24 stycznia 2019 Autor lektor Wyłączono
Jak poradzić sobie z awaria na drodze?

Jak poradzić sobie z awaria na drodze? Niespodziewane sytuacje zdarzają się każdemu na drodze, stłuczka, nagła awaria auta, czy złapanie gumy i brak koła zapasowego. Wszystkie te sytuacje łączy jedno. Konieczność przetransportowania auta z drogi w bezpieczne miejsce. W tych sytuacjach, niestety nie wchodzi w drogę telefon do znajomego kierowcy i holowanie auta. Wynajem autolawety, to najbardziej słuszna opcja ze wszystkich dostępnych w tym przypadku. Z jakimi kosztami się to wiąże oraz jak zamówić lawetę? O tym piszemy w dalszej części tekstu.

Ceny

Jak poradzić sobie z awaria na drodze?

Koszt wynajmu autolawety, są mocno zróżnicowane, zależne są od rodzaju wybranej firmy, tonażu auta, odległości i rodzaju trasy. To oczywiste, że za przewóz autolaweta w centum miasta zapłacimy mniej niż na górskich bezdrożach. Najczęściej firmy wynajmujące aut lawety do przewozu aut, ustalają sobie ceny za kilometr, który uwzględnia już wszelkie koszta. Często zdarza się również jednak takich rozwiązań, że należy zapłacić określoną kwotę za samo podjechanie lawety we wskazane miejsce, a następnie obliczana jest kilometrówka. Najczęściej waha się ona w granicach od 2 złotych do nawet 4 złotych za kilometr. Dlatego też warto posiadać zawsze w aucie wizytówkę firmy zajmującej się wynajmem autolawet, którą znaleźliśmy wcześniej na spokojnie. Poszukiwanie firmy, która jest w stanie przetransportować auto, w stresowej sytuacji może zakończyć się tym, że zapłacimy za taki transport krocie.  Zwłaszcza jeśli do sytuacji dojdzie na autostradzie, gdzie jeśli nie posiadamy numeru do holownika, można zgłosić się do biura obsługi podróżnych, wtedy oni wezwą pomoc, jednak umowy z firmami obsługującymi autolawety na takich odcinkach, nigdy nie są atrakcyjne cenowo, i wiążą się z dużymi kosztami, a także niepotrzebnym zmarnowanym czasem. Ceny wynajmu autolawety na dłuższe odcinki są zazwyczaj ustalane indywidualnie, w firmach zajmujących się takim transportem i zależne są od długości trasy i wielkości transportowanego auta oraz częstotliwości korzystania z takich usług. Na koszt wynajmu autolawety, wpływa także jej dodatkowe wyposażenie, to czy posiadają one wciągarkę, jakie mają pasy mocujące, czy najazdy są montowane przez kierowcę czy może obsługiwany zdalnie z auta poprzez elektronikę, nie warto oszczędzać zbytnio na tego typu usługach, ale także nie można dać się naciągnąć.

Firmy wynajmujące autolawety, oferują także często usługę [przechowywania samochodu na do czasu naprawy, jest to szczególnie [przydatna opcja jeśli na przykład do zdarzenia drogowego doszło poza miejscem zamieszkania, lub warsztat samochodowy znajduje się poza naszym miejscem zamieszkania. Ceny parkingów za dobę wahają się i zależą od tego ile czasu ma być przechowywany samochód oraz czy sam parking jest strzeżony czy nie.

Warto pamiętać o tym, że jeśli dojdzie już do stłuczki, jeśli wynika ona nie z naszej winy lub posiadamy wykupioną polisę Autocasco, może ponieść ubezpieczyciel. Warto wtedy skontaktować się najpierw z ubezpieczycielem, ponieważ wielu z nich posiada podpisane umowy z firmami oferującymi przewóz autolaweta, wtedy wszelkie koszta oraz formalności pozostają po stronie ubezpieczyciela, a więc oszczędzamy pieniądze i spora ilość czasu związana z dokumentacja. Warto jednak przed podpisywaniem umowy Autocasco upewnić się czy taka usługa nie jest objęta diod takowymi obostrzeniami, ponieważ nierzadko zdarza się, że firmy ubezpieczeniowe oferują taką usługę, ale…,  No wlaśnie o to „ale” chodzi. Często autolaweta jest finansowana przez ubezpieczyciela, do dawnej liczby kilometrów, lub w danych miejscach. Dlatego nie warto oszczędzać na tych ubezpieczeniach, aby nie spotkać się z nie miła niespodzianką.

Wybór odpowiedniej firmy

Kiedy zachodzi już konieczność wezwania autolawety, warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę usługi, ale także na renomę firmy. Często najtańsze firmy posiadają przestarzałą flotę, która może nie gwarantować do końca bezpiecznego przewozu auta we wskazane miejsce. renomowane firmy, podają także od razu całość kwoty i nie ukrywają kosztów pod dziwnymi nazwami, jest to niezwykle ważne, ponieważ w sytuacji kiedy zachodzi taka konieczność, najczęściej nie myślimy racjonalnie, i możemy niechcący narazić się na dodatkowe koszta. Warto tez mieć na uwadze, że ogromna role w przewozie auta na lawecie odgrywają kierowcy. Firmy o dobrej opinii zatrudniają najczęściej specjalistów, którzy doskonale wiedza jak zabezpieczyć dany samochód, aby nie zsunął się z autolawety w trakcie transportu, ani w żaden sposób nie uszkodził.

Sytuacje kiedy należy wynająć autolawetę, zdarzają się każdemu, dlatego nie ma co być przekonanym, że nas to nie dotyczy. Odpowiednie przygotowanie do tematu potrafi zaoszczędzić nerwów i odpowiednio szybko zadziałać w razie jakiejkolwiek nieprzewidzianej sytuacji na drodze, w trasie z domu do pracy, na wakacje czy wymarzony weekend we dwoje. Samochód to tylko maszyna, która w każdej chwili może odmówić posłuszeństwa, i dlatego warto zawsze być zabezpieczonym na wypadek takich awaryjnych sytuacji w odpowiedni sposób.