Pianka neoprenowa jaką wybrać?

19 sierpnia 2021 Autor lektor Wyłączono
Pianka neoprenowa jaką wybrać?

Pianka neoprenowa jaką wybrać? Istnieje wiele różnych rodzajów neoprenu i odgrywają one dużą rolę w ogólnej wydajności kombinezonu. Najlepszy neopren jest izolujący, lekki, rozciągliwy, trwały i hydrofobowy (dzięki czemu wchłania mniej wody). Neopren klasy podstawowej używany w dzisiejszych kombinezonach jest lepszy niż neopren z najwyższej półki używany w kombinezonach z odległej przeszłości i jest bardzo funkcjonalny.

Weź to pod uwagę

Jeśli nie masz wystarczająco dużo szczęścia, aby żyć w tropikalnym klimacie, ale lubisz spędzać czas w wodzie, to mokry kombinezon jest koniecznością dla wielu sportów wodnych. Przy różnorodności mokrych kombinezonów dostępnych w tych dniach, wybór odpowiedniego może wydawać się nieco zniechęcający na początku. To jest ważne! Kombinezony mokre są stworzone do izolacji i każdy model jest zaprojektowany dla określonej temperatury wody. Im zimniejsza pogoda i temperatura wody, tym grubszy kombinezon jest potrzebny. Jeśli warunki są zimne, zazwyczaj wymagany jest kombinezon pełnometrażowy. Jakim budżetem dysponujesz? Kupno tańszego modelu nie oznacza, że nie będzie on izolował Cię w wodzie, ale prawdopodobnie nie będzie tak rozciągliwy lub tak lekki jak droższy model. Jak wyglądają zamki w kombinezonach? Tylne zamki błyskawiczne i zamki na klatce piersiowej mają swoje wady i zalety, a kiedy przychodzi co do czego, wszystko zależy od osobistych preferencji. Tylne zamki błyskawiczne są pomocne przy zakładaniu kombinezonu, ponieważ zamek jest znacznie dłuższy i otwiera kombinezon znacznie bardziej. Zamki na klatce piersiowej mają mały zamek, który jest trudniejszy do wsunięcia i wysunięcia, ale ponieważ zamek jest w poprzek klatki piersiowej, a nie na plecach, dodaje to elastyczności podczas wiosłowania.

Czy wiesz, że….

Pianka neoprenowa jaką wybrać?

Pianka neoprenowa jaką wybrać?

Wszystkie tradycyjne neopreny do mokrych kombinezonów są podszyte nylonowym dżersejem, co robi się z wielu powodów. Nylon ślizga się po skórze o wiele łatwiej niż czysty gumowy neopren, co sprawia, że kombinezony są o wiele łatwiejsze do zakładania i zdejmowania. W dawnych czasach, kiedy neopren nylonowy nie istniał, ludzie używali talku, aby pomóc im wślizgnąć się do ich mokrych kombinezonów. Ponadto, nylon dodaje dodatkową warstwę ochronną dla neoprenu, co zapobiega wysychaniu od słońca, pękaniu, rozszczepianiu i ogólnemu zużyciu. W wielu kombinezonach i akcesoriach do nich, takich jak buty, rękawice i kaptury, stosuje się przynajmniej trochę gładkiego neoprenu. Neopren ten ma gumowe wykończenie, które odpycha wodę i wiatr, a jednocześnie absorbuje ciepło słoneczne i zatrzymuje dodatkowe ciepło ciała. Aby zwiększyć ciepłotę mokrych kombinezonów bez ich nadmiernej grubości, firmy produkujące kombinezony stworzyły warstwę materiału zawierającą środkową warstwę perforowanego neoprenu, która zatrzymuje powietrze. Maleńkie kieszonki powietrzne izolują ciało od martwej przestrzeni w taki sam sposób, w jaki okna z podwójnymi szybami izolują dom. Generalnie neopren ten można znaleźć tylko w najwyższej klasy kombinezonach.

Kombinezony z pianki neoprenowej

Pełny kombinezon – jednoczęściowy kombinezon z długimi ramionami i długimi nogami. Istnieją również kombinezony z krótkimi ramionami, z krótkimi ramionami kończącymi się tuż nad łokciem lub z wymiennymi rękawami, które mają możliwość doczepienia długich rękawów, aby stworzyć pełny kombinezon z długimi rękawami. Mokre kombinezony są idealne dla każdego, kto chciałby być w wodzie dłużej i o każdej porze roku. Kombinezony do pływania na wodach otwartych/triathlonu są specjalnie zaprojektowane do pływania, łączą różne rodzaje neoprenu i są ukierunkowane na zapewnienie pływakowi idealnej pozycji do pływania poprzez zapewnienie pływalności w odpowiednich obszarach, doskonałej elastyczności i dodatkowego “poślizgu”/hydrodynamiki w wodzie, jak również pewnej ochrony termicznej. Zastosowany neopren jest zazwyczaj bardziej miękki i lżejszy, a jego specyficzne właściwości zapewniają pływakowi optymalny strój do pływania.

Jak prawidłowo dobrać kombinezon?

Wybór odpowiedniego rozmiaru kombinezonu jest kluczowy dla zapewnienia korzyści izolacyjnych płynących z noszenia kombinezonu mokrego. Powinieneś użyć pomiarów na wykresach rozmiarów dostarczonych jako przewodnik do ogólnego dopasowania, biorąc pod uwagę wzrost, klatkę piersiową i pomiary talii. Powinieneś najpierw dokonać następujących kluczowych pomiarów: Twój wzrost (normalny pomiar wzrostu, od czubka głowy do kostki/pięty), Twoje pomiary klatki piersiowej, Twoje pomiary talii.  Kiedy masz te informacje, możesz prawidłowo odnieść się do przewodników producentów. Każdy producent kombinezonów produkuje swój własny zakres rozmiarów kombinezonów i ma swój własny sposób odnoszenia się do tych rozmiarów. Sporadycznie producent produkujący dużą gamę kombinezonów mokrych może również mieć specyficzne przewodniki pomiaru dla niektórych  wzorów kombinezonów mokrych. Neopren rozciąga się we wszystkich kierunkach i ma tendencję do dopasowania się do kształtu ciała. Skafander neoprenowy 3mm będzie często pasował zupełnie inaczej, ponieważ neopren jest bardziej elastyczny, w porównaniu do znacznie grubszego skafandra neoprenowego 5mm lub 7mm, który jest mniej elastyczny.