Witamina D nazywana jest także witaminą słońca, która przekazywana jest do naszego organizmu dzięki promieniowaniu ze słońca. Niestety w przypadku naszego klimatu, dni słonecznych jest niewiele, a to ma wpływ na to, iż większość ludzi ma niestety niedobory wymienionej witaminy. Jest to witamina pełniąca ważną funkcję w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest, aby uzupełniać ją odpowiednio z użyciem suplementów.
Dla witaminy D, istnieje także inna nazwa – witamina życia. Czym jest ta witamina, jakie ma właściwości i dlaczego jest tak ważna dla funkcjonowania ludzkiego organizmu? Dokładniej ujmując, jest to tzw. steroidowy hormon, który produkuje cholesterol w wyniku działania słonecznych promieni. Podczas, kiedy dochodzi do stykania promieni UV z powierzchnią skóry, ma miejsce przekształcanie cholesterolu właśnie w witaminę D. Witamina ta zaliczana jest do tej samej grupy, co witaminy A, E oraz K, a zatem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W rzeczywistości każdy ludzki narząd, potrzebuje witaminy D do odpowiedniej pracy. Większość spośród lekarzy zaleca jej suplementowanie nawet u noworodków. Z uwagi na fakt, iż na rynku dostępna jest spora ilość preparatów mających w składzie witaminę D, niezbędne staje się wybranie najbardziej odpowiedniego dla naszego organizmu. W przypadku nieodpowiedniej suplementacji, może występować nadmiar tejże witaminy.
Funkcje witaminy D – niedobór
Nadmiar czy też niedobór witaminy D w ludzkim organizmie, może być przyczyną różnych symptomów. Niemniej jednak zanim specjalista wykaże czy u danego pacjenta występuje niedobór witaminy D czy też jej nadmiar istotne będzie, żeby zapoznać się z funkcjami, jakie owa witamina pełni w naszym organizmie.
- dzięki tej witaminie wzmocnieniu ulegają mięśnie,
- niedobór albo jej nadmiar osłabia wchłanianie fosforu i wapnia w układzie pokarmowym,
- witamina D stanowi swoistą barierę dla alergenów,
- nadmiar albo jej niedobór u niemowląt, prowadzi do zaburzeń w procesie wzrostu, jak i rozwijania się uzębienia,
- właściwy poziom ogranicza ryzyko pojawienia się schorzeń autoimmunologicznych, takich jak Hashimoto,
- odpowiednia suplementacja oraz dieta, są wsparciem dla pamięci oraz koncentracji,
- niedobór albo nadmiar witaminy D, może mieć negatywny wpływ na odporność,
- witamina D podawana we właściwych dawkach, to w wypadku dorosłych osób ograniczenie opcji zachorowania na osteoporozę, jak również według wybranych medyków, na schorzenia nowotworowe.
Witamina D – nadmiar
Jak powinno się odpowiednio dawkować witaminę D? Nadmiar albo niedobór tej witaminy, jest nierzadko diagnozowaną przypadłością, dlatego też Instytut Żywność oraz Żywienia utworzył tabletkę zapotrzebowania dziennego na witaminy, żeby ułatwiać ewentualne suplementowanie. Jeżeli chodzi o wahania ilości witaminy D w ludzkim organizmie, rzadziej występuje jej nadmiar, aniżeli niedobory, niemniej jednak jest to możliwe. Jakie są objawy nadmiernych ilości witaminy D w organizmie?
- wolniejszy wzrost u dzieci,
- świąd skóry,
- osłabienie,
- rozdrażnienie,
- nadmierna potliwość,
- brak apetytu,
- ból oczu,
- nierzadkie bóle głowy,
- zaparcia albo biegunka,
- wzmożone pragnienie,
- wymioty oraz nudności.
Naukowcy udowodnili, iż właściwie działający organizm, będzie w stanie zniwelować nadmierne ilości witaminy D w sposób naturalny, dzięki wytwarzaniu melaniny, czyli skórnego barwnika.
Jakie są objawy niedoboru witaminy D?
- zaburzenia wzroku,
- pieczenie w przełyku,
- niesmak w obrębie jamy ustnej,
- utrata apetytu,
- zwiększone ryzyko występowania złamań,
- gorsza kondycja fizyczna i spadek wytrzymałości,
- znaczące osłabienie mięśni,
- senność,
- pogorszony nastrój – przygnębienie, apatia.
Witamina D – źródła występowania
Ocenia się, iż dzięki diecie można uzupełnić tylko około 10 procent zapotrzebowania na witaminę D. Głównymi jej źródłami, będą ryby morskie, w niewielkich ilościach spotkamy ją również w wątrobie, olejach roślinnych, mleku czy też w jajach. Większa część witaminy D w naszym organizmie, pochodzi ze skórnej syntezy. Zapewnione muszą zostać jednakże odpowiednie warunki. Warto mieć na uwadze, iż ciemna karnacja lub zanieczyszczenie powietrza, jak również gruba warstwa tkanki tłuszczowej, zahamują proces wytwarzania witaminy słońca.
Witamina D – odpowiednie dawkowanie
Jak łatwo się domyślić, większość osób powinna suplementować witaminę D. Istotny jest również sposób jej przyjmowania. Nie powinno się jej brać na czczo albo pomiędzy posiłkami. Witamina D wchłania się zdecydowanie najlepiej w towarzystwie tłuszczów. Najistotniejsza zasada będzie taka, żeby witaminę D przyjmować wraz z posiłkami, jak również trzymać się zleconych dziennych dawek.
Dawki zależne będą od wieku, jak również od wagi pacjenta. Inne dawki podawane są także kobietom w ciąży, jak i karmiącym piersią.
- noworodki oraz niemowlęta – 400 IU na dzień do szóstego miesiąca życia, 400-600 IU na dzień od szóstego do dwunastego miesiąca życia,
- dzieci oraz nastolatki będące w przedziale wiekowym 1-18 lat – 600-1000 IU na dobę w zależności od wagi ciała, w okresie od września do kwietnia,
- osoby dorosłe – 800-2000 IU zależnie od masy ciała.