Czym są płytki drewnopodobne i jakie są ich rodzaje? Drewno jest od dawna stosowanym surowcem. Ma bardzo szerokie zastosowanie i jest łatwe w obróbce. Jest to wyjątkowy materiał, ponieważ naturalne drewno dzięki różnorodnym wzorom słojów pozwala na stworzenie wyjątkowych elementów dekoracyjnych. Drewno ma także różne odcienie.
Technologia rozwinięta w dzisiejszych czasach pozwala imitować prawdziwe drewno z użyciem płytek. Płytki drewnopodobne doskonale naśladują prawdziwe drewno. Czym są takie płytki i jak je układać? Kiedy warto zdecydować się na płytki imitujące drewno? Odpowiadamy w niniejszym artykule i zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.
Płytki drewnopodobne – co to takiego?
Płytki drewnopodobne to kafle, które są wykonane z różnych materiałów np. z terakoty lub gresu. Posiadają one wzory, które przypominają prawdziwe drewno np. słoje. Płytki imitujące drewno różnią się wykończeniem i wieloma parametrami. Jeśli chodzi o wykończenie to mogą być one przede wszystkim matowe albo połyskujące. Różnią się też strukturą – mogą być gładkie lub bardziej porowate. Płytki drewnopodobne występują w wielu wymiarach np. 60×60 cm czy 120×120 cm. Są one także uniwersalne, ponieważ mogą być układane zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Płytki drewnopodobne często są stosowane też na zewnątrz np. na tarasie czy balkonie.
Płytki drewnopodobne występują w wielu kolorach – począwszy od bieli, przez beż, szarość i kończąc na brązie i nawet prawie czerni. Dlatego też nawet najbardziej wymagająca osoba z pewnością znajdzie coś dla siebie. Drewno to niezwykle elegancki materiał pasujący do wielu stylów wnętrz ale też jest jednocześnie wymagający w pielęgnacji, dlatego też warto rozważyć płytki drewnopodobne zamiast drewna. Płytki imitujące drewno nie tylko odzwierciedlają rysunek i kolor drewna, ale także fakturę. Patrząc na takie płytki można bardzo łatwo pomylić je z prawdziwym drewnem. Dzięki nim każde wnętrze jest przytulne i wyjątkowe.
Płytki drewnopodobne – jak je układać?
Płytki imitujące drewno są dość proste w układaniu i warto znać kilka istotnych zasad. Podłoże pod płytki drewnopodobne powinno być gładkie, suche i wcześniej zagruntowane. Na tak przygotowane, równe podłoże, należy nałożyć dedykowany klej i zacząć układać płytki. W jaki sposób? Przede wszystkim warto zdecydować się na technikę przesunięcia i układać kafle o około 1/3 długości płytki, która jest obok. Jeżeli płytki wymagają fugowania, warto pozostawić między nimi odstępy, a następnie włożyć w nie krzyżyki dystansowe. Należy jednak pamiętać o ich wyjęciu przed zaschnięciem kleju. Po 24 godzinach należy fugą wypełnić przerwy między płytkami, a po jej wyschnięciu z powierzchni płytek zetrzeć jej nadmiar. Jeśli chodzi o fugi do płytek drewnopodobnych, to występują one w różnych odcieniach. Do loftowych wnętrz warto wybrać szarą albo białą fugę, do klasycznie urządzonych wnętrz najlepiej sprawdzą się natomiast odcienie beżowe oraz brązowe. Jeżeli nie chcemy fug, to warto wybrać płytki drewnopodobne, które można układać bezfugowo.
Dla kogo płytki drewnopodobne to doskonały wybór?
Płytki imitujące drewno są idealne dla osób ceniących sobie jednocześnie wygodę oraz elegancję. Spory wybór stylów, rodzajów oraz kolorów pozwala na udekorowanie pomieszczenia według własnego uznania. Płytki tego typu pasują do każdego wnętrza, zarówno niewielkiego, jak i sporego, ponieważ występują na rynku w różnych wymiarach.
Płytki ceramiczne imitujące drewno są doskonałe dla osób, które uwielbiają drewno w swoich wnętrzach, ale jednocześnie chcą uniknąć obowiązków związanych z wymagającą pielęgnacją drewna. Płytki w przeciwieństwie do drewna są bardziej trwałe, a jednocześnie do złudzenia przypominają naturalne drewno. Nie wymagają lakierowania, impregnacji i uważania, aby nie dostało się do nich za dużo wilgoci.
Jakie rodzaje płytek drewnopodobnych wyróżniamy?
Na rynku można znaleźć wielu producentów płytek imitujących drewno. Różnią się one pod wieloma kwestiami. Płytki drewnopodobne https://www.ceramiczne-plytki.pl/ różnią się przede wszystkim wytrzymałością oraz swoim zastosowaniem. Wyróżniamy płytki drewnopodobne pod postacią gresu, terakoty oraz glazury. Najmniej wytrzymałe są płytki wykonane z glazury, ponieważ są bardzo podatne na uszkodzenia przez swoją kruchość, a także są bardzo podatne na wilgoć. Nie sprawdzą się zatem w łazience, ale z powodzeniem mogą być zastosowane np. w salonie jako wykończenie ścienne. Jeśli chodzi o gres to materiał ten jest znacznie bardziej odporny na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne powstałe np. w wyniku upadku ciężkiego przedmiotu. Gres powstaje przez zmieszanie kamionki szlachetnej która składa się z gliny, piasku kwarcowego, skalenia oraz kaoliny. Do takiej mieszanki dodawane są też barwników mineralnych. Tak powstała masa jest wypalana w temperaturze sięgającej nie mniej niż 1200 stopni Celsjusza. Płytki gresowe drewnopodobne dzielą się na dwie odmiany – odmianę porcelanową oraz odmianę szkliwioną. Warto zdecydować się na płytki imitujące drewno i wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj takich płytek drewnopodobnych.
Najlepsze artykuły na podobny temat : |
https://www.pozytywnybiznes.pl/plytki-drewnopodobne/ |
https://www.ain.edu.pl/plytki-z-imitacji-drewna/ |
https://www.fg-polska.pl/plytki-z-imitacji-drewna/ |