Co postawić na parapecie okna?

14 kwietnia 2021 Autor lektor Wyłączono
Co postawić na parapecie okna?

Co postawić na parapecie okna? Parapet stanowi wielofunkcyjny element mieszkania lub domu. Mogłoby się wydawać, że na parapecie okna można postawić tylko doniczki z kwiatami, jednak okazuje się, że to nie jest jedyne jego przeznaczenie. Rozmiar parapetu i usytuowanie w konkretnych pomieszczeniach decyduje o jego zagospodarowaniu. Poznajmy dodatki i dekoracje, które sprawią, że parapet okienny przyciągnie uwagę niebanalnym szlifem. 

Parapet okienny w salonie

Salon jest pomieszczeniem reprezentacyjnym. To tutaj spędzamy czas wolny z rodziną, oraz przyjmujemy gości. Salon powinien być urządzony z zachowaniem nie tylko pełnej funkcjonalności, ale również harmonii aranżacyjnej. Oznacza to, ze wszystkie detale i elementy wykończenia powinny stanowić spójną całość. Parapet okienny jest punktem niewątpliwie przyciągającym wzrok, dlatego jego ozdobienie nie powinno być traktowane po macoszemu. Ogromny wybór wszelkich dodatków, od których uginają się półki sklepowe to nie lada wyzwanie dla osób lubujących się w dekorowaniu swoich wnętrz, ponieważ w ferworze zakupów łatwo można dać się ponieść zakupowemu szaleństwu i wyjść ze sklepu z niepotrzebnymi gadżetami. Co na pewno zawsze sprawdzi się w salonie na parapecie okna? Dodatki, które pasują do stylistyki mieszkania. W tradycyjnych wnętrzach postawmy na ceramiczne figurki, gustowne ramki z pamiątkowymi zdjęciami, lub wazon z kwiatami i świece zapachowe. We wnętrzach nowoczesnych najlepiej sprawdza się umiar w ilości dodatków i proste formy, dlatego dobrym pomysłem będzie ustawienie na parapecie okna geometrycznego zegara, lub zaprojektowanie szerokiego parapetu i wykonanie z niego siedziska. Puchaty koc i przytulne poduchy położone na parapecie zachęcają do spędzenia relaksującego popołudnia z książką w ręku i przyjemnym widokiem z okna. To doskonały pomysł również do pokoju dziecięcego i młodzieżowego. 

Co na parapet okna w kuchni?

Co postawić na parapecie okna?

Co postawić na parapecie okna?

Powiadają, że kuchnia jest sercem domu. To tutaj spędzamy czas na pogaduchach z rodziną i przyjaciółmi podczas spotkań towarzyskich i imprez. Kuchnia to również najbardziej rodzinne pomieszczenie w domu. Kojarzy się z ciepłem domowego ogniska i pysznym jedzeniem. Nie każdy jednak może cieszyć się parapetem okiennym w kuchni. Okno kuchenne to najczęściej domena domów jednorodzinnych, ponieważ w małym metrażu w bloku i często niefunkcjonalnym układzie pomieszczeń, kuchnia z oknem jest luksusem. Jeśli jednak jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami okna w kuchni i dodatkowego miejsca w postaci parapetu, idealnie byłoby wykorzystać je jak najpożyteczniej. Doskonałym pomysłem na parapet okna kuchennego jest wykonanie na nim zielnika. Kilka identycznych gustownych doniczek ceramicznych zachwycających wypełnieniem w postaci świeżych ziół to nie tylko przepiękna naturalna ozdoba kuchni, ale również wygoda posiadania świeżych przypraw, które mamy dosłownie pod ręką. Spora ilość światła wpadającego przez okna, oraz przyjazny wilgotny mikroklimat sprawią, że zioła przez cały rok będą cieszyć oko i podniebienie swoimi walorami.

Parapet okienny w łazience

Łazienka to miejsce kojarzące się z relaksem. Gorąca kąpiel z pianą, rozstawione świece zapachowe i cicha przyjemna muzyka to synonimy pełnego wyciszenia i odpoczynku. Dlatego na parapecie okna w łazience warto postawić ekskluzywny perfumeryjny odświeżacz powietrza stylizowany na elegancką mini rzeźbę, wazon z naręczem lawendy, lub zestaw świec zapachowych. Oprócz funkcji odprężającej łazienka pełni również rolę miejsca, w którym spędzamy ostatnie chwile przed wyjściem z domu, przygotowując się do wyjścia. Często drobiazgi chowamy w szafkach i szufladach, gdzie odszukanie niektórych graniczy z cudem. Warto postawić na parapecie ozdobne pudełka, koszyki wiklinowe, czy też funkcjonalne organizery, i umieścić w nich drobiazgi, które chcemy szybko odszukać. Jeśli w łazience chcemy mieć kwiaty, aranżacja z kilku karłowatych odmian bonsai w białych doniczkach ustawionych na parapecie okna doda pomieszczeniu egzotycznego charakteru.

Klimatyczny parapet w sypialni

Sypialnia to oaza prywatności i spokoju. W sypialni odpoczywamy i relaksujemy się przed snem. Jeśli jesteśmy miłośnikami książek, parapet okna w sypialni jest doskonałym miejscem na umieszczenie mini biblioteczki, lub ułożenie kilku książek, po które najchętniej sięgamy. Wszelkie lampiony, świeczniki, lampki i ozdoby świetlne są jak najbardziej mile widziane na sypialnianym parapecie. Stworzenie i klimatu nastroju sprzyjającemu wyciszeniu jest bardzo łatwe do uzyskania za sprawą gry świateł rzucanych przez żarówkę, lub płomień świecy. Kolejnym pomysłem na zagospodarowanie parapetu w sypialni jest szereg szklanych wazoników różnej wielkości wypełnionych zasuszonymi kwitnącymi trawami, lub świeżymi kwiatami. Alternatywnym pomysłem jest włożenie do nich kadzidełek zapachowych, które wniosą do sypialni przyjemny zapach. Na parapecie w sypialni możemy ustawić również ramki z fotografiami bliskich osób, lub wspomnienia z miejsc, które przyjemnie nam się kojarzą z wakacjami, lub ważnymi wydarzeniami w życiu.