Co warto wiedzieć na temat mebli łazienkowych?

25 września 2019 Autor lektor Wyłączono
Co warto wiedzieć na temat mebli łazienkowych?

Co warto wiedzieć na temat mebli łazienkowych? Łazienka to miejsce, w którym poddajemy swoje ciało codziennej pielęgnacji. Ponadto niejednokrotnie możemy się w niej zrelaksować po ciężkim dniu w pracy, zażywając gorącej kąpieli czy biorąc rozluźniający prysznic. W związku z tym ważnym jest, aby była ona zaaranżowana w taki sposób, który pozwoli nam z ochotą w niej przebywać.

Podstawą wyposażenia łazienki jest wybór odpowiednich kafli, a także sprawienie, aby meble łazienkowe idealnie z nimi współgrały tworząc integralną całość. W zależności od tego w jakim stylu będziemy chcieli urządzić naszą łazienkę taki rodzaj armatury, mebli oraz kafli powinniśmy wybrać. Tylko w taki sposób uda nam się osiągnąć zamierzony efekt.

Jak wybrać meble do łazienki?

Kiedy wybieramy meble do łazienki w pierwszej kolejności powinniśmy wziąć pod uwagę jej rozmiar. Jeżeli nie jest ona zbyt duża, wówczas skupić się należy na zastosowaniu tylko tych elementów wyposażenia wnętrza, które są absolutnie niezbędne. Do wyżej wspomnianych zaliczamy przede wszystkim prysznic lub wannę, umywalkę, muszlę klozetową oraz lustro. Kolejno, jeżeli wystarczy nam miejsca możemy pokusić się o niewielką szafkę pod umywalką lub szafki wiszące, które umożliwią nam przechowywanie kosmetyków i detergentów służących do czyszczenia oraz prania.

Jeżeli nasza łazienka jest dosyć pokaźna, wówczas możemy wybrać takie meble do łazienki, jakie tylko nam się wymarzą. Przykładem może być umywalka połączona z długim blatem, a nad nimi powieszone sporych rozmiarów lustro. Lub zestaw mebli w postaci szafek stojących i wiszących, które pozwolą nam schować kosmetyki i różnorodne specyfiki do czyszczenia i prania. W takich warunkach nasz wybór uzależniony jest przede wszystkim od preferencji oraz możliwości finansowych.

Czym powinny się charakteryzować meble łazienkowe?

Przede wszystkim meble do łazienki powinny być wykonane z trwałych materiałów odpornych na wilgoć. Jak wiadomo podczas kąpieli czy brania prysznicu w łazience unosi się para wodna. Bardzo łatwo ją dostrzec na lustrze, które niejednokrotnie po wzięciu przez nas gorącej kąpieli jest całkowicie zaparowane. Jeżeli wybrane przez nas meble do łazienki nie będą przystosowane do tego typu warunków, wówczas mogą dosyć szybko ulec zniszczeniu, czego oczywiście wolelibyśmy uniknąć. Kolejną ważną kwestią są materiały z jakich zostały wykonane uchwyty w meblach łazienkowych oraz zawiasy i prowadnice. Nieodpowiednie mogą ulec korozji.  Zwróćmy na to szczególną uwagę i sprawdźmy czy działają sprawnie. Ponadto wybierajmy takie meble, których tyły nie będą stykały się ze ścianą. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że skraplająca się para wodna na ścianie nie przyczyni się do ich zapleśnienia. Zanim wybierzemy te, a nie inne meble do łazienki zwróćmy uwagę na jakość ich wykonania. Pamiętajmy o tym, że zakup ten ma nam posłużyć na dłużej, a liche wykonanie raczej nam tego nie zagwarantuje.

Pomysły na ciekawe meble łazienkowe

Co warto wiedzieć na temat mebli łazienkowych?

Co warto wiedzieć na temat mebli łazienkowych?

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rodzajów mebli do łazienek. Nie mniej jednak warto wymienić kilka tych, które nadadzą jej wnętrzu ciekawego i oryginalnego wyglądu. Pierwszymi z wyżej wspomnianych są niewątpliwie meble przypominające drewno. Wykonuje się je głównie z płyty laminowanej HPL, która charakteryzuje się dużą odpornością na wilgoć, a ponadto swoim wyglądem przypomina drewno, co niewątpliwie pozwoli na osiągnięcie ponadprzeciętnego wyglądu łazienki. Kolejnym przykładem na ciekawe meble są te z frontami bezuchwytowymi. Otwiera się je po przyciśnięciu zgodnie z systemem push-to-open. Poza tym, że odbiegają od klasyki dzięki czemu są oryginalne to dodatkowo zapewniają wygodę podczas mycia zębów, ponieważ nie mamy o co zahaczyć. Ostatnimi czasy niezwykle popularne stały się również szafki łazienkowe pozbawione kantów. Sprawdzają się one głównie w małych łazienkach, gdzie niekiedy koniecznym jest przeciskanie się pomiędzy różnorodnymi przedmiotami i zdarza się bliski kontakt z kantem, co jak wiadomo nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń.

Czy tanie meble łazienkowe to zawsze zły pomysł?

Wiele osób twierdzi, że wszystko co tanie nie może być dobre jakościowo. Oczywiście w wielu przypadkach się to przekonanie sprawdza, jednak nie we wszystkich. Weźmy pod uwagę np. sytuację, kiedy meble z danej kolekcji wyszły już z mody i producent stara się je sprzedać znacznie obniżając cenę. Wówczas nie zawsze jest to kwestia niskiej jakości, a jedynie chęci wyprzedania zalegającego asortymentu. Ponadto o cenie mebli może decydować producent. Jeżeli pokusimy się o meble na wymiar i znajdziemy małe przedsiębiorstwo, które trudni się ich wykonaniem może okazać się, że za wysokiej jakości produkt zapłacimy dużo mniej niż w sklepie. W związku z czym sami widzimy, że tanio nie zawsze znaczy źle. Oczywiście jeżeli wybierzemy się do sklepu budowlanego i znajdziemy tam tanią szafkę pod umywalkę, wówczas możemy zakładać, że jej jakość nie będzie powalająca. Jeżeli jednak zlecimy wykonanie kompletu mebli i zostaną one zrobione wyjątkowo dobrze, a cena będzie niższa niż u popularnych producentów, wówczas śmiało można powiedzieć, że wyszło tanio.