Jakie frezy do pedicure?

23 lipca 2021 Autor lektor Wyłączono
Jakie frezy do pedicure?

Jakie frezy do pedicure? Jeśli często wykonujemy pedicure, piłowanie paznokci pilnikiem, zwłaszcza u stóp, może okazać się bardzo niewygodne, warto zatem rozważyć zakup frezarki. Na rynku odnajdziemy wiele ich rodzajów, od tańszych (ale niekoniecznie bezpiecznych), po droższe, przeznaczone dla profesjonalistów. Jednak, nie tylko sama frezarka jest ważna. Ważne są również frezy, których używamy. Poniżej podpowiemy, jakie frezy wybrać, tak, aby były one odpowiednie.

Czym jest frez?

Frez jest to wymienny wkład do frezarki. Występuje w wielu kształtach i jest wykonany z różnych materiałów w zależności od jego przeznaczenia. Należy pamiętać, aby wybierać frezy dobrej jakości, tak, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas użytkowania, jak również nie zniszczyć naszej frezarki, ponieważ frezy słabej jakości mogą z czasem wykrzywiać się.

Rodzaje materiałów

Rodzaj materiału z jakiego wykonany jest frez zależny jest od jego zastosowania. Nie możemy używać ich losowo, ponieważ możemy wyrządzić sobie krzywdę. By być świadomym użytkownikiem, należy wiedzieć jakie jest zastosowanie konkretnego materiału.

  • Kamienne frezy – ich zadaniem jest opracowanie płytki paznokciowej oraz opracowanie skórek okalających paznokieć, ze względu na to, że są bardzo delikatne. Możemy odnaleźć frezy białe – wykonane z naturalnego kamienia Arkanzas – oraz frezy różowe, wykonane z kamienia syntetycznego. Można je stosować zarówno na mokro, jak i na sucho.
  • Stalowe frezy – wśród nich również możemy wyróżnić dwa rodzaje: frezy próżniowe (trepany) z koroną lub płaskie (nazywane również skalpelami) – przystosowane są do usuwania zrogowaceń i odcisków oraz różyczki – stosowane do usuwania odcisków i spłycania rozpadlin.
  • Ceramiczne frezy – są bardzo wytrzymałe, jednak podatne na kruszenie, dlatego przy ich stosowaniu należy uważać, aby ich nie upuścić. Wykonane są z tlenku cyrkonu. Ważną informacją jest, że frezy ceramiczne nie nagrzewają się tak bardzo jak wykonane z innych materiałów. Bardzo dobrze nadają się do zdejmowania akrylu, żelu, hybrydy, opracowania zgrubiałych paznokci jak i pobierania materiału do badań mikrologicznych.
  • Diamentowe frezy – na ich powierzchni znajdują się opiłki diamentowe o różnej gradacji. Ich podział wygląda następująco: bardzo drobny nasyp, średni nasyp, gruby nasyp, bardzo gruby nasyp. Każdy z nich spełnia inną funkcję. Zazwyczaj stosowane są do opracowania wałów około paznokciowych i płytki paznokcia. Do szlifowania skóry nadadzą się frezy o nasypie drobnym, średnim oraz grubym, a do opracowywania zgrubiałych paznokci i zrogowaceń świetnie nadadzą się frezy diamentowe o nasypie grubym i bardzo grubym. Można również nimi usuwać akryl, żel i lakier hybrydowy. Po pracy frezem diamentowym konieczne jest użycie polerki i wygładzenie płytki paznokcia.
  • Frezy z węglika spiekanego – należą do najtwardszych rodzajów frezów, nie są zalecane dla osób początkujących. Dzięki nim czas pracy ulega znacznemu skróceniu. Na frezach wykonane są nacięcia powodujące niezapychanie się frezu. Po nich nie musimy używać polerki. Ich zadaniem jest, podobnie jak frezów ceramicznych, pobieranie materiału do badań mikrologicznych, zdejmowane akrylu, żelu, hybrydy oraz opracowania zgrubiałych paznokci. Również można je stosować na sucho i na mokro.
  • Frez filcowy – przeznaczony jest do polerowania zarówno paznokci sztucznych, jak i naturalnych. Nadaje płytce paznokcia efekt szkła, co stanowi piękne wykończenie naszego pedicure.
  • Polerki silikonowe – jak sama ich nazwa wskazuje, nadają się do polerowania paznokci. Wygładzają i wyrównują jego powierzchnie.
  • Nośniki i kapturki ścierne – kapturki ścierne nakładane są na nośnik. Są jednorazowe i służą do usuwania zrogowaciałego naskórka, opracowania podeszwy i wierzchu stopy, jak i opuszków palców. Nośniki natomiast są wielorazowego użytku.

W wielu sklepach internetowych możemy odnaleźć pogrupowane rodzaje frezów, co z pewnością ułatwi nam wybór odpowiednich. Przykładem może tu posłużyć strona Kerpro, na której frezy podzielone są na kategorie według materiału z jakich je wykonano.

Stopnie gradacji

Wybierając frezy, możemy zauważyć, że przy ich nasadzie znajduje się wąski pasek o różnych kolorach. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się jakiej frez jest gradacji, bez konieczności podpisywania go. Wystarczy zapamiętać kilka kolorów.

  • Różowy – jest to frez najgrubszy i najostrzejszy.
  • Czarny – oznacza frez bardzo gruby – idealnie sprawdzi się przy opracowywaniu bardzo twardej skóry oraz zgrubiałych paznokci.
  • Zielony – frez gruby – usuwa zgrubienia i odciski. Opracowuje się nim grubą skórę.
  • Niebieski – frez średni (uniwersalny) – służy do podnoszenia i usuwania skórek.
  • Czerwony – frez drobny – służy do pierwszego etapu opracowania płytki paznokcia.
  • Żółty – frez bardzo drobny – idealny do polerowania płytki paznokcia.
  • Biały – frez najdrobniejszy.

Jakie frezy do pedicure? Kształty frezów

Frezy występują w różnych kształtach, również od nich zależy ich zastosowanie. Wyróżniamy następujące rodzaje.

  • Kula – frez o takim kształcie stosowany jest do przygotowania paznokcia do kolejnych etapów obróbki jak również do usuwania pozostałości skórek z płytki paznokcia. Może również okazać się przydatny do usuwania masy z brzegów paznokcia.
  • Cylinder (walec) – jest idealny do usuwania akrylu, żelu i hybrydy. Można również dzięki niemu nadawać kształt paznokcia.
  • Szpic – służy do oddzielania skórek od paznokcia oraz do usuwania masy z trudnodostępnych miejsc.
  • Stożek – wyróżniamy stożek okrągły, zwany wrzecionem i wąski. Służy do matowienia płytki paznokcia oraz opracowywania okolic skórek.

Funkcje frezów

Różne frezy spełniają różne funkcje. Jeden frez zdecydowanie nie wystarczy nam do dokładnego i pełnego wykonania idealnego pedicure. Frezy możemy podzielić ze względu na trzy główne funkcje: frezy do skórek, frezy do paznokci oraz frezy do pięt.
Idąc dalej, wśród frezów możemy wyróżnić te dostosowane do poszczególnych zabiegów, między innymi: wygładzanie płytki, szlifowanie paznokci, szlifowanie skórek, zdejmowanie akrylu, żeli i hybryd, opracowywanie zgrubiałych paznokci, usuwanie zrogowaceń na podeszwach, usuwanie odcisków, opracowywanie skóry pięt.

Zobacz również:

Wybór idealnego frezu

Poszukując idealnego frezu, powinniśmy sobie zadać pytanie do czego będziemy go potrzebować. Jak już wspomnieliśmy, jeden frez nie będzie wystarczający. Najlepiej jest skompletować zestaw lub też zakupić gotowy, renomowanej marki i o wysokiej jakości. Na stronach większości producentów poszczególne frezy są opisane, dzięki temu możemy dowiedzieć się do czego dokładnie służą i czy są tym, czego akurat poszukujemy.

Jakie frezy do pedicure?

Jakie frezy do pedicure?

Musimy również zwrócić uwagę na rozmiar trzpienia frezu. Standardowy wymiar to 2,35 mm. Taki właśnie posiada większość frezarek, jednak frezarki tańsze mogą mieć inny wymiar. Zatem przed zakupem warto jest sprawdzić dokładnie naszą frezarkę, by nie dokonać nietrafionego zakupu.

Frezy również posiadają liczbę obrotów dopuszczalną przy ich stosowaniu. Koniecznie musimy sprawdzić naszą frezarkę, czy możemy na niej ustawić minimalną ilość obrotów przeznaczonych do danego frezu, ale również należy pamiętać, aby nie przekraczać maksymalnej ilości obrotów.
Koniecznym jest również, aby skompletować niezbędnik, czyli zestaw podstawowych frezów. Jeśli chcemy w pełni opracować piękny pedicure, musimy zaopatrzyć się we frezy do:

  • usuwania skórek,
  • skracania paznokci,
  • szlifowania paznokci,
  • polerowania paznokci,
  • usuwania skórek,
  • ściągania żelu, akrylu lub hybrydy,
  • opracowywania zgrubiałych paznokci (często spotykanych u stóp).

Dlaczego warto wybrać frezy?

Po pierwsze – higiena! Większość frezów nadaje się do wielokrotnego użytku, jednak należy pamiętać o ich obowiązkowej sterylizacji i dezynfekcji. Musimy ją wykonywać, nawet jeśli stosowane są tylko przez jedną osobę, ponieważ w czasie pomiędzy zabiegami mogą rozwinąć się na nich bakterie, które uszkodzą nasze paznokcie.
Po drugie – czas! Dzięki użyciu frezarki i frezów zdecydowanie skrócimy czas obróbki paznokcia i skórek.
Po trzecie – oszczędności! Właśnie dzięki możliwości wielokrotnego użycia frezów możemy sporo zaoszczędzić na pilniczkach, bloczkach, radełkach i innych przyborach do pedicure.