Kiedy należy udać się na wizytę do okulisty oraz jak wyglądają podstawowe badania wzroku?

Kiedy należy udać się na wizytę do okulisty oraz jak wyglądają podstawowe badania wzroku?

Kiedy należy udać się na wizytę do okulisty oraz jak wyglądają podstawowe badania wzroku? W dzisiejszych czasach coraz więcej osób dorosłych, młodzieży jak i dzieci cierpi z powodu wad wzroku. Bardzo często do lekarza zajmującego się narządem wzroku udajemy się stosunkowo późno kiedy utrudnione widzenie daje nam się już mocno we znaki. 

Nie bagatelizujmy, jednak problemów ze strony narządu wzroku, bowiem może mieć to dla nas przykre w skutkach konsekwencje. Obecnie okulary nie są już powodem drwin i docinków ze strony koleżanek i kolegów – a wręcz odwrotnie – stanowią niezwykle stylowy i modny element naszego wyglądu oraz stylizacji.

Okulista – kiedy należy udać się na wizytę?

Na pierwszą wizytę do lekarza jakim jest okulista – powinniśmy udać się jeżeli zauważymy u siebie pewne niepokojące objawy ze strony narządu wzroku, do których zaliczyć można:

  • pogorszenie widzenia, rozmazujący się obraz oraz kształt, niewyraźne oraz nieostre widzenie.
  • łzawienie i zaczerwienienie gałek ocznych
  • ból oraz swędzenie i pieczenie oczu
  • częste bóle głowy niewiadomego pochodzenia
  • problemy ze wzrokiem podczas czytania

Ponadto osoby dorosłe badać u okulisty powinny się przynajmniej raz na dwa lata, bowiem po czterdziestym roku życia ryzyko wystąpienia takich chorób jak jaskra, zaćma, czy też ryzyko odklejenia się siatkówki znacząco wzrasta.

Także Ci z nas, w rodzinie których występowały wrodzone wady wzroku, jaskra, zaćma, lub utrata wzroku znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka i powinni częściej odwiedzać gabinet lekarza jakim jest okulista. Pozwoli to bardzo szybko wykryć wszelkie nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu wzroku oraz ewentualne choroby tak aby nie dopuścić do rozwoju choroby w następstwie której może dojść nawet do całkowitej utraty wzroku.

Jak wygląda wizyta u okulisty?

Kiedy należy udać się na wizytę do okulisty oraz jak wyglądają podstawowe badania wzroku?
Kiedy należy udać się na wizytę do okulisty oraz jak wyglądają podstawowe badania wzroku?

Wizyta u lekarza okulisty nie należy do przykrych, a badanie jakie są przeprowadzane w nowoczesnych gabinetach są w większości przypadków bezbolesne.  Każda tego tego typu wizyta rozpoczyna się zawsze od wywiadu, podczas którego okulista zadaje nam kilka pytań.

Okulista oczywiście pragnie wiedzieć co jest powodem naszej wizyty w jego gabinecie oraz czy leczyliśmy się już wcześniej okulistycznie. Pyta o ewentualne dolegliwości, wady wzroku, przebyte choroby oczu oraz interesuje go czy w naszej rodzinie występują choroby oczu o podłożu genetycznym lub całkowita ślepota.

Podstawowym badaniem jakie wykonuje obecnie w gabinetach okulistycznych jest komputerowe badanie ostrości wzroku nazywane także refraktometrią – pozwala ono oszacować większość wad wzroku z jakimi do gabinetu trafiają pacjenci. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i nie trzeba się do niego w specjalny sposób przygotowywać.

Kolejne często wykonywane przez lekarza jakim jest okulista badanie to pole widzenia. Pomaga ono wykryć choroby takie jak jaskra oraz ewentualne ubytki w polu widzenie, które mogą wiązać nierzadko z chorobami siatkówki.

Dzięki badaniu jakim jest pole widzenia okulista może na wczesnym etapie wykryć wszelkie nieprawidłowości w obrębie naszego narządu wzroku i zastosować odpowiednią terapię, dzięki której uda uchronić się pacjenta przed poważnymi konsekwencjami – taki jak chociażby rozwój jaskry, odklejenie się siatkówki czy też utrata wzroku.

Kolejnym ważnym badaniem jakie przeprowadza się u lekarza okulisty jest badanie ciśnienia wewnątrz gałek ocznych za pomocą specjalnego przyrządu nazywanego tonometrem.

Ciąża, a badania u okulisty….

Jeszcze do niedawna wada wzroku oraz noszone w związku z nią okulary korekcyjne, lub też soczewki kontaktowe były przyczyną rozwiązywania ciąży za pomocą operacji znanej wszystkim jako cesarskie cięcie.

Obecnie wady wzroku takie jak astygmatyzm, czy też krótkowzroczność lub nadwzroczność nie są już powodem do tego, aby panie zmuszone były rezygnować z naturalnych porodów i przechodzić cesarskie cięcia, które chociaż w uzasadnionych przypadkach ratują życie wielu ciężarnych pacjentek oraz ich nowo narodzonych dzieci – wciąż są jednak poważną operacją, która niesie ze sobą ryzyko wielu powikłań.

Jakkolwiek z wadą wzroku można rodzić naturalnie to jednak zdecydowanie większe ryzyko niesie naturalny poród u osób, które chorują na jaskrę oraz mają problemy z siatkówką, lub też borykają się z podwyższonym ciśnieniem w gałce ocznej. Jeżeli któreś z tego typu schorzeń występuje u kobiety ciężarnej to zawsze lekarz okulista wyraża swoją opinię o sposobie w jaki powinna zostać rozwiązana ciąża. W sytuacji podwyższonego ciśnienia wewnątrz- gałkowego, jaskry lub ryzyka odklejenia się siatkówki okulista prawie zawsze zaleca cesarskie cięcia – minimalizując ryzyko groźnych powikłań na jakie narażona może być kobieta ciężarna rodząca naturalnie.

Najczęściej bowiem bardzo silny wysiłek fizyczny jaki towarzyszy rodzącej może doprowadzić do wytrzeszczu oczu, odklejenia się siatkówki lub nawet utraty wzroku.

Także kobiety, które mają zeza lub też przechodziły z tego powodu operację oczu nie powinny ryzykować oraz rodzić naturalnie, jeżeli ich prowadzący lekarz okulista uzna, że poród wiąże się z ryzykiem groźnych powikłań dla rodzącej kobiety.