9 kwietnia 2020 Autor lektor12 Wyłączono
Z jakimi dolegliwościami zgłosić się do ortopedy w Szczecinie?

Z jakimi dolegliwościami zgłosić się do ortopedy w Szczecinie? Zakres patologii, a także metody leczenia chorób i urazów układu kostnego, którymi zajmuje się ortopedią w zachodniopomorskim, są bardzo zróżnicowane. Choroby kości, stawów, więzadeł i kręgosłupa, a także otaczających tkanek, mogą być wrodzone, zakaźne lub nabyte (w wyniku urazów, zaburzeń metabolicznych i urazów zawodowych).

Zaburzenia w obrębie kości rozwijają się powoli, a pierwsze objawy mogą pojawić się tylko przy znacznych zmianach patologicznych. Dlatego należy regularnie, począwszy do dzieciństwa zgłaszać się do ortopedy w Szczecinie.

Kim jest ortopeda?

Ruch jest integralną częścią życia ludzkiego, jedną z najważniejszych funkcji organizmu, która jest wykonywana dzięki pracy układu mięśniowo-szkieletowego. Zaburzenie jego funkcjonowania może mieć nieodwracalne konsekwencje, dlatego tak ważne jest, aby skonsultować się z ortopedą, który leczy choroby układu ruchu w oparciu o indywidualne cechy pacjenta.

W jakich przypadkach należy skontaktować się z ortopedą w Szczecinie

Istnieje wiele objawów, z którymi należy szybko zgłosić się do ortopedy z Ortho Expert. Mogą one wskazywać na obecność poważnych chorób. Pomoc specjalisty jest potrzebna, jeśli zostanie zaobserwowany:

• Obrzęk stawu z bólem podczas ruchu
  • Sztywność i chrupanie stawów
  • Ból pleców
  • Jednoczesne drętwienie rąk
  • Upośledzona postawa i zmęczenie
  • Bóle z powodu zmieniającej się pogody.
  • Ból mięśni
  • Ograniczenie ruchu, upośledzona funkcja
  • Deformacja stawów, kręgosłupa
  • Urazy osi kończyny (na przykład złamane ramię)
  • Zmiany w tkankach miękkich (zasinienie, przebarwienie skóry)
  • Lokalny wzrost temperatury (gorące miejsce)
  • Drętwienie (na przykład w rękach, nogach).

Jakie choroby wymagają regularnego monitorowania przez ortopedę?

Jeżeli w przewlekłych chorobach układu mięśniowo-szkieletowego występują zaostrzenia, trzeba regularnie konsultować się z ortopedą. Szczecin jest miastem, które zachęca swoich mieszkańców do wykonywania badań diagnostycznych układu kostnego. Nadzór lekarza powinien być stały, jeśli u danej osoby zdiagnozowano:

• Osteochondroza
  • Reumatoidalne zapalenie stawów
  • Artroza różnych stawów
  • Złamanie szyjki kości udowej
  • Urazy kręgosłupa
  • Zwichnięcia stawu kolanowego lub ramienia
  • Dnawe zapalenie stawów (proces zapalny w stawach spowodowany nieprawidłowym metabolizmem).

Na wizyty profilaktyczne do ortopedy w Ortho Expert powinny zgłaszać się osoby uprawiające sport lub preferujące ekstremalne formy aktywności na świeżym powietrzu, aby wyeliminować mikrourazy na czas i zapobiec możliwym problemom.

Kiedy iść do ortopedy z dzieckiem?

Rodzice muszą wiedzieć, kiedy skontaktować się z ortopedą w Szczecinie, ponieważ terminowa wizyta u tego specjalisty pozwala skorygować nawet wrodzone patologie. Dlatego do ortopedy należy udać się z dzieckiem:

• Z nieprawidłową pozycją biodra u noworodka (wrodzone zwichnięcie)
  • Ze stałym nachyleniem głowy dziecka do jednego ramienia (kręcz szyi)
  • Jeśli dziecko szybko zmęczy się podczas chodzenia, a jego chód wygląda na ciężki (płaskostopie)
  • Wyraźnie się garbi
  • Skarży się na ból nóg lub ramion, pleców lub szyi.

Wizyta u ortopedy

Wizyta u ortopedy w Szczecinie obejmuje konsultację, podczas której specjalista diagnozuje widoczne uszkodzone struktury, a następnie zleca dodatkowe badania obrazowe lub diagnostykę laboratoryjną.

Z jakimi dolegliwościami zgłosić się do ortopedy w Szczecinie?

W zależności od obszaru badań ortopeda w Szczecinie zaleca następujące metody diagnostyczne

• Radiografia (wizualizacja tkanki kostnej)
  • Rezonans magnetyczny (badania tkanek miękkich mięśni, więzadeł, ścięgien, stawów)
  • Tomografia komputerowa (badanie struktur kostnych w wielu odcinkach, płaszczyznach)
  • Scyntygrafia (pokazuje nagromadzenie materiałów radioizotopowych zebranych w zmienionych tkankach)
  • Ultradźwięki (widoczne uszkodzenie powierzchni struktury kończyny)
  • Artrofonografia (rejestruje dźwięki ocierających się części stawu kolanowego, co wskazuje na stan zapalny (zapalenie stawów, zapalenie błony maziowej), artroza itp.)
  • Badania biomechaniczne (sprawdzanie rytmu ruchu, wyznaczanie dynamiki).

W oparciu o informacje od pacjenta i wyniki badań, ortopeda opracowuje indywidualny plan leczenia, nadzoruje przebieg leczenia, biorąc pod uwagę informacje od chorych, a także obserwuje dynamikę stanu podczas wykonywanych badań. Przeprowadzenie badań ma na celu określenie charakterystycznych cech i stopnia choroby (obecność niepotrzebnych dźwięków (trzeszczenie), trudności w zgięciu, przykurcz, obrzęk, gorący staw podczas palpacji.

Inne działania ortopedy prowadzące do wyleczenia

Dobry ortopeda nie tylko leczy choroby układu mięśniowo-szkieletowego, ale w razie potrzeby kieruje pacjenta do najlepszych wyspecjalizowanych lekarzy: neurologa, traumatologa, reumatologa, endokrynologa itp., w zależności od specyfiki choroby i stopnia jej złożoności. Po rozpoczęciu leczenia pacjenci muszą postępować zgodnie z zaleceniami ortopedy: utrzymywać zdrowy styl życia, dobrze się odżywiać, angażować się w wspomagające wychowanie fizyczne: pływanie, fitness, fizjoterapię. A także przejść badania profilaktyczne i umówić się na kolejną wizytę, jeśli poczują najmniejszą dolegliwość.

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b