Poczuć się jak w kinie

11 maja 2020 Autor lektor Wyłączono

Poczuć się jak w kinie : salon to najlepsze miejsce na ustawienie telewizora. Tutaj jest miejsce wypoczynku, zbierania się domowników, aby wspólnie spędzić czas. W salonie przyjmujemy gości.  Dlatego przy urządzaniu salonu warto od razu zaplanować, gdzie postawić telewizor. Od tego zależy komfort oglądania telewizji i wystrój salonu. Telewizor to sprzęt na lata, dlatego powinien być idealnie wkomponowany w estetykę dziennego pokoju. Polacy najczęściej kupują telewizory w rozmiarach od 32 do 65 cali, które fantastycznie wyglądają w nowocześnie urządzonych salonach. Im większy telewizor, tym większa przyjemność z oglądania telewizji.

Telewizor sprzęt na lata

Producenci telewizorów w zasadzie co roku wypuszczają na rynek coraz lepszy sprzęt. Zachwalają swój produkt, obiecując wyjątkowe wrażenia podczas oglądania filmu, nadzwyczajną rozdzielczość, doskonały obraz i dźwięk.  Reklamując telewizor, używają technicznego języka, który ma przekonać potencjalnego kupującego, aby wymienił telewizor, bo przecież zasługuje na coraz nowocześniejszy model. Pod względem „żywotności”, telewizor jest najdłużej działającym bez awarii sprzętem elektronicznym. Średni okres użytkowania jednego telewizora wynosi 5-6 lat, choć w wielu domach nie wymienia się telewizora nawet ponad 10 lat, ponieważ domownicy nie odczuwają potrzeby wydawania pieniędzy na nowy sprzęt, tylko z powodu nowinek technologicznych, których i tak przeciętny widz nie odczuwa w trakcie oglądania ulubionych programów. Aby poczuć się, jak w kinie wystarczy im odpowiednia wielkość telewizora i bardzo dobra jakość obrazu. W przypadku mieszkania w bloku można w salonie umieścić nawet telewizor 55 -calowy, który zapewnia kinowe odczucia podczas oglądania.

Przemyślana lokalizacja telewizora w salonie

Dla komfortu oglądania telewizora najważniejsza jest odległość oglądającego od ekranu. Aby czerpać przyjemność z oglądania i zauważać wszystkie detale na obrazie to odległość widza od telewizora o rozmiarze 55 cali, powinna wynosić 2,5 metra. Trzeba pamiętać, że choć duży telewizor pięknie wygląda w salonie i przyjemność  korzystania z niego jest olbrzymia, to jednak generuje wyższe rachunki za prąd. Jeżeli odbiornik ma 32 cale, to należy go ustawić w odległość 1,6 od oglądających.

Sposób instalacji telewizora

Telewizory o płaskich ekranach można postawić na wybranym meblu lub powiesić za pomocą specjalnego uchwytu płasko albo z lekko odchyloną górną krawędzią. Wybór  mebli do salonu, które służących do ekspozycji telewizora jest ogromny. Meble do salonu pod telewizor to: szafki rtv, stoliki rtv, specjalne regały i półki, a także panele ścienne. Dostępne są we wszystkich kolorach drewna, białe, czarne oraz szare w odcieniu przypominającym beton. Niezwykle elegancko prezentują się podświetlane kolorem niebieskim lub fioletowym czarne szafki rtv wykonane na wysoki połysk. Miejsce na telewizor trzeba wybrać w taki sposób, aby na odbiornik nie padało światło dzienne, ponieważ odbija się to negatywnie na jakości obrazu. Ważnym elementem podczas  montowania telewizora w salonie jest ukrycie kabli. Do tego celu wykorzystuje się specjalne listwy maskujące lub szafki rtv z otworem na ścianie, przez który przeprowadza się kable i chowa za meblem. Salon, w którym nie ma kabli, jest bezpiecznym miejscem dla dzieci, osób z niepełnosprawnościami oraz dla zwierząt domowych. Dobrym pomysłem jest powieszenie telewizora na ścianie za pomocą odpowiedniego uchwytu. Powieszenie telewizora na ścianie to oszczędność miejsca, zwłaszcza w niewielkim mieszkaniu.  Efekt  zależy od wykończenia ściany, która może być wyłożona tapetą, okładziną lub pomalowana.  Z telewizorem na ścianie ładnie komponują się   niska komoda lub szafka rtv, które tworzą w pokoju dziennym kącik telewizyjny i oddzielają optycznie część z telewizorem od reszty pomieszczenia. Można też wykorzystać nowoczesną meblościankę zaprojektowaną z myślą o użytkownikach, którzy chcą umieścić telewizor na ścianie i potrzebują ładnego otoczenia do wyeksponowania odbiornika TV. Takie meblościanki dostępne w naturalnych kolorach drewna, białe lub czarne, ewentualnie dwubarwne

Najważniejsze zasady przy wyborze miejsca na telewizor

Odbiornik telewizyjny nie może być umieszczony naprzeciwko okna. Między kanapą a ekranem telewizora nie powinno być przejścia do kuchni lub na balkon/taras. Niestety, w niewielkich mieszkaniach nie zawsze jest możliwe spełnienie tego warunku. Nowoczesne odbiorniki telewizyjne są minimalistyczny wygląd, najczęściej są w czarnym lub srebrnym kolorze.  Pasują do wszelkich odmian stylu nowoczesnego i dobrze wyglądają także w salonach urządzonych w stylu rustykalnym, klasycznym, prowansalskim, czy boho. Pod względem wykonania estetycznego nowoczesne telewizory są produktami uniwersalnymi.

W salonie wszystkie elementy muszą komponować się ze sobą i tworzyć elegancką, funkcjonalną i przytulną całość. Duży telewizor stał się jednym z ważniejszych elementów wystroju salonu. Ładnie wkomponowany w aranżację pokoju dziennego, daje komfort użytkowania  porównywalny do przyjemności oglądania filmu w kinie.