Okładzina ścienna

8 grudnia 2022 Autor lektor12 Wyłączono
Okładzina ścienna

Okładzina ścienna stanowi skuteczną ochronę ścian – ścianki działowe można spotkać niemal w każdym mieszkaniu czy domu. Możemy je wykonać na różne sposoby – twórcy mają w tej materii mnóstwo pomysłów i inspiracji. W sklepach znajdziemy różnego rodzaju farby i tapety, jednak coraz większą popularnością cieszą się tapety. Dzięki nim możemy nie tylko odpowiednio upiększyć, ale także zabezpieczyć nasze mury.

Czym dokładnie jest pokrycie ścian?

Surowe ściany we wnętrzach wyglądają nieciekawie. Nic dziwnego, że chcieliśmy coś na nie założyć, żeby wyglądały lepiej. Możliwości mamy wiele – różne farby czy tapety, by dopasować je do charakteru naszego wystroju wnętrza. Popularne są również okładziny ścienne. Co to dokładnie jest? Cóż, w dużym skrócie, to dodatkowy materiał, który położymy na ścianę. Okładziny ścienne mogą być w postaci płytek ceramicznych, kamiennych, ceglano-podobnych lub wykładzin https://montazwykladzin24.pl PCV. Wiele zależy od naszych własnych upodobań i preferencji. Inwestorzy najchętniej wybierają płytki, które wydają się najbardziej funkcjonalne. Ich ogromną zaletą jest to, że nadają się do niemal każdego pomieszczenia. Doskonale sprawdzają się w pokojach, łazienkach i kuchniach. Wszystko ze względu na ich odporność na wilgoć i inne niekorzystne elementy zewnętrzne. Nie mamy większych problemów z czyszczeniem płytek, więc nie musimy się martwić o ich konserwację.

Jaki rodzaj płytek wybrać?

Płytki pozwalają nam odpowiednio zabezpieczyć ściany przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Obecnie w sklepach mamy duży wybór różnego rodzaju rozwiązań, od płytek ceramicznych, poprzez płytki kamienne, aż po płytki imitujące cegłę. Pozostaje pytanie, który właściwie wybrać? Cóż, wiele zależy od tego, jak chcemy, aby nasze wnętrza były wykonane. Płytki cegłopodobne doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach utrzymanych w stylu industrialnym. Świetnie prezentują się także przy kominku. Jednocześnie płytki kamienne często uważane są za rozwiązanie luksusowe, z relatywnie wysoką ceną.

Tak naprawdę w większości przypadków musimy liczyć się z wyższym kosztem, ale to też w dużej mierze zależy od tego, jaki kamień wybierzemy. Najlepsze właściwości ma marmur, a granit też jest dobry. Jeśli chcemy postawić na nieco bardziej budżetową opcję, postawmy na trwałe wertyny, piaskowiec, bazalt. Płytki ceramiczne są nadal najczęściej wybieraną okładziną przez właścicieli mieszkań, jednak ich popularność w ostatnim czasie nieco spadła. Dzieje się tak dlatego, że są relatywnie tanie, a mimo to możemy je znaleźć w niemal każdym mieszkaniu. Jednocześnie teraz chcemy się wyróżniać inwestując w różne rodzaje tapet.

Okładzina ścienna PCV – czy warto?

Okładzina ścienna

Okładzina ścienna

Płytki jako okładzina ścienna to jedna z najczęstszych opcji, jednak oferujemy również okładziny ścienne z PVC. Czy warto wybrać? Wykonana jest ze sztywnej folii PCV i pozwala osiągnąć zamierzony efekt w mieszkaniu przy dość niskich kosztach. Z powodzeniem imituje drewno lub cegłę. Prześcieradła możemy kupić, więc nie mamy dużego zapasu przy wykańczaniu wnętrza – zazwyczaj ilość podszewki dopasowujemy do powierzchni, którą chcemy pokryć. Pozostaje jednak pytanie o jego jakość i łatwość konserwacji.

Okładziny PCV są stosunkowo trwałe, więc raz ułożone powinny nam służyć przez wiele lat. Z drugiej strony mogą pojawić się pewne problemy, jeśli chodzi o czyszczenie. Musimy ją dokładnie umyć, a jednocześnie nie możemy używać silnych środków chemicznych, które zniszczyłyby jej strukturę. Niestety wybór okładzin PCV nie jest pod tym względem najlepszy. Nie zapominajmy jednak, że jest to opcja budżetowa, a więc dla tych, którzy chcą osiągnąć określony efekt we wnętrzach, jednocześnie nie mając zbyt dużo pieniędzy na ten cel.

Inne sposoby wykończenia ścian

Najpopularniejsze rodzaje tapet wymieniliśmy powyżej i zazwyczaj wolimy je wybierać. Mimo to producent pozwala na inne wykończenie ścian przy jednoczesnym ich odpowiednim zabezpieczeniu. Możemy to zrobić za pomocą płyt z betonu architektonicznego, paneli metalowych, cegieł, tapet lub paneli 3D lub paneli drewnianych. Czasami decydujemy się również na panel. Jeśli chcemy zaznać odrobiny luksusu, możemy zdecydować się na materiał wykonany z Corianu. To drogie rozwiązanie, ale jednocześnie pozwoli nam się wyróżnić. Ponadto Corian jest wyjątkowo odporny na wysokie temperatury i dobrze znosi wilgoć i wodę. Ostateczny wybór w dużej mierze zależy od naszych preferencji, ale także naszego budżetu. Warto jednak zaznaczyć, że w każdym przypadku znajdziemy najlepsze i praktyczne rozwiązanie.