Jak pozbyć się lęku przed dentystą? Stan uzębienia Polaków jest bardzo kiepski. Jak donosi Ministerstwo Zdrowia 99% 35-latków ma próchnicę, a ponad 50% osób po czterdziestce nosi protezy. Wystarczy spojrzeć na rodaków na ulicach, by przekonać się jak jest źle. Wiele osób zakrywa twarz bądź nie uśmiecha się w ogóle, żeby nie pokazywać braków w uzębieniu czy zaawansowanej próchnicy. Polacy nie dbają o zęby, a przyczyn jest wiele, przede wszystkim strach i brak odpowiednich środków finansowych. Stomatologa odwiedzamy w krytycznych sytuacjach, a brakuje ciągłości leczenia.
Oswojenie lęku
Na początek musimy przede wszystkim przed samym sobą przyznać, że na sam dźwięk słowa stomatolog odczuwamy lęk. Wiele osób tak ma i nie ma się co tego wstydzić. Większość z nas ma bardzo złe doświadczenia z wizyt w gabinetach dentystycznych z wczesnego dzieciństwa. Borowanie było bardzo bolesne, a zapach i obsługa często bardzo nieprzyjemna. Mając w głowie obrazy z dawnych wizyt ciężko nam uwierzyć, że współczesna stomatologia jest zupełnie inna. Przyznanie się do lęków to oznaka dojrzałości, ale nie próbowanie go oswoić już nie. Czasem trzeba do tego podejść małymi krokami.
Na początek warto zdobyć wiedzę o tym, jak współcześnie leczone są zęby. Na pewno pomogą nam rozmowy z bliskimi, którzy odwiedzają dentystów i mogą nam opowiedzieć o swoich doświadczeniach. Im więcej będziemy o tym rozmawiać tym szybciej oswoimy samą myśl, że można chodzić do stomatologa. Musimy się też przemóc, żeby umówić się na pierwszą wizytę i to nie wtedy, kiedy zaczyna nas boleć ząb. Silne dolegliwości, brak snu tylko zwiększają nasze obawy przed pójściem do dentysty.
Leczenie dentystyczne nie boli
Pamiętając ogromny ból z dzieciństwa towarzyszący leczeniu zębów ciężko nam uwierzyć, że można bezboleśnie leczyć uzębienie. A to bólu boimy się najbardziej. Przy dzisiejszych technikach dentystycznych i doskonałych znieczuleniach nie poczujemy kompletnie nic w trakcie wszystkich zabiegów. Jedyne na co musimy się przygotować to uczucie wkłucia, które towarzyszy, gdy stomatolog podaje nam znieczulenie. Niektórzy nawet nie odczuwają tego momentu, a poza tym jest ono naprawdę chwilowe. Wiele osób nie jest w stanie uwierzyć innym na słowo i niestety muszą się sami o tym przekonać, żeby naprawdę uwierzyć, że leczenie dentystyczne nie boli.
W ten sposób zapętlamy się, bo jeśli nie zrobimy tego pierwszego kroku to nigdy się nie dowiemy, że takie leczenie faktycznie nie boli. Także najważniejsza jest ta pierwsza wizyta, która oswoi nasze lęki i pozwoli nam się przekonać, że wizyta u dentysty nie musi być nieprzyjemna. Trzeba też dodać, że większość ubytków leczy się na jednej wizycie w ciągu 20 minut, więc nie musimy tam leżeć długie godziny czy leczyć jednego zęba przez kilka miesięcy.
Poszukiwanie idealnego stomatologa
Do oswojenia naszych lęków potrzebujemy znaleźć odpowiedniego stomatologa. Dla osób odczuwających strach przed wizytą musi to być osoba nie tylko z doskonałymi umiejętnościami, ale przede wszystkim empatyczna. Dentysta na początku przeprowadzi z nami rozmowę, powie jak wygląda leczenie i czego możemy się spodziewać. Taki stomatolog nie wyśmieje nas, że strach jest głupi, tylko zrozumie i postara się zrobić wszystko, żeby nas uspokoić. Tacy dentyści naprawdę istnieją, jak ich szukać?
Na początek oczywiście najlepiej popytać znajomych, jacy są ich dentyści. Jeśli tu się nie uda to czeka nas przeszukiwanie internetu. I na pewno znajdziemy dentystę, który w opiniach będzie miał wskazane, że doskonale sobie radzi z lękami pacjentów. Lekarze doskonale zdają sobie sprawę, że pacjenci boją się wizyt, więc robią wszystko, żeby były one jak najbardziej komfortowe. I chodzi tu zarówno o wyposażenie gabinetów, najwyższą jakość sprzętów i medykamentów, ale także o odpowiednie podejście do pacjenta. Dlatego warto spędzić trochę czasu na poszukiwanie idealnego stomatologa, który sprawi że nasza wizyta nie będzie pierwszą i ostatnią zarazem.
Odkładamy nieuniknione
Prawda jest taka, że prędzej czy później będziemy musieli pójść do stomatologa więc odkładamy coś, co jest nieuniknione. I w ten sposób tylko sobie szkodzimy. Wstydzimy się naszego uśmiechu, zakrywamy usta, żujemy niezliczoną ilość gum, żeby ukryć nieprzyjemny zapach a wizytę u dentysty odkładamy z miliona powodów. W końcu zaczyna nas boleć ząb, tygodniami łykamy silne leki przeciwbólowe i w końcu nie mamy wyjścia i idziemy na wizytę. Okazuje się wtedy, że nasze zęby są w fatalnym stanie, dochodzi do silnych stanów zapalnych dziąseł, które rzutują na cały organizm.
W konsekwencji odkładania wizyty u stomatologa musimy wyrywać zęby i w bardzo młodym wieku posiłkować się protezami, by móc gryźć. Lata zaniedbań sprawiają, że piękny uśmiech kosztuje nas bardzo dużo. Musimy płacić za liczne wizyty i droższe zabiegi dentystyczne. I zamiast niskich kosztów wyleczenia zęba za jednym razem musimy być poddawani specjalistycznym zabiegom. Ciągle mówimy, że nie mamy pieniędzy na dentystę a w skrajnych przypadkach wydajemy i tak, i to zdecydowanie więcej.