Sprzęt dla jeźdźców

24 stycznia 2019 Autor lektor Wyłączono
Sprzęt dla jeźdźców

Sprzęt dla jeźdźców – jazda konna to bardzo piękne hobby. Jego początki sięgają czasów średniowiecznych i wcale nie było związane z przyjemnościami, a był to podstawowy sposób przemieszczania się. Przez wszystkie lata sztuka jeździecka ewoluowała. Obecnie, z roku na rok zyskuje na popularności. Powodów jest wiele. Dla jednych to rekreacja, dla drugich to styl życia. Obecnie jest to sport, który uprawiać mogą osoby w każdym wieku – i dzieci i dorośli. Jak do każdego sportu i do jeździectwa trzeba się przygotować. Pamiętać należy, że jeździectwo to sport o podwyższonym ryzyku, i stosowanie ochrony przed urazami jest niezwykle ważne.

Aby bezpiecznie uprawiać jazdę konną wymagany jest odpowiedni akcesoria jeździeckie i dla koni. Dla osób zaczynających swoją przygodę z końmi, na poziomie podstawowym bądź zawansowanym, sprzęt dla jeźdźca składa się z podstawowych elementów których nie da się ominąć, by jazda była przede wszystkim bezpieczna, ale również modna i komfortowa. Wymagania dotyczące sprzętu różnią się od szkoły jeździeckiej. Zakres cenowy takiego sprzętu też jest zróżnicowany – wszystko zależy od tego ile rzeczy potrzebujemy i jak dobrych. Nie warto jednak na nich oszczędzać –  w końcu chodzi tu o nasze bezpieczeństwo.

W przypadku sprzętu na jeźdźców dzieli się go na strój i akcesoria. Strój dla jeźdźca jest odgórne określony. Wynika to z aspektów historycznych, dodatkowych manier, oraz komfortu. Zazwyczaj, aby mieć praktyczny kompletny strój potrzeba bryczesów, sztybletów, przewiewnej koszulki. Do jazdy w chłodniejsze dni może przydać się polarowa kominiarka, ciepłe rękawiczki bądź odpowiednia jeździecka marynarka. Podstawą sprzętu dla jeźdźców jest ergonomia i komfort. Wykonanie akcesoriów też musi być bardzo dobre – w końcu jest to sprzęt kupowany na lata.

Bryczesy, które są spodniami ze szwami po zewnętrznej stronie, dostosowanymi do odpowiedniej jazdy w siodle. Sztyblety, używane również bardzo często w codziennym życiu, to buty do kostki, wykonane ze skóry i posiadające mały obcas, by podeszwa nie ślizgała się w strzemionach. W chłodniejsze dni przydadzą  się wyższe oficerki.

Sprzęt dla jeźdźców

Sprzęt dla jeźdźców

Nie powinniśmy zapominać o kasku, który jest ważnym elementem sprzętu dla jeźdźców. Obecnie są to części garderoby zaprojektowane w taki sposób, żeby był modny, wygodny i przede wszystkim bezpieczny. Obecnie dostępne kaski oraz kaskotoczki mają wiele dodatkowych systemów oraz regulacji ułatwiających użytkowanie oraz zwiększające komfort jazdy oraz bezpieczeństwo. W przypadku kasków dla dzieci, wciąż rosnących, regulacja rozmiaru jest niezwykle istotna.

Sprzęt dla jeźdźca to nie tylko ubrania, to też dodatkowe akcesoria. Przykładem może być palcat – rodzaj bicza pomagającego przy ujeżdżaniu konia. Dla osób bardziej doświadczonych do jazdy w terenie mogą się przydać ostrogi. Co ważne, palcaty i ostrogi to nie narzędzia do karania konia- to sprzęt, który ma ułatwiać komunikację między jeźdźcem a zwierzęciem.

Sprzęt dla konia też podzielić możemy na podstawowe wyposażenie i akcesoria. Podstawą jest siodło, z różnymi rodzajami, stosowane przy konkretnych stylach jazdy, czy przy skokach. Pod siodłem znaleźć się musi podkładka z miękkiego materiału, nazywana derką, której zadaniem jest ochrona grzbietu konia przed niepotrzebnymi otarciami. Dopełnieniem sprzętu jest popręg, ogłowie, i strzemiona. Z akcesoriów do pielęgnacji, do wyboru mamy wszelakiego rodzaju derki stajenne, szczotki do wyczesywania zwierzęcia, dodatkowe zgrzebła, gąbki i pędzle do kopyt. Kiedy ruszamy na przejażdżkę w terenie, powinniśmy wyposażyć wierzchowca w dodatkowe akcesoria. Koń powinien mieć na nogach ochraniacze treningowe.

Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego odpowiedni sprzęt dla jeźdźca
i wierzchowca jest tak bardzo potrzebne. Źle dobrany sprzęt może doprowadzić do kontuzji zwierzęcia oraz może mieć ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Początkowi adepci tej sztuki mogą nie zwracać na to uwagi, ale z czasem takie drobne elementy mogą ich skłonić do zakupu sprzętu dla nich lepszego i wygodniejszego.

O sprzęt dla jeźdźca trzeba również dbać. Po treningu zwykle strój jest brudny, zakurzony, często ubłocony. Warto też wiedzieć, jak o niego zadbać, by służył przez lata. Kask jeździecki można czyścić mokrą szmatką nasączoną mydłem. Najwięcej czyszczenia jest przy sztybletach, które zazwyczaj są bardzo brudne, z podeszwą pełną przyklejonej ściółki. Najłatwiej czyścić je szczotką z mydłem, pod kranem z bieżącą wodą. Pozostałe elementy stroju można prać w pralce, o ile nie są zrobione z materiałów do niej się nie nadających.

Pewnością jest że sprzęt dla jeźdźca oraz dla konia nie należy do najtańszych. Pamiętać należy jednak że to są elementy, które kupuje się na lata, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Swoje zakupy trzeba też przemyśleć, a w razie wątpliwości dobrym pomysłem będzie konsultacja z osobą doświadczoną oraz dobrze poruszającą się w meandrach tej pięknej sztuki, jaką jest niewątpliwie jazda konna. Dopóki nie będziemy pewni swoich wyborów, zawsze część sprzętu możemy wypożyczyć ze szkółki, co ograniczy nam po części koszty. Jest to przydatne szczególnie dla rodziców, u których dzieci rosną bardzo szybko.