Kręgosłup

Kręgosłup

Kręgosłup odpowiada za prawidłową postawę ciała, za co odpowiada nasz organizm. Interesuje nas to najczęściej, gdy jest już za późno, czyli gdy zaczynamy odczuwać ból, gdy coś się dzieje lub gdy nie możemy się schylić. Podczas gdy coraz bardziej koncentrujemy się na zdrowym stylu życia i ćwiczeniach, nasze kręgosłupy nie mogą prosić o chwilę uwagi. Wystarczyło kilka drobnych zmian, aby uwolnić go od tego trudnego zadania.

Co boli nasz kręgosłup?

Popełniamy wiele błędów i nie kochamy swojego kręgosłupa. Wydaje nam się, że mamy nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o pochylanie się lub podnoszenie ciężkich przedmiotów. Ale możemy być pewni, że nasze kręgosłupy kiedyś powrócą do swojego pierwotnego kształtu. Zawsze popełniamy ten sam błąd, kiedy podnosimy ciężary, pochylamy się z ciężarami w rękach i idziemy w górę. Musieliśmy nie raz odczuć mocny szczyt, który powstrzymał nas przed przejściem do pozycji, którą już osiągnęliśmy. Jedynym rozwiązaniem jest więc gabinet rehabilitacyjny i garść silnych środków przeciwbólowych i ciepłych maści.

Kobiety, które na co dzień noszą szpilki, również nie mają zazdrości swoim kręgosłupom. Nadal jest w nienaturalnej pozycji. To samo dotyczy sytuacji, gdy idziemy wiecznie ze spuszczonymi głowami. Zamiast rozciągać mięśnie i prostować kości, kurczymy się. Nasze łóżka mają umożliwiać naszym ciałom odpoczynek i relaks, ale materace są słabo wyprofilowane i często zbyt miękkie. Po pójściem spać w nocy często czujemy się ospali z powodu bólu pleców. Osoby wykonujące siedzący tryb pracy często cały dzień siedzą na niewygodnych krzesłach, a ich jedynym ruchem jest bliskość kserokopiarki lub ekspresu do kawy. Lista grzechów, które popełniamy na kręgosłupie, jest nieskończona. Jednak bez jego skuteczności jakość naszego życia znacznie by spadła.

Proste sposoby na złagodzenie kręgosłupa

Kręgosłup
Kręgosłup

Pracę kręgosłupa możemy wspomóc na wiele sposobów. Po pierwsze, musimy nauczyć się go nie przeciążać. Po pierwsze musimy zapomnieć o typowo zgiętych i zgiętych nogach. Jeśli chcemy coś podnieść z podłogi, podchodzimy do pozycji kucającej, chwytając przedmiot z całej siły. Podziękujemy nam za to. Kobiety muszą też zrezygnować z noszenia szpilek, ale nie możemy ich zastąpić płaskimi, jak płócienne baletki. Podeszwa musi być grubsza i wyrzeźbiona, aby zadbać o prawidłową postawę naszego ciała. W pracy, kiedy siedzimy przed komputerem, zwróćmy uwagę na zakup specjalnych pokryć, które utrzymają nasz kręgosłup we właściwej pozycji. Pamiętajmy też, jak siedzieć, bo uczono nas na szkolnych ławkach. Zrób też kilka rozciągnięć w ciągu dnia i od razu poczujemy różnicę.

Wizyta na basenie na pewno uratuje nasze kręgosłupy. Pływanie bardzo pozytywnie wpływa na naszą postawę. Wystarczy godzina w tygodniu, aby wzmocnić mięśnie pleców i brzucha, a tym samym rozluźnić kręgosłup. Woda rozluźnia również mięśnie i zaleca się pływanie na plecach, co doskonale poprawia postawę. Jeśli nie umiemy pływać, możemy zapisać się na sporty wodne – aerobik w wodzie. Wodoodporność zwiększa efekt ruchu przy jednoczesnym zapewnieniu lepszych wyników. Oprócz ćwiczeń bardzo ważna jest również dieta, a kiedy osiągniesz pewien wiek, musisz dodać ważne składniki. Zwiększa spożycie wapnia i witaminy D3, wspierając prawidłową strukturę kości.

Polecamy uwadze:

Masaż

Kiedy jest naprawdę źle, idziemy na masaż. Pamiętaj, masaż pleców różni się od masażu relaksacyjnego i nie może go wykonać osoba niekompetentna. Niewłaściwy masaż może zaostrzyć ból i trwale uszkodzić kręgosłup. Dlatego do takiego leczenia niezbędna jest sala pooperacyjna, a zaopiekuje się nami wykwalifikowany fizjoterapeuta. Znajdą przyczynę bólu i będą w stanie skutecznie go wyeliminować. W cięższych przypadkach sugerują konkretne opcje leczenia. Kiedy pojawią się pierwsze objawy wskazujące na problem z naszym kręgosłupem, warto profilaktycznie odwiedzić gabinet rehabilitacyjny. Procesy, które w nim zachodzą, łatwiej będzie odwrócić. Lata zaniedbań nie są jednorazowym lekarstwem, to często długi proces. Dlatego najlepiej wcześniej udać się do specjalisty, który opracuje plan leczenia, podpowie, jak ćwiczyć w domu i przepisze odpowiednie leki.

Gimnastyka

W każdej chwili możemy odwiedzić Gabinet Rehabilitacji. Ale warto też uprawiać profilaktyczną gimnastykę kręgosłupa. Wykonuj proste ćwiczenia w domu lub w pracy. Możemy również zaangażować się w ćwiczenia aerobowe, które mają na celu wzmocnienie mięśni kręgosłupa. Takie ćwiczenia może wykonać każdy i są to zazwyczaj bardzo proste zestawy powtórek, które można łatwo wykonać później w domu. Już po kilku dniach możemy odczuć dużą różnicę. Oczywiście nie możemy się zniechęcać po pierwszym dniu, bo na pewno bolą nas kręgosłupy. Przyzwyczajony do nieprawidłowej postawy, zbuntuje się przeciwko wyprostowaniu pleców. Jednak później podziękuje nam za nasze wysiłki i poczujemy postępy