Co to są wiązary dachowe?

3 listopada 2022 Autor lektor12 Wyłączono
Co to są wiązary dachowe?

Co to są wiązary dachowe? Jednym z elementów budynków, który ma szczególne znaczenie, jest dach. To właśnie od niego zależy bezpieczeństwo osób, które znajdują się wewnątrz. Nie jest zatem niczym zaskakującym, że coraz większą popularnością cieszą się wiązary dachowe. Ten element uznawany jest powszechnie nie tylko jako łatwy w montażu, ale także jako funkcjonalny.

Czym są wiązary dachowe? Gdzie i kiedy stosowane są wiązary dachowe? Czym różnią się drewniane wiązary dachowe od stalowych? Jakie zalety wiązarów dachowych możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Czym są wiązary dachowe?

Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek rozważania w zakresie wiązarów dachowych, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, czym one tak właściwie są. Otóż są to dość złożone konstrukcje, które są zaprojektowane w dość charakterystyczny sposób. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie wytrzymałości dachu. Łączą one przestrzenie nad pomieszczeniami, jednocześnie występują w regularnych odstępach i podtrzymują słupki podłużne. Szkielet dachu przenosi obciążenia z pokrycia dachowego na ściany nośne budynku. Tym samym możemy mieć pewność w zakresie pożądanej wytrzymałości. Wiązary dachowe występują w zdecydowanej większości przypadków w postaci kratownic w kształcie trójkątów. Wcześniej wspomniany element może zostać wykonany ze stali bądź z drewna, a następnie jest skręcana za pośrednictwem śrub. Składa się z wielu kawałków drewna, które to są ze sobą połączone w trójkątne kształty – w ten sposób możliwe jest utrzymanie ciężaru dachu. Warto mieć świadomość tego, że wiązary dachowe są w stanie przyspieszyć prace budowlane. Jest to związane przede wszystkim z tym, że dostępne są w formie prefabrykatów. 

Gdzie i kiedy stosowane są wiązary dachowe?

Co to są wiązary dachowe?

Co to są wiązary dachowe?

Nie da się ukryć, że wiązary dachowe cieszą się dużą popularnością. Nie jest to jednak coś zaskakującego- w końcu rozwiązanie to niesie ze sobą szereg zalet, o których z pewnością warto wspomnieć. Wiązary dachowe stosowane są w dużych obiektach – wówczas konstrukcja dachu jest stosunkowo ciężka. W praktyce oznacza to, że podtrzymują dachy lotnisk, dworców, stadionów, obiektów kulturalnych. Oczywiście nie oznacza to, że nie mogą być zastosowane w budynkach mieszkalnych. Jest to świetne rozwiązanie, jeśli chodzi o poddasze. Ich trójkątny kształt sprawia, że jest to świetne rozwiązanie podczas zabudowy poddasza, o czym warto pamiętać w sposób szczególny. Warto również podkreślić, że tytułowe elementy mogą być stosowane również w przypadku dachów kopertowych i dachów dwuspadowych. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że dach płaski z wiązarami dachowymi nie wykluczają się. W takich sytuacjach nośnym elementem jest strop, natomiast wiązary stanowią konstrukcję. Do warstwy spadowej wykorzystuje się płyty OSB. 

Czym różnią się drewniane wiązary dachowe od stalowych?

Jeśli chodzi o wiązary dachowe, to wyróżnić możemy zarówno drewniane modele, jak również te stalowe. Wiele osób zastanawia się, które z nich okażą się rozsądniejsze. Po wiązary dachowe z powodzeniem możemy sięgać, gdy dach budowany jest od całkowitych podstaw. Stalowe egzemplarze uznawane są za nieco praktyczniejszy wybór w sytuacji, gdy niezbędne jest rozbudowywanie istniejących już dachów, jak również powiększenie danego budynku. Nie zmienia to jednak faktu, że na dzień dzisiejszy drewniane wiązary dachowe cieszą się większą popularnością. Materiał ten jest naturalny, w konsekwencji świetnie radzi sobie z wieloma czynnikami zewnętrznymi. Warto nadmienić, że wiązary stalowe są nieco droższe od tych drewnianych, co według wielu klientów w dużym stopniu przemawia na ich niekorzyść. Niemniej jednak stal to przede wszystkim trwały materiał, który gwarantuje bezpieczeństwo konstrukcji i świetnie sprawdza się przy wielu zróżnicowanych dachowych konstrukcjach. 

Jakie zalety wiązarów dachowych możemy wyróżnić? 

Powiedzieliśmy już stosunkowo wiele na temat wiązarów dachowych. Warto teraz uzyskać nieco więcej informacji w zakresie tego, jakie zalety i wady takiego rozwiązania możemy wyróżnić. Więźba dachowa charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością, co jest uzasadnione solidną konstrukcją. Równomiernie rozkłada ona ciężar na ściany nośne. W ten sposób tworzona jest bezpieczniejsza i mocniejsza konstrukcja, bowiem ciężar domu jest zrównoważony. Wiązary dachowe http://www.wiazary-kratowe.pl/kontakt/ są też bardzo wszechstronne, w konsekwencji mogą być stosowane w przypadku budynków o dowolnej skali. Jest to związane z tym, że istnieje wiele kratownic – niemalże każdy kształt możemy zbudować na zamówienie, stosując deski o różnorodnych wymiarach. Co godne podkreślenia, wiązary dachowe to ekonomiczny sposób na stworzenie opcjonalnej przestrzeni użytkowej w domu – nie musimy stosować stalowych belek czy płatwi. Nie w sposób nie wspomnieć o kwestii kosztów- więźby dachowe to opłacalny wybór dla projektu budowlanego, ze względu na budowę z krótszych kawałków drewna, które kosztują znacznie mniej. 

Andrzej Śmiatacz wiązary kratowe
plac Grunwaldzki 19
50-378 Wrocław
695464212
www.wiazary-kratowe.pl