Jaka stawka VAT na usługi mycia kostki brukowej?

Jaka stawka VAT na usługi mycia kostki brukowej?

Jaka stawka VAT na usługi mycia kostki brukowej? Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem wykończeniowym. Niemniej jednak jej mycie może sprawiać niemały problem, dlatego zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne decydują się zatrudnić firmę, która podejmie się czyszczenia kostki brukowej. Pozostaje jednak kwestia stawki podatku VAT, jaka będzie odpowiednia dla usługi mycia kostki brukowej. Jaką stawkę powinniśmy przyjąć? Odpowiadamy.

VAT – dlaczego jest tak problematyczny?

Jaka stawka VAT na usługi mycia kostki brukowej?
Jaka stawka VAT na usługi mycia kostki brukowej?

Zgodnie z obowiązującym prawem, osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zdecydować, czy chcą zostać podatnikami VAT, czy też nie. Oczywiście w niektórych przypadkach ustawa wymusza opłacanie podatku już o pierwszego dnia prowadzenia firmy. Niemniej jednak w wielu przypadkach przedsiębiorcy mają wybór. Nie jest tajemnicą, że podatek VAT należy do najbardziej problematycznych zarówno dla księgowych, jak i samych organów podatkowych. Kłopot sprawia przede wszystkim kwestia tego, czy przedsiębiorca w danym momencie ma prawa do odliczenia VAT, czy też nie. Niemniej jednak problematyczne są również stawki podatku VAT. Obecnie mamy do wyboru kilka stawek, w tym podstawową, która wynosi 23%. Bardzo rzadko możemy skorzystać ze stawki zerowej, jednak czasami przysługuje nam stawka 5% lub 8%. Musimy jednak dokładnie sprawdzać, czy w danym przypadku rzeczywiście mamy prawo ją zastosować. Co ciekawe, podatnicy muszą pilnować nie tylko tego, czy sami wystawiają faktury VAT z właściwą stawką podatku. Do ich obowiązków należy również kontrolowanie tego, czy kontrahent wystawił dla nich fakturę z odpowiednią stawką VAT. Jeżeli nie, powinni oni zgłosić błąd, aby wystawca faktury miał możliwość wystawienia korekty. Dlatego też kwestię tego, jaką stawkę VAT przyjąć dla usługi mycia kostki brukowej powinni rozważyć nie tylko właściciele firm, które ową usługę mają w swojej ofercie. Także ci, którzy korzystają z pomocy firmy zewnętrznej powinni wiedzieć, jaka stawka VAT będzie właściwa.

Stawka podstawowa czy preferencyjna?

Zgodnie z powyższym, podatnik może korzystać ze stawki VAT podstawowej (która wynosi 23%) lub preferencyjnej. O ile zawyżenie stawki nie stanowi żadnego problemu dla organów skarbowych, o tyle jej zaniżenie – owszem. Którą stawkę wybrać dla usługi mycia kostki brukowej? Otóż zastanówmy się, w pierwszej kolejności, jakiego rodzaju jest to usługa. Kostka brukowa wyłożona jest na zewnątrz budynku. Może ona zdobić plac naokoło niego, chodnik bądź inne elementy, które nie znajdują się w budynku. Świadczenie tego typu usług, polegających na sprzątaniu na zewnątrz budynku, powinniśmy przyporządkować do numeru PKWiU 81.29.12.0. Oznacza to, że firma świadczy usługi z zakresu zamiatania śmieci i usuwania śniegu. Przyjmujemy, że usuwanie zabrudzeń może zostać potraktowane jak usuwanie śmieci. W związku z tym firma, która świadczy usługi z zakresy mycia kostki brukowej, może zastosować stawkę VAT preferencyjną, która wynosi 8%. Potwierdza to indywidualna interpretacja podatkowa, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, o sygnaturze ITPP1/423-155/12/TS. Sprawa dotyczyła usługi mycia kostki brukowej myjką ciśnieniową – zwykle bowiem to urządzenie wykorzystują dziś firmy sprzątające. Niemniej jednak bez względu na to, w jaki sposób będzie czyszczona kostka brukowa, podatnik nabywa prawo do stosowania stawki preferencyjnej VAT. Wynika to bezpośrednio z ustawy.

Mycie kostki, a dodatkowe czynności sprzątające

Bardzo często mycie kostki brukowej to tylko jedna z usług, jaką świadczą firmy sprzątające. Osoba prywatna lub przedsiębiorstwo nawiązuje współpracę z taką firmą po to, aby zajęła się ona utrzymaniem czystości na zewnątrz budynku lub również wewnątrz. Jak to rozwiązać pod kątem stawki podatku VAT? Zgodnie z przepisami, większość czynności sprzątających, które odbywają się na zewnątrz budynku, jest opodatkowana stawką preferencyjną. Wynosi ona 8%. Niemniej jednak w kontekście prac porządkowych, które odbywają się wewnątrz budynku, musimy stosować stawkę podstawową, a więc 23%. Na fakturze powinniśmy wyszczególnić konkretne usługi wraz z dostosowaną do nich stawką VAT. Czasami firmy decydują się wystawić fakturę zbiorową, na której umieszczają frazę “usługa porządkowa”. Jeżeli jest ona opodatkowana stawką 23% VAT, to podatnik ma prawo do wystawienia tego typu zbiorczej faktury, na przykład pod koniec miesiąca. Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy zastosujemy stawkę preferencyjną, a więc 8% VAT. Tego typu faktury zwykle dokładnie badają organy podatkowe podczas kontroli. Żądają one wyszczególnienia, co składało się na całą usługę. Bardzo często podważają one zasadność stosowania stawki preferencyjnej. Wymagają więc, aby podatnik dokonał korekty zeznania podatkowego. Musi on również wpłacić na rzecz US zaległą kwotę wraz z ustawowymi odsetkami. Dlatego też o wiele lepszym rozwiązaniem będzie wyszczególnienie poszczególnych czynności porządkowych na fakturze. Pamiętajmy, że usługa mycia kostki brukowej związana jest ze stawką VAT 8%. Pozwoli to uniknąć przykrej w skutkach konfrontacji z organami podatkowymi.