Jak napisać transkrypcję?

25 stycznia 2023 Autor lektor12 Wyłączono
Jak napisać transkrypcję?

Jak napisać transkrypcję? W ostatnich latach format wywiadu staje się coraz bardziej popularny. Rozmówcami są różni ludzie – naukowcy, piosenkarze, aktorzy… Czy wiesz, jak przeprowadza się wywiady? Możesz przeczytać wywiad w czasopiśmie, gazecie lub na stronie internetowej? Najpierw reporter nagrywa rozmowę na magnetofon. Wbrew temu, co myśli wiele osób, nie jest to najtrudniejsza część pracy. Prawdziwy problem zaczyna się, gdy przychodzi czas na transkrypcje. Jak to działa?

Czym właściwie jest transkrypcja?

Jest to oczywiście pierwsze pytanie, które musisz sobie zadać, jeśli chcesz nauczyć się pisać transkrypcję. Najprostszym sposobem na jej zdefiniowanie jest napisanie tekstu mówionego, a następnie odpowiednie poprawienie go. Jakie są poprawki? Wbrew pozorom tekst musiał się bardzo zmienić. Teksty mówione bardzo różnią się od tego, co można przeczytać w gazecie lub na stronie internetowej.

Teksty mówione i proces transkrypcji

Redaktorzy wywiadów muszą zadbać o wyeliminowanie z dialogów potocznych cech leksykalnych i składniowych. Co to za składnia? Po pierwsze, jest w nim dużo wtrąceń i dygresji. Często osoba mówiąca zapomina, co właśnie powiedziała. Skutkuje to częstym przerywaniem kolejnych zmian. Istnieją również przypadki, w których poszczególne zdania nie są ze sobą połączone. Jeśli reporter chce, aby jego wywiady dobrze się czytało, musi wyeliminować te niedociągnięcia w transkrypcji.

Czy zwykły człowiek może to zrobić?

Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie: kim jest zwykły człowiek? To wyraźnie nie jest profesjonalistą. Czy zatem ludzie bez sztuk wyzwolonych mogą kopiować? z pewnością! Należy jednak przestrzegać pewnych zasad. Dzięki temu tekst będzie bardziej czytelny. Może też zyskać dużą popularność, co jest szczególnie ważne, jeśli publikujesz teksty na portalach. Popularne teksty znacznie zwiększają wpływy, co przekłada się na wynagrodzenie redaktorów.

Nagrywanie dźwięku – na co uważać?

Jak napisać transkrypcję?

Jak napisać transkrypcję?

Częstym błędem jest zapisywanie każdego słowa, które pojawia się w nagraniu. Konwersacje i ustny angielski mają swoje własne cechy. Często zdarzają się dygresje, które nie wnoszą nic do głównego tematu. Dobrze napisany transkrypt pominie te dygresje i skupi się na sercu wywiadu. Wbrew temu, co wielu sądzi, w rozmowie redaktor często stara się nawiązać dobry kontakt ze swoim rozmówcą. Mogą istnieć kwestie osobiste, których nie powinno być w tekście. Czemu? Ponieważ odpowiedzi na nie mają charakter wyłącznie redakcyjny, a rozmówcy nie chcą ich rozpowszechniać. W transkrypcji zanotuj, co rozmówca powiedział prywatnie, a czego nie chciał powiedzieć wszystkim czytelnikom wywiadu.

Co powinno znaleźć się w transkrypcji?

Co zatem należy nagrać? Po pierwsze, konkrety. Podążaj za tokiem myślenia rozmówcy. Posłuchaj nagrania po minucie, a następnie wstrzymaj. Czemu? Oczywiście, że to proste! Wstrzymaj nagrywanie, aby zapisać fragmenty pamięci. Pamiętaj, że im większe fragmenty zapamiętujesz, tym szybciej możesz przepisać cały wywiad.

Jak korygować transkrypcje pisemne?

Korekta to jeden z podstawowych procesów wydawniczych. Bez niej wydawcy nie chcieliby drukować żadnego tekstu. Dotyczy to również edycji strony internetowej. Czym więc jest korekta? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie jest to łatwe zadanie. Należy zwrócić uwagę na wszelkie błędy redakcyjne. Na przykład myślniki mogą pojawiać się w tekście, chociaż należy je zastąpić średnikami.

Korekta tekstu z poprawkami gramatycznymi i stylistycznymi

Wiele osób zastanawia się, czy warto poprawiać gramatykę tekstu. Podczas procesu transkrypcji ważne jest, aby tekst był łatwy do odczytania. Problemy pojawiają się, gdy ankieterowi nie podobają się słowa, których używa rozmówca. Czy można je poprawić? Opinie są różne. Za takim rozwiązaniem przemawiać może kilka czynników. Po pierwsze, tekst powinien być łatwy do odczytania. Po drugie, czasami rozmówca nie używa precyzyjnych słów, ponieważ język mówiony różni się od języka pisanego.

Transkrypcja na żądanie

Nie zawsze będziesz mieć czas na transkrypcję. Czemu? Bo to bardzo czasochłonna praca. Słuchasz nagrania kilka razy, zanim przekażesz słowa na klawiaturę. Później, ponieważ rozmowa miała charakter ustny, wiele nieścisłości, które mogły się pojawić, wymagało sprostowania. Musisz dostosować tekst do możliwości czytania odbiorcy. Spraw, aby wywiad był przyjemną lekturą. Jeśli nie masz wystarczająco dużo czasu, zatrudnij kogoś, kto wykona transkrypcję za Ciebie.