Izolacja dachu

11 lipca 2022 Autor lektor12 Wyłączono
Izolacja dachu

Izolacja dachu wymaga wiedzy technicznej, umiejętności posługiwania się materiałami i narzędziami. Wysoka jakość pracy oszczędza ciepło. Eksperci z firm specjalizujących się w termoizolacji dachów oferują swoje usługi w przystępnych cenach. Izolacja stropu dachowego od wewnątrz to ważne zadanie podczas budowy lub remontu budynku. Pozwala to na komfortowe korzystanie z części dziennej.

Nowoczesne metody izolacji dachów – pianka poliuretanowa PUR

Izolacja dachu

Izolacja dachu

Izolacja dachu pianką PUR pozwala na stworzenie dodatkowej warstwy hydroizolacji https://ocieplanie-dachow.com.pl/. Zapewnia wysoki poziom ochrony przeciwpożarowej, izolacji akustycznej i termicznej. Produkty w postaci płynnych mieszanek pozwalają na tworzenie bezszwowych warstw, eliminując powstawanie mostków termicznych.

Dach ocieplony jest od wewnątrz metodą natrysku poliuretanu. Każdy rodzaj pracy wymaga umiejętności instalacyjnych, specjalnych narzędzi. Koszt izolacji dachu, cena za metr kwadratowy, zależy od złożoności zadania, zastosowanej technologii. W przypadku docieplenia dachu cena za metr kwadratowy liczona jest osobno.

Gęstość pianki poliuretanowej nakładanej na dach wynosi 30-60 kg na metr sześcienny. Jeśli jest to wymagane w celu zapewnienia lepszego poziomu izolacji, nałożyć dodatkową warstwę na pierwszą warstwę (120-150 kg na m3). Podwójne natryskiwanie służy do izolacji złożonych dachów oraz izolacji akustycznej mieszkań. Do budowy bezszwowych powierzchni wodoodpornych stosuje się metodę warstwowego natrysku pianki poliuretanowej.

Skład i rodzaje pianek poliuretanowych do izolacji dachów

Pianka poliuretanowa to specjalny rodzaj pianki o drobnoziarnistej strukturze wypełnionej gazem. Prawie 98 procent objętości materiału to mieszanina powietrza i dwutlenku węgla, a pozostałe 2% utwardzonego tworzywa sztucznego. Dzięki tej strukturze PUR ma niską przewodność cieplną, niską wagę i niską higroskopijność.

Izolację dachu wykonuje się przy użyciu dwóch materiałów:

 1. Elastyczna pianka. Elastyczna pianka poliuretanowa na bazie pianki o gęstości nieprzekraczającej 20 kg na metr sześcienny. Dzięki otwartej strukturze komórek, w których porusza się powietrze, sam materiał może się dobrze uginać i powracać do pierwotnego kształtu. Gęstość masowa elastycznego PUR wynosi 8-15 kg/cu. m. Z jego pomocą wykonywana jest wewnętrzna i zewnętrzna izolacja dachu. Ponadto elastyczna pianka poliuretanowa posiada wysokie właściwości dźwiękochłonne.
 2. Sztywna pianka PUR. Sztywna pianka poliuretanowa jest znana jako materiał izolacyjny na bazie pianki, którego struktura składa się z zamkniętych komórek o mniejszych objętościach. Skład tego materiału składa się z 2-3% ciał stałych i jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne dzięki nieodkształcaniu struktury materiału, a do tego jest lekki. Gęstość sztywnej pianki poliuretanowej wynosi 30-60 kg/m3. m. Cena prac izolacyjnych z tym materiałem zależy od grubości nałożonej warstwy.

Jakie korzyści daje ocieplenie dachu pianką poliuretanową PUR

Nowoczesny rynek materiałów budowlanych znany jest z silnej konkurencji i dlatego nakłada surowe wymagania na materiały do ​​izolacji dachów https://www.ocieplanie-dachow.waw.pl/. Na izolację wpływa wiele negatywnych czynników – zmiany temperatury, wilgoć, pleśń i grzyby.

Jednak PUR ma następujące właściwości, które czynią ten materiał wiodącym analogiem:

   • światło. Pianka jest lżejsza niż większość rodzajów izolacji dachowych, dzięki czemu można ją stosować do izolacji uszkodzonych i starszych budynków bez konieczności usuwania konstrukcji dachu. Odporny na wilgoć, promieniowanie UV, chemikalia i grzyby. Pomimo działania opadów, PUR zachowuje wysokie właściwości termoizolacyjne, nie pali się i ma żywotność 50 lat.
   • efektywność. Izolacja połaci dachowych pianką poliuretanową pozwala obniżyć koszty ogrzewania o 15-20%, co oznacza znaczne oszczędności w budżecie pojedynczego domu.
    niska cena. Ocieplenie dachu pianką poliuretanową kosztuje mniej niż użycie wełny mineralnej lub innych nowoczesnych materiałów. A ponieważ do instalacji nie jest wymagana dodatkowa konstrukcja, koszt optymalizacji temperatury w domu jest dodatkowo redukowany.

Metoda natrysku PUR do izolacji dachu

Proces natryskiwania realizowany jest za pomocą specjalnych urządzeń: dwóch zbiorników z komponentami, sprężarki powietrza, stacji kontrolnej oraz pistoletu natryskowego. Pod ciśnieniem wytworzonym przez kompresor składniki trafiają na stanowisko pracy, a stamtąd do pistoletu natryskowego, gdzie są mieszane. Tak więc reakcje powodujące usztywnienie i rozszerzenie rozmiaru pianki zachodzą już na powierzchni. Dzięki instalacji technicznej można regulować ciśnienie, procent składu chemicznego oraz ilość mieszanki w pistolecie. Na pierwszy rzut oka ta technika może wydawać się prosta i łatwa, ale w rzeczywistości ma wiele niuansów, które mogą zrobić tylko doświadczeni profesjonaliści.

Jeśli decydujesz się na budowę domu lub po prostu docieplenie go, a nie możesz zdecydować się na ocieplenie dachu, eksperci zalecają przyjrzenie się piance poliuretanowej. Po zastosowaniu się do wszystkich porad dotyczących technik montażu oraz doborze wysokiej jakości materiałów i wyposażenia będziesz zadowolony: w pomieszczeniach zawsze panuje komfortowy mikroklimat, a budynek można obsługiwać bez większych niedogodności.