Jak się nazywa plecak worek? Wszyscy kojarzą czym są worki. Wykorzystywane od tysięcy lat, z czasem posłużyły do wytwarzania plecaków i toreb. Znany pod każdą szerokością, wykorzystywany przez liczne służby, plecak worek, jest niezawodną konstrukcją. Warto go kupić, gdy ceni się prostotę oraz jakość wykonania. Jego rustykalność ma wielu zwolenników i potrafi się nieźle prezentować. Plecak worek odnajdzie się w wielu sytuacjach, pomieści wiele przedmiotów, przemierzy z właścicielem pół świata. Przede wszystkim zaś, nigdy nie zawiedzie.
Wędrówka worka poprzez czas
Człowiek od zawsze potrzebował przenosić różne rzeczy z miejsca na miejsce. Już od czasów wędrownych szczepów pierwotnych łowców, podręczny dobytek musiał być wygodnie przechowywany podczas podróży. Zapewne wtedy zrodziła się już idea plecaka worka. Być może z początku stanowił on jedynie swego rodzaju sakwę na drobne przedmioty, czy przewieszany przez ramię, zszyty kawałek skóry. Ważne było jednak, że idealnie spełniał swoje zadanie. Przede wszystkim wykazywał się prostotą wykonania i poręcznością, dlatego niezmieniony trwał poprzez wieki. Zwany różnie, towarzyszył największym ludzkim eskapadom w dziejach. Opisy worków z osobistymi rzeczami ludzi znaleźć można na przestrzeni wieków, również w formie wizualnej. Plecak worek, może tak naprawdę jeszcze tak nie zwany, przerzucony przez ramię tułacza wybrał się w Wędrówkę Ludów po Europie. Niejeden biedniejszy uczestnik Krucjat pewnikiem niósł przewieszone przez ramię płótno, gdzie trzęsły się jedzenie i osobiste drobiazgi. Ostatecznie wsiadł na pokład statków razem z marynarzami, odkrywając Nowy Świat.
Trudno powiedzieć gdzie zadomowił się dłużej, na statkach czy też w wojsku. Wiadomo jednak że plecak worek kojarzony jest najbardziej z tymi dwiema profesjami. Tak naprawdę pozostał tam do dzisiaj, zmieniając tylko nieco swoją formę i nazwę. Zwany obecnie worko-plecakiem, nadal znajduje się np. na wyposażeniu Bundeswery. Nie ma też opcji, żeby typowe wyobrażenie schodzącego na ląd marynarza obyło się bez przewieszonego przez ramię podłużnego wora z portowymi skarbami. Jednakże nie tylko wojacy i marynarze uznają plecak worek za przydatny! Obecnie wraca on do mody “cywilnej”, jako w kształcie tzw. worka żeglarskiego. To kolejna z nazw tej ponadczasowej konstrukcji. Obecnie spotkać go można na ramionach dzieci i lubiących wygodę młodych dziewcząt, niezainteresowanych noszeniem torebek.
Plecak worek – wykonanie
Dzisiejsze czasy pozwalają na praktyczną dowolność w kwestii wykonywania tego typu przedmiotów. Istnieje wiele form worków żeglarskich, na rynku obecne są też nadal wersje wojskowe. Nie różnią się one jednak zbytnio samą konstrukcją. Są to bowiem, powiedziawszy wprost, worki z doczepionymi doń paskami – ramiączkami, ściągnięte w wylocie trokiem. Detale mogą być różne. Torby tego typu będą posiadały raczej jedno ramię, podczas gdy plecaczki kobiece już dwa. Wersje stosowane przez różnego rodzaju siły zbrojne szyte są z brezentu, a ich przeplot wzmacniają metalowe zabezpieczenia otworów. Używany w sporcie, np. na pływalni, plecak worek może być całkowicie pozbawiony górnego przeplotu i ściągać się ramionami. Wiele rodzajów ma wzmocnione dno, sztywny materiał pozwala na postawienie torby. Co do materiału z jakiego wykonuje się plecaki, jest duża dowolność. Przede wszystkim, płótno. Najpopularniejsze, wytrzymałe i wygląda całkiem porządnie. Ciekawą formą plecaka worka jest pokrycie go warstwą lateksu, bądź winylu. Od tego już tylko krok do materiałów nieprzemakalnych, szczególnie przydatnych w wersjach sportowych czy też terenowych. Niewielkie, ortalionowe torby to dobry wybór na plażę.
Ostatnimi czasy popularne staje się ponowne wykorzystywanie zniszczonych ubrań, tzw. upcykling. Prosta, wygodna forma plecaka worka doskonale nadaje się do tego typu inicjatyw. Dlatego też na rynku pojawiają się co raz modele wykonane z dresów, bawełny, a nawet jeansu. Widuje się wariacje z małymi kieszonkami, zapinane w sposób inny niż sznurowanie itp. Tutaj wszystko może być dozwolone, byleby tylko podszewka wytrzymywała. Wbrew pozorom jest to chyba najsłabsza część tego typu plecaków. Chociaż to mocno subiektywna opinia.
Worek, który zostanie z nami na dłużej
Najprostsze rozwiązania bywają najbardziej użyteczne. Powód jest prosty, nie ma co się w nich popsuć. Worek, jako sposób na noszenie przy sobie rzeczy, znany jest od początku cywilizacji. Plecak worek jest jedynie jego lekką modyfikacją, za to jak bardzo stylową! Czy jednak utrzyma się on w najbliższych czasach? Raczej tak. Pewne rzeczy były, są i będą modne, niezależnie ile upłynie czasu. Zresztą, jest to bardzo dobre rozwiązanie. Będzie rzecz jasna ulegał zmianom detali, jednak prosty worek żeglarski zawsze ktoś użyje. Niejedna młoda dama, dziecko, czy sportowiec idący na poranny trening. Żołnierze będą wracać do domu mając go pod pachą, a marynarze na ramieniu. Zapewne zmieni też jeszcze kilkukrotnie swoją nazwę, jednak nie zaniknie. Plecak worek jest po postu za dobry, żeby z niego zrezygnować.