Współpraca z projektantem wnętrz – co warto wiedzieć?

Współpraca z projektantem wnętrz – co warto wiedzieć? Odpowiednia aranżacja wnętrza jest obecnie czym, na co wiele osób zwraca szczególną uwagę. Każdy chciałby, aby jego dom był interesujący i estetyczny. W takim przypadku niezwykle pomocny jest architekt wnętrz. Dobry architekt z pewnością będzie w stanie dopasować projekt do naszych potrzeb, ujmując w nim wszystko co nam się podoba. Jednak powinniśmy pamiętać o tym, że nie każdy architekt wnętrz jest prawdziwym specjalistą w tej dziedzinie. Na co zwrócić uwagę? Czym charakteryzuje się dobry projektant wnętrz? Jak się przygotować na spotkanie? Co dokładnie obejmuje koszt projektu? Kilka podstawowych informacji poniżej.

Projektowanie wnętrz – sprawdź opinie o projektancie

Prawdopodobnie większość osób zacznie poszukiwanie architekta od wrzucenia odpowiedniej frazy do wyszukiwarki. Internet jest świetnym źródłem wiedzy, choć z pewnością natłok informacji może znacznie wydłużyć nasze poszukiwania. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nie powinniśmy się śpieszyć. Jeśli mamy zamiar wyremontować mieszkanie, warto dużo wcześniej zainteresować się wyborem projektanta wnętrz. Po pierwsze dlatego, że dużo czasu zajmie nam ocenienie każdego z nich, a po drugie, niektórzy architekci mogą mieć bardzo napięty kalendarz, a nikt nie chce czekać trzech miesięcy na to, aby dokończyć urządzanie mieszkania.

Na samym wstępie warto poszukać stron internetowych, które zajmują się tematyką projektowania wnętrz. Z reguły na forach związanych z daną stroną znajdziemy uwagi, wskazówki oraz polecanych architektów wnętrz w danym mieście. Jeżeli jakiś projektant jest często wymieniany, możemy się nim zainteresować.

Gdy zgromadzimy wstępną listę projektantów wnętrz, możemy się przyjrzeć ich pracy. Na stronach internetowych danych projektantów powinny się znajdować portfolio. Im więcej projektów w nim znajdziemy, tym lepiej. Dzięki temu ocenimy, czy mamy do czynienia z profesjonalistą oraz jednocześnie możemy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dany projektant będzie w stanie trafić w nasz gust. Oczywiste jest, że jeśli dany projektant wnętrz nastawiony jest głównie na nowoczesne rozwiązania, nie będzie w stanie stworzyć klasycznego wnętrza w starym stylu.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest wykształcenie danego architekta wnętrz. Osoby kreatywne mogą wiele zdziałać, ale w dobrym projekcie należy ująć jeszcze czysto utylitarny charakter danego pomieszczenia, taki jak odpowiednie wykorzystanie okien, dobranie kolorów w taki sposób, aby nie pomniejszały pomieszczenia czy ustawienie mebli tak, aby korzystanie z nich były wygodne. Oczywiście najlepiej sprawdzą się osoby, które ukończyły Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Architektury Wnętrz, ale również absolwenci kierunku Architektury Ogólnej, mogą dobrze poradzić sobie z tym zadaniem.

Projektowanie wnętrz – spotkanie z architektem

Gdy wybierzemy konkretnego architekta wnętrz, będziemy musieli się z nim spotkać i ustalić szczegóły projektu. Nie możemy pozwolić sobie na niedomówienia, ponieważ mogą one zaowocować projektem, który nie będzie nam odpowiadać. Warto przed spotkaniem dokładnie obejrzeć pracę danego architekta lub aranżacje innych projektantów i zaznaczyć co nam się w nich najbardziej podoba. Będzie to dobry punkt wyjścia. Dodatkowo powinniśmy mieć na uwadze to, jaką funkcje ma pełnić dane pomieszczenie. Pamiętajmy, że każde pomieszczenie powinno być przede wszystkim, zgodne z naszym trybem życia. Nie warto projektować pięknych pokoi, w których nie będziemy w stanie pracować czy zrelaksować się. Nie bójmy się przedstawiać swoich pomysłów. Dobry architekt weźmie je pod uwagę, a jeśli nie będzie chciał ich zrealizować, dokładnie nam wytłumaczy dlaczego może to być nieodpowiednie rozwiązanie. W tym miejscu należy zaznaczyć, że jeśli wybrany przez nas architekt nie zwraca uwagi na nasze preferencje i tworzy swoją własną wizję, raczej powinniśmy zrezygnować z jego usług.

Dobry architekt wypyta nas o styl życia, ilość osób mieszkających w domu, typowe przyzwyczajenia czy upodobania. To wszystko posłuży mu do stworzenia projektu, który zadowoli nas wizualnie oraz będzie zgodny z naszym trybem życia. Architekt przed przystąpieniem do  pracy odwiedzi nasz dom, zmierzy wielkość pokoi, sprawdzi rozmieszczenie okien, drzwi oraz gniazdek elektrycznych i grzejników, aby to wszystko ująć w projekcie.

Projektowanie wnętrz – koszt

Nie należy również zapominać o kwestiach finansowych. Honorarium architekta wnętrz liczy się od metra kwadratowego zaprojektowanej przestrzeni. Koszt projektu uzależniony jest od renomy danego architekta, jego doświadczenie oraz liczba przygotowanych dla nas wariantów projektu. Nie musimy się bowiem ograniczać tylko do jednego projektu, a możemy zamówić kilka, z których wybierzemy najlepszy. Przygotowany przez architekta projekt zawiera również dokładny kosztorys oraz wszelką dokumentacje techniczną.