Jak działa szkoła językowa?

1 lipca 2021 Autor lektor Wyłączono
Jak działa szkoła językowa?

Jak działa szkoła językowa? Zainteresowanie nauką języków obcych wciąż rośnie. Nie chodzi już tylko o język angielski, który wciąż jest piętą achillesową wielu absolwentów szkół średnich. Niektórzy inwestują więc w korepetycje, jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. W wielu przypadkach przyda się bowiem usystematyzowany sposób przyswajania wiedzy. Zapewnią to przede wszystkim profesjonalne kursy językowe.

Gdzie profesjonalnie uczą języków obcych?

Trudno odmówić profesjonalizmu doświadczonym korepetytorom. Wielu z nich przez lata szlifowało swój warsztat i ułożyło całkiem niezły program nauczania. Jednak korepetycje nie sprawdzają się w każdej sytuacji. Korepetytor może przygotować do testu, nawet na zakończenie pewnego etapu nauczania języka, ale nie zawsze może przygotować do zdania certyfikatu i do jego wydania. W tym może za to pomóc dobra szkoła języków obcych.

Kto może szukać pomocy w nauce w takich miejscach? Właściwie każdy, bez względu na wiek. Powstają już bowiem grupy nawet dla maluchów oraz dla seniorów. W szkole takiej nauka najczęściej podzielona jest na semestry. Każdy semestr to albo cały poziom albo pół poziomu. Czasem poziom można zrobić w krótszym czasie – np. podczas intensywnych kursów wakacyjnych.

Kursy mogą dzielić się na ogólne oraz specjalistyczne i biznesowe. Co to oznacza?

Podczas kursów ogólnych uczestnicy uczą się zagadnień gramatycznych oraz słownictwa, które umożliwia codzienną komunikację w zwykłych życiowych sytuacjach. Kursy specjalistyczne z kolei przekazują uczniom umiejętność komunikowania się, ale odnośnie konkretnej dziedziny: wiedzy, zawodowej itd. Podobnie jest z kursami biznesowymi – dzięki nim łatwiej poruszać się w sferach interesów międzynarodowych.

Szkoły językowe to nie tylko języki angielski i niemiecki

Wiele szkół językowych zaczynało od nauczania wyłącznie języka angielskiego lub angielskiego i niemieckiego. Jednak wraz z biegiem czasu większość takich miejsc wzbogacało swoją ofertę o kolejne języki europejskie, ale nie tylko. Jeśli pojawia się zainteresowanie i zapotrzebowanie na naukę języka nietypowego do tej pory, znajdował się on w ofercie przynajmniej niektórych szkół językowych.

A co z płatnościami?

Zazwyczaj za kurs lub jego część uczestnik płaci z góry. Czasem można jednak rozbić należność na kilka rat. Jednak jeśli chodzi o kursy językowe promocja jest jak najbardziej możliwa. Np. przy płatności z góry całości za semestr można zdobyć drobny upust cenowy albo rabat na pomoce naukowe. Inną możliwością jest polecenie szkoły innym osobom. Jeśli zgłoszą się one na kurs, polecający dostaje jakieś gratisy albo otrzymuje zwrot części dokonanej już wpłaty. Drobną ulgę można też dostać za kontynuację nauki w tej samej szkole na kolejnym poziomie.

Na promocje w szkole językowej mogą liczyć nie tylko osoby prywatne, ale i firmy. Te coraz częściej myślą bowiem o pomocy swoim pracownikom w nauce od podstaw lub w szlifowaniu komunikacji w konkretnym obcym języku. Czasem jest to element rozwoju zawodowego gwarantowanego przez pracodawcę, zwłaszcza najlepiej rokującym w swojej specjalności osobom.

Co proponują szkoły językowe firmom?

Firmy często chcą wysłać na kurs przynajmniej kilkoro swoich pracowników. Innym razem to nawet spore grupy, w zależności od rozmiarów samej firmy. Szkolenia językowe dla firm bywają dostosowane do ich konkretnych potrzeb. To nie tylko nauka języka ogólnego, ale i specjalistycznego – np. przydatnego w biznesie lub branży IT.

Jak działa szkoła językowa?

Jak działa szkoła językowa?

Trzeba pamiętać, że wiele branż szybko się rozwija i to na arenie międzynarodowej. Powstaje słownictwo branżowe, które z nierównomierną  prędkością dociera do różnych zakątków świata. Kursy językowe odbywane co jakiś czas pozwalają uaktualnić wiedzę i umiejętności pracowników, szczególnie tych odpowiedzialnych za kontakty zagraniczne, ale nie tylko. Wiele instrukcji oraz podręczników z początku powstaje w języku angielskim. Sporo nie jest tłumaczonych na inne języki, a przynajmniej nie na wszystkie. Dlatego właśnie kursy językowe dla firm to świetna inwestycja w jej rozwój i przyszłość.

Wiele szkół specjalizuje się właśnie w prowadzeniu kursów dla pracowników i ich całych grup. Czasem spotkania odbywają się a terenie szkoły, innym razem w danej firmie. Część lekcji może mieć charakter zdalny.

Czasem jednak firmy wysyłają na kursy językowe pojedynczych pracowników, płacąc jednak przynajmniej część jego wartości. Nie może być to wtedy dowolny kurs – powinien odpowiadać zapotrzebowaniu danej firmy. Po jego ukończeniu kursant z kolei powinien posiadać konkretne umiejętności językowe.

Zdarza się, że firmy latami współpracują z konkretnymi szkołami językowymi, jeśli te od początku umiały przygotować odpowiednią ofertę i zrealizować umowę, jak należy. Mogą wtedy liczyć na atrakcyjne ceny oraz realizację w danym momencie takiego kursu, który akurat jest firmie potrzebny. To spore udogodnienie dla obu stron

Szkół językowych jest dość sporo i czasem trudno wybrać tę najodpowiedniejszą. Warto więc porównać oferty przynajmniej kilku szkół i zaznajomi się z opiniami dotychczasowych klientów nt. przebiegu szkoleń.