko po nie wracają. W związku z tym można je później odsprzedać za wyższą cenę. Czy tak właśnie wygląda skup za gotówkę? Co warto wiedzieć, zastanawiając się nad założeniem własnego lombardu?

Jak działa lombard?

Świetność lombardów datuje się na lata 90. W ostatnich kilku latach wracają znowu do łask. Warto jednak określić, że to zupełnie inne miejsca niż te sprzed kilkudziesięciu lat. Dbają zarówno o wystrój wnętrza, jak i obsługę klienta. Jakie warunki trzeba spełnić, by otworzyć lombard? Właściwe podstawowym ograniczeniem jest wiek. Właścicielem lombardu może zostać pełnoletnia osoba fizyczna. Zatem z dokumentem tożsamości można rozpocząć załatwianie spraw formalnych. Aby zapewnić sobie jednak jak najlepszy start, warto przemyśleć działanie w biznesu. W tym celu warto rozpisać biznesplan. Na początek warto zastanowić się, czym lokal może się wyróżniać. Po pierwsze może to być dobra lokalizacja, po drugie wpadająca w ucho nazwa. W biznesplanie należy także ująć ofertę konkurencji. Nie warto zaczynać biznesu bez znajomości rynku. Może się okazać, że w pobliżu działa dobrze prosperujący lombard, z którym trudno będzie konkurować. Warto także przemyśleć kwestię finansów. Określić minimalny przychód, który wystarczy na pokrycie kosztów utrzymania biznesu, a także satysfakcjonujący przychód. Już na etapie planowania można zastanowić się nad rozwijaniem biznesu.

Gotowy biznesplan można wdrażać w życie. Wcześniej jednak należy spełnić kilka warunków formalnych. Po pierwsze złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta w sprawie założenia działalności gospodarczej. Kolejnymi urzędami są: Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Na szczęście większość spraw można wykonać przez internet. Pozostaje jeszcze kwestia lokalu (kupno czy wynajem?), zatrudnienia pracowników i określenia tematyki lombardu. Może zajmować się wyłącznie określoną grupą produktów, np. skup złota lub rozszerzyć działalność na inne produkty.

Kto może zostać właścicielem lombardu?

Jak otworzyć lombard?

Jak otworzyć lombard?

Po założeniu działalności gospodarczej oraz ustaleniu lokalizacji lombardu, można przystąpić do dalszych działań. Warto również pamiętać, że zarówno właściciel lombardu, jak i sprzedawcy powinni cechować się określonymi predyspozycjami. Poza znajomością technicznych aspektów dotyczących między innymi skupu telefonów, warto zadbać o odpowiednie podejście do klienta. Skup smartfonów wymaga między innymi odpowiedniego podejścia merytorycznego i praktycznego. W przypadku wartościowych przedmiotów warto liczyć się z tym, że mogą one pochodzić z kradzieży. Aby uniknąć posądzenia o paserstwo, należy zażądać od potencjalnego klienta przedstawienia dowodu zakupu. Ten stanowi potwierdzenie autentyczności przedmiotu, ale również wyraźnie wskazują na jego legalne pochodzenie. Niektórzy rodzą się z określonymi umiejętnościami, inni mogą korzystać ze szkoleń i kursów. Natomiast decydując się na pracę z określoną grupą produktów, np. skupem laptopów czy biżuterii, warto mieć obszerną wiedzę na temat ich wartości. To pozwoli precyzyjnie szacować ich cenę i uniknąć zakupu tombaków. Ponadto kluczowe jest opanowanie, umiejętność opanowywania konfliktów czy radzenie sobie w stresujących sytuacjach.

Czy gotówka jest potrzebna na start?

Lombard można inaczej określić jako miejsce skupu za gotówkę. W związku z tym sama nazwa wskazuje, że gotówka jest niezbędna na rozpoczęcie działalności. Płynność finansowa zapewnia dopiero sprzedaż zastawionego przedmiotu. Ze sprzedażą należy jednak poczekać, aż do momentu wygaśnięcia umowy. Wielu właścicieli lombardów zastanawia się, w jaki sposób powiększyć grono odbiorców. Z pomocą przychodzą nowoczesne środki przekazu. Oprócz stacjonarnego lombardu można założyć również stronę internetową. Aukcje w internecie pozwolą stworzyć nowe miejsce zbytu, a także poszerzyć grono potencjalnych klientów. Jednocześnie ta forma sprzedaży zmniejsza koszty magazynowania. Niektórzy, aby oszczędzić początkowe koszty, decydują się na samodzielne prowadzenie interesu. Dopiero po zwiększeniu dochodów pozwalają sobie na zatrudnienie pracowników. Kluczowa jest jednak współpraca z rzeczoznawcą, jeśli w lombardzie pojawiają się drogocenne przedmioty. Drugim podmiotem, który jest ważny dla funkcjonowania lombardu, jest agencja ochrony. Niektóre lombardy zatrudniają ochroniarza na stałe, inne tylko doraźnie współpracują z agencją. Pozostałe decydują się wyłącznie na montaż systemów alarmowych.

Podsumowując, odpowiednie zaplanowanie, jak i organizacja pracy pozwala czerpać zyski z prowadzenia lombardu. Warto jednak uwzględnić zarówno potencjalne straty i zagrożenia, jak i możliwe formy rozwoju. Kluczowe są także szeroko zakrojone działania marketingowe, szczególnie prowadzone w internecie. Bez tego klienci nie dowiedzą się, gdzie i w jaki sposób działa lombard, a także jakie korzyści mogą dzięki niemu pozyskać.