Co może zaoferować producent przenośników taśmowych?

18 sierpnia 2021 Autor lektor Wyłączono
Co może zaoferować producent przenośników taśmowych?

Co może zaoferować producent przenośników taśmowych? Ciężko byłoby sobie wyobrazić pracę kopalń, placów budowy i magazynów bez nowoczesnych przenośników taśmowych. Producenci stale pragną podnosić jakość swoich maszyn, dlatego stale rozmawiają z klientami o swoich potrzebach. Transport ciągły oferuje coraz to nowe metody przenoszenia, dlatego naprawdę jest w tym wybierać. Co mogą zaoferować klientom producenci przenośników taśmowych oraz jak zmieniają się z kolejnymi latami te urządzenia? 

Stopniowy rozwój przenośników taśmowych 

Producenci udostępniają co najmniej kilkanaście rodzajów przenośników taśmowych. Z wieloma z nich można spotkać się w zwykłym supermarkecie, po których przenoszą się zakupy przy kasach. Zdecydowana ich większość jest jednak bardziej zaawansowana. Przykładowo są to duże przenośniki przemysłowe, po których przenoszą się materiały sypkie, często na różnych poziomach wysokości. 

Przenośniki taśmowe producent oferuje najczęściej w postaci maszyn, które wyposażone są w silnik elektryczny. Napędza on specjalną taśmę przenośnikową, która jest połączona w pętlę i jest podparta na rolkach zwanych krążnikami. Całość napędzana jest przez co najmniej jeden bęben napędowy. Taśmy zapinane są przez coraz to bardziej zaawansowane urządzenia napinające. Kiedyś były to zwykłe śruby rzymskie, obecnie coraz częściej stawia się na napinacze pneumatyczne lub hydrauliczne. 

Producenci coraz częściej skupiają się również na higienie pracy. Maszyny pracują często w kontakcie z mocno brudzącymi materiałami czy skałami, dlatego przydatne są urządzenia do czyszczenia taśmy. Najpopularniejszymi zagrożeniami, mogącymi nawet zatrzymać pracę są szlam, smar, a nawet zwykły cukier. Można sobie z nimi poradzić stosując skrobaki, szczotki albo specjalistyczne noże. 

Popularnie używane materiały przy produkcji 

Producenci stawiają na coraz to większą jakość materiałów przy tworzeniu przenośników. Najważniejsza w tym przypadku jest taśma, która najczęściej jest gumowa lub silikonowa. Z czasem jednak zaczęto produkować bardziej elastyczne odmiany tworzywa sztucznego, a dodatkowo doszła do tego nawet bawełna. Jest ona wzmacniana najczęściej stalowym drutem. 

Z czasem zaczęto produkować również przenośniki, w których rolę nośnika przejmuje specjalna siatka stalowa. Tego rodzaju konstrukcje stosuje się przede wszystkim na różnorodnych linach technologicznych, które przechodzą między innymi przez myjki i piece. Istnieją też wersje napędzane metalowymi łańcuchami lub linami. Posiadają one specjalne zabieraki, które ułatwiają transport materiału.

W odpowiednio długich przenośnikach taśma może być nawet odwracalna, ale wymaga to odpowiednio elastycznego materiału. Przenośniki taśmowe producent oferuje teraz nawet w formie zwijanej rury, dzięki czemu łączy ze sobą części płaskie. Dzięki temu przenoszony materiał jest chroniony z każdej strony i nie jest narażony na warunki pogodowe czy wewnątrz pomieszczenia. 

Najpopularniejsze rodzaje przenośników taśmowych 

Najbardziej wszechstronne są przenośniki przemysłowe, które mogą różnić się w zależności od przeznaczenia. Odrobinę inne będą te wykorzystywane w kopalniach i składowiskach, względem tych z placów budów, magazynów i zakładów produkcyjnych. Zależnie od rodzaju materiału, który przenosi się na taśmach można wyróżnić transportery poziomie, poziomo-skośne i typu PSP. 

Co może zaoferować producent przenośników taśmowych?

Co może zaoferować producent przenośników taśmowych?

Bardzo uniwersalne są przenośniki taśmowe typu poziomego. Mogą one przenosić zarówno wielkie gabarytowo i ciężkie przedmioty, jak i bardzo drobne materiały sypkie. Tworzone są na bazie aż 3 różnych metali: na podstawie profili aluminiowych, stali kwasoodpornej i stali malowanej proszkowo. Osiągają one czasami aż 20 metrów długości i 2 metry szerokości. Dzięki sprawdzonemu systemowi sterowania przenośnik jest w stanie pracować przez kilka długich lat. 

W wersji poziomo-skośnej przenośnik jest delikatnie nachylony, przez co można przenosić materiał na różne poziomy wysokościowe. Dzięki temu możliwe jest przenoszenie go w górę wzniesienia lub odwrotnie – można go kierować również w dół. Trzecim rodzajem przenośnika są wersje PSP, które są rozwinięciem skrótu poziomy-skośny-poziomy. Cała filozofia polega tu na tym, że duża część materiału przenosi się równolegle, żeby w pewnych odcinkach zrzucić go w dół, gdzie dalej porusza się poziomo. Istnieją też wersje, gdzie przedmioty przenoszą się do góry. 

Czym kierować się kupując przenośnik taśmowy? 

Przenośniki taśmowe producent oferuje w tak wielu wersjach, że ciężko zdecydować się na jedną. Podstawowym kryterium, jakim należy się kierować przy zakupie powinien być przenoszony materiał. Napęd powinien być na tyle wytrzymały, żeby dał sobie radę z wagą. Producenci oferują nawet specjalne przenośniki, które mierzą ciężar. Będzie wtedy wiadomo czy można dołożyć materiały, czy lepiej się wstrzymać. 

Im lżejszy materiał, tym należy zdecydować się na gładszą taśmę. Im jest on cięższy, tym łatwiej o jego ześlizgnięcie się. W przypadku większych odmian węgla czy innego kruszywa lepiej zdecydować się na dokupienie specjalnych zabieraków. Pomocne będą one przede wszystkim w wersjach poziomo-skośnych i PSP. W przypadku przenośników taśmowych poziomych można sobie pozwolić na większą dowolność. Najważniejsze, żeby wybrać dobrego producenta, który udostępni długi okres gwarancyjny.