Zakup domu na rynku wtórnym

29 stycznia 2019 Autor lektor Wyłączono
Zakup domu na rynku wtórnym

Zakup domu na rynku wtórnym wcale nie należy do prostych zadań. Z uwagi na fakt, iż często jest to bardzo duży wydatek, który wiąże się z koniecznością wzięcia wieloletniego kredytu, koniecznością staje się szczegółowa analiza każdej nieruchomości. Na jakie elementy należy zwrócić uwagę by bezpiecznie zakupić dom?

Czego szuka klient?

Zakup domu na rynku wtórnym

Zakup domu na rynku wtórnym

Domy na sprzedaż Szczecin to ogromny rynek, dlatego na samym początku warto dokładnie zastanowić się, czego tak naprawdę szukamy. Podstawową kwestią jest rodzaj budynku: dom wolnostojący, bliźniak lub też zabudowa szeregowa. Istotna jest również wielkość działki. Dla wielu osób odgrywa bowiem ona decydujące znaczenie. Większa działka przyda się z pewnością miłośnikom ogrodów, jak i osobom z małymi dziećmi. Kolejnym elementem jest lokalizacja nieruchomości. Oczywistym jest fakt, iż lepsza lokalizacja znajdzie swoje odzwierciedlenie w wyższej cenie. W zamian za to uzyskamy mniejszą odległość do centrum oraz zdecydowanie bardziej rozwiniętą infrastrukturę.

Niemniej ważna jest również szczegółowa analiza swoich możliwości finansowych. W tym celu należy określić jakimi środkami się dysponuje, czy posiada się odpowiednią ilość środków finansowych, które są niezbędne do wniesienia wkładu własnego oraz czy uzyskamy zdolność kredytową w banku do wzięcia kredytu hipotecznego. Domy na sprzedaż są niestety bardzo drogie. Ich ceny w większych miastach bardzo często przekraczają nawet milion złotych. Dlatego tak ważna staje się kwestia określenia na co będzie nas stać.

Kiedy już pojawią się konkretne oczekiwania względem nieruchomości, można już zacząć umawiać się z poszczególnymi właścicielami domów na ich prezentację. Istnieje również możliwość skorzystania z pomocy agencja nieruchomości, w której fachowiec zajmie się poszukiwaniem odpowiedniego domu o wskazanych przez nas parametrach. Korzystając z pośrednika nieruchomości należy się jednak liczyć z kosztami w postaci opłacenia prowizji dla agencji.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając się na prezentację wymarzonej nieruchomości, należy zwrócić uwagę na bardzo wiele elementów. Chodzi między innymi o rok budowy, zastosowane materiały, powierzchnię mieszkalną, dostęp do mediów lub stan prawny nieruchomości. Niektóre domy na sprzedaż Bezrzecze mogą być w dalszym ciągu zamieszkałe. W tego typu przypadkach, należy ustalić z obecnymi właścicielami, w jakim terminie mogą oni opuścić nieruchomość. Podobnie sprawa wygląda w przypadku działki, na której znajduje się dom. Istotnymi parametrami jest jej wielkość, kształt, to czy została ogrodzona i za pomocą jakiego typu ogrodzenia, czy przebiegają nad nią linie energetyczne, a także jaki jest dojazd do posesji.

Polecamy nieruchomości na Sardynii:

Dokładna inspekcja

ceny nieruchomosci na sardyniaZawsze warto zajrzeć w projekt budynku, który będzie zawierał sporo informacji na temat rozwiązań konstrukcyjnych i materiałowych. Oczywiście tego typu dokument może stanowić jedynie pomoc przy ocenie stanu budynku.

Koniecznie należy ocenić stan elewacji, pod kątem różnego rodzaju pęknięć. Może to bowiem świadczyć o złym stanie fundamentów i ścian. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości, warto zlecić specjaliście ocenę, jak poważne są to uszkodzenia i jakie koszty będą musiały zostać poniesione w celu ich naprawienia.

We wnętrzu domu na sprzedaż należy szukać obecności wilgoci. Może się ona pojawić szczególnie w przypadku, jeśli dom nie był od dłuższego czasu ogrzewany. Niestety obecność grzybów jest bardzo niebezpieczna dla naszego zdrowia.

Inspekcja powinna objąć również dach domu. Tu również należy szukać wszelkich śladów przecieków deszczówki lub też śniegu. To bardzo istotne, bowiem koszty związane z naprawą lub wymianą dachu mogą być bardzo wysokie. Przy tej okazji, należy również dokonać oceny stanu technicznego komina, w szczególności jego szczelności i siły ciągu.

Dokumenty związane z zakupem nieruchomości

Przyszły nabywca powinien zapoznać się z księgą wieczystą nieruchomości. Znaleźć w niej może wiele istotnych informacji, mówiących o tym, kto jest właścicielem domu, czy nieruchomość jest obciążona prawami osób trzecich oraz czy jest ona zadłużona.

Domy na sprzedaż mogą posiadać różne statusy prawne, dlatego należy zebrać jak największą ilość potrzebnych informacji. Z księgą wieczystą najlepiej jest zapoznać się jeszcze przed sfinalizowaniem transakcji. Pozwoli to na uniknięcie mogących pojawić się problemów.

Dodatkowo sprzedający powinien dysponować innymi dokumentami, takimi jak: pozwolenie na budowę, projekt architektoniczno-budowlany domu, dziennik budowy, protokoły odbiorów instalacji gazowej i elektrycznej. Może się jednak zdarzyć, że poprzedni właściciel nie będzie w posiadaniu takich dokumentów. Wówczas informacji o nieruchomości należy szukać w starostwie powiatowym. Warto sprawdzić podstawowe rzeczy, bowiem może okazać się, że mamy do czynienia z samowolą budowlaną. W takim przypadku konsekwencję ze strony nadzoru budowlanego spotkają aktualnego właściciela. Może być to obowiązek legalizacji takiego obiektu lub nawet konieczność rozbiórki. Zdecydowanie lepiej uniknąć tego rodzaju komplikacji.