Korzyści związane z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej z rekuperacją

10 czerwca 2021 Autor lektor Wyłączono
Korzyści związane z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej z rekuperacją

Korzyści związane z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej z rekuperacją: nowoczesne budownictwo wymaga skutecznych rozwiązań, które wykorzystują zdobycze technologiczne. Obecnie istotna jest kwestia obniżenia rachunków, co jest połączone z ekologicznymi rozwiązaniami. Zazwyczaj są one powiązane z formą inwestycji. Oznacza to, że technologie takie jak wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, pompa ciepła czy fotowoltaika prowadzą do wyższych kosztów inwestycyjnych niż rozwiązania alternatywne.

Nie zmienia to faktu, że po danej ilości lat (różną w zależności od tego, którą technologię analizujemy) możemy cieszyć się darmowymi zyskami. W ramach tego artykułu skupimy się na rekuperacji w domu. Na czym polega ta technologia? Jakie korzyści są przez nią reprezentowane? Czy warto zainwestować w tę formę?

Wentylacja tradycyjna czy mechaniczna?

Korzyści związane z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej z rekuperacją

Korzyści związane z wykorzystaniem wentylacji mechanicznej z rekuperacją

Na początek warto przedstawić różnice, które różnią te dwa warianty. Wentylacja grawitacyjna jest standardowym podejściem, które znane jest człowiekowi od tysięcy lat (choćby w postaci dziur u szczytu dachu). Obecnie jest realizowana poprzez kanały, którymi usuwane jest wykorzystane powietrze. Ponadto w oknach zawsze występują pewne nieszczelności, które również są częścią tego procesu. Jest to połączone z dostawaniem się świeżego powietrza do budynku. Wentylacja grawitacyjna opiera swoje działanie o różnice temperatur, a więc również gęstości i ciśnienia powietrza. Ostatecznie dochodzi do jego przepływu. Jak to rozwiązanie ma się w stosunku do wentylacji mechanicznej z rekuperacją? Okazuje się, że tradycyjna technologia jest mniej skuteczna. Wentylacja mechaniczna pozwala na wykorzystanie ciepła, które już wcześniej zostało wytworzone. Ponadto pozwala dokładnie regulować ilość powietrza w budynku. Ponadto dochodzi do filtracji powietrza, a więc również podwyższenia jego jakości. Te tematy zostaną dokładniej opisane w dalszej części artykułu.

W skrócie o działaniu wentylacji mechanicznej

Nie będziemy długo rozwodzić się nad zasadą działania tej technologii. Wentylacja mechaniczna nie polega wyłącznie na różnicy ciśnienia (poprzez temperaturę i gęstość). Innymi słowy, ciśnienie samo jest wytwarzane. Odbywa się to za pomocą wentylatorów. Dochodzi do zarządzania powietrzem czerpanym do budynku oraz z niego wywiewanym. Rekuperator stanowi serce całego systemu i to tam znajdują się również wentylatory. Istotą jest jednak również przekazywanie ciepła z powietrza usuwanego z budynku do nawiewanego. Nie odbywa się to poprzez bezpośredni kontakt, ale przy wykorzystaniu wymienników ciepła.

Z jakiego powodu stosujemy wentylację mechaniczną?

Instalacja rekuperacji jest powiązana z wystąpieniem szeregu korzyści. Należą do nich choćby ponowne wykorzystanie wcześniej wyprodukowanego ciepła, podwyższenie jakości powietrza w domu, regulowanie jego odpowiedniej ilości, niedopuszczenie owadów do wnętrza budynku czy możliwość poszukiwania oszczędności w innych miejscach. Przyjrzymy się tym tematom bliżej.

Ponowne wykorzystanie wyprodukowanego ciepła

Zastosowanie rekuperacji powietrza w Krakowie prowadzi do obniżenia kosztów w związku z ogrzewaniem. Technologia wykorzystuje ponowne wykorzystanie wcześniej wyprodukowanego ciepła. Nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu między tymi strumieniami powietrza. Wcześniej ogrzane przekazuje swoją energię do tego, które jest nawiewane do budynku. Od razu dochodzi do wstępnego podwyższenia jego temperatury. To z kolei oznacza mniejsze zużycie paliwa, żeby otrzymać komfortowe warunku w domu. Najczęściej szacuje się, że inwestycja zwraca się po około 8-10 latach. Później pozostają wyłącznie korzyści finansowe tej technologii. Nie jest to jednak jedyna zaleta systemu rekuperacji.

Odpowiednia regulacja powietrza

Zastosowanie rekuperacji pozwala na dostarczenie optymalnej ilości powietrza. Jest to temat, na który nie zawsze zwraca się uwagę, a prowadzi on do podwyższenia naszego komfortu. Sterowniki wentylacji mechanicznej pozwalają dostarczyć ilość, która będzie najlepiej współgrać z naszymi potrzebami.

Podwyższona jakość powietrza

Ważną zaletą wentylacji mechanicznej jest podwyższenie jakości powietrza w domu. W jaki sposób się to odbywa? Powietrze, które jest nawiewane do budynku (poprzez czerpnię) przechodzi przez filtr. Na nim pozostaje wiele zanieczyszczeń, które ostatecznie nie znajdą się w płucach naszych i naszych dzieci. Jest to szczególnie istotne w kraju, w którym jakość powietrza jest daleka od zadowalającej. Osoby, które korzystają z wentylacji mechanicznej, najlepiej mogą to zaobserwować podczas okresowej wymiany filtra.

Dodatkowe korzyści

Zastosowanie wentylacji mechanicznej prowadzi również do osiągnięcia dodatkowych korzyści. Do budynku dostanie się mniejsza liczba uciążliwych owadów. Ponadto możliwe jest poszukiwanie oszczędności w innych miejscach. Możemy zdecydować się na wyeliminowanie budowy części kanałów wentylacyjnych. Ponadto można stosować okna, które nie będą się otwierać, a więc również są tańsze. Nie będą one miały przecież znaczenia w wymianie powietrza. Ta zostanie najlepiej obsłużona przez wentylację mechaniczną.

Podsumowanie

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zawiera wiele zalet, które sprawiają, że jest to tak wartościowa technologia. Z finansowego punktu widzenia najistotniejszy jest odzysk wcześniej wyprodukowanego ciepła. Bardzo ważny jest również wpływ na zdrowie mieszkańców. Odbywa się to poprzez dostarczenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza z mniejszą ilością zanieczyszczeń. Ponadto możemy doszukiwać się oszczędności w innych elementach.