Z jakimi dolegliwościami zgłosić się do ortopedy w Szczecinie? Zakres patologii, a także metody leczenia chorób i urazów układu kostnego, którymi zajmuje się ortopedią w zachodniopomorskim, są bardzo zróżnicowane. Choroby kości, stawów, więzadeł i kręgosłupa, a także otaczających tkanek, mogą być wrodzone, zakaźne lub nabyte (w wyniku urazów, zaburzeń metabolicznych i urazów zawodowych).
Zaburzenia w obrębie kości rozwijają się powoli, a pierwsze objawy mogą pojawić się tylko przy znacznych zmianach patologicznych. Dlatego należy regularnie, począwszy do dzieciństwa zgłaszać się do ortopedy w Szczecinie.
Kim jest ortopeda?
Ruch jest integralną częścią życia ludzkiego, jedną z najważniejszych funkcji organizmu, która jest wykonywana dzięki pracy układu mięśniowo-szkieletowego. Zaburzenie jego funkcjonowania może mieć nieodwracalne konsekwencje, dlatego tak ważne jest, aby skonsultować się z ortopedą, który leczy choroby układu ruchu w oparciu o indywidualne cechy pacjenta.
W jakich przypadkach należy skontaktować się z ortopedą w Szczecinie
Istnieje wiele objawów, z którymi należy szybko zgłosić się do ortopedy z Ortho Expert. Mogą one wskazywać na obecność poważnych chorób. Pomoc specjalisty jest potrzebna, jeśli zostanie zaobserwowany:
- Obrzęk stawu z bólem podczas ruchu
- Sztywność i chrupanie stawów
- Ból pleców
- Jednoczesne drętwienie rąk
- Upośledzona postawa i zmęczenie
- Bóle z powodu zmieniającej się pogody.
- Ból mięśni
- Ograniczenie ruchu, upośledzona funkcja
- Deformacja stawów, kręgosłupa
- Urazy osi kończyny (na przykład złamane ramię)
- Zmiany w tkankach miękkich (zasinienie, przebarwienie skóry)
- Lokalny wzrost temperatury (gorące miejsce)
- Drętwienie (na przykład w rękach, nogach).
Jakie choroby wymagają regularnego monitorowania przez ortopedę?
Jeżeli w przewlekłych chorobach układu mięśniowo-szkieletowego występują zaostrzenia, trzeba regularnie konsultować się z ortopedą. Szczecin jest miastem, które zachęca swoich mieszkańców do wykonywania badań diagnostycznych układu kostnego. Nadzór lekarza powinien być stały, jeśli u danej osoby zdiagnozowano:
- Osteochondroza
- Reumatoidalne zapalenie stawów
- Artroza różnych stawów
- Złamanie szyjki kości udowej
- Urazy kręgosłupa
- Zwichnięcia stawu kolanowego lub ramienia
- Dnawe zapalenie stawów (proces zapalny w stawach spowodowany nieprawidłowym metabolizmem).
Na wizyty profilaktyczne do ortopedy w Ortho Expert powinny zgłaszać się osoby uprawiające sport lub preferujące ekstremalne formy aktywności na świeżym powietrzu, aby wyeliminować mikrourazy na czas i zapobiec możliwym problemom.
Kiedy iść do ortopedy z dzieckiem?
Rodzice muszą wiedzieć, kiedy skontaktować się z ortopedą w Szczecinie, ponieważ terminowa wizyta u tego specjalisty pozwala skorygować nawet wrodzone patologie. Dlatego do ortopedy należy udać się z dzieckiem:
- Z nieprawidłową pozycją biodra u noworodka (wrodzone zwichnięcie)
- Ze stałym nachyleniem głowy dziecka do jednego ramienia (kręcz szyi)
- Jeśli dziecko szybko zmęczy się podczas chodzenia, a jego chód wygląda na ciężki (płaskostopie)
- Wyraźnie się garbi
- Skarży się na ból nóg lub ramion, pleców lub szyi.
Wizyta u ortopedy
Wizyta u ortopedy w Szczecinie obejmuje konsultację, podczas której specjalista diagnozuje widoczne uszkodzone struktury, a następnie zleca dodatkowe badania obrazowe lub diagnostykę laboratoryjną.
W zależności od obszaru badań ortopeda w Szczecinie zaleca następujące metody diagnostyczne
- Radiografia (wizualizacja tkanki kostnej)
- Rezonans magnetyczny (badania tkanek miękkich mięśni, więzadeł, ścięgien, stawów)
- Tomografia komputerowa (badanie struktur kostnych w wielu odcinkach, płaszczyznach)
- Scyntygrafia (pokazuje nagromadzenie materiałów radioizotopowych zebranych w zmienionych tkankach)
- Ultradźwięki (widoczne uszkodzenie powierzchni struktury kończyny)
- Artrofonografia (rejestruje dźwięki ocierających się części stawu kolanowego, co wskazuje na stan zapalny (zapalenie stawów, zapalenie błony maziowej), artroza itp.)
- Badania biomechaniczne (sprawdzanie rytmu ruchu, wyznaczanie dynamiki).
W oparciu o informacje od pacjenta i wyniki badań, ortopeda opracowuje indywidualny plan leczenia, nadzoruje przebieg leczenia, biorąc pod uwagę informacje od chorych, a także obserwuje dynamikę stanu podczas wykonywanych badań. Przeprowadzenie badań ma na celu określenie charakterystycznych cech i stopnia choroby (obecność niepotrzebnych dźwięków (trzeszczenie), trudności w zgięciu, przykurcz, obrzęk, gorący staw podczas palpacji.
Inne działania ortopedy prowadzące do wyleczenia
Dobry ortopeda nie tylko leczy choroby układu mięśniowo-szkieletowego, ale w razie potrzeby kieruje pacjenta do najlepszych wyspecjalizowanych lekarzy: neurologa, traumatologa, reumatologa, endokrynologa itp., w zależności od specyfiki choroby i stopnia jej złożoności. Po rozpoczęciu leczenia pacjenci muszą postępować zgodnie z zaleceniami ortopedy: utrzymywać zdrowy styl życia, dobrze się odżywiać, angażować się w wspomagające wychowanie fizyczne: pływanie, fitness, fizjoterapię. A także przejść badania profilaktyczne i umówić się na kolejną wizytę, jeśli poczują najmniejszą dolegliwość.
Ortho Expert ortopeda |
ul, Jagiellońska 87b |
70-437 Szczecin |