Budowa dachów

10 grudnia 2020 Autor lektor Wyłączono
Budowa dachów

Budowa dachów stanowi znaczną część całego kosztu domu. To właśnie po jego zakończeniu tak naprawdę można poczuć, że jesteśmy bliscy końca całego procesu. Samo zadanie budowy nie jest łatwe i wymaga od dekarza dużego doświadczenia i precyzji wykonania. Nowoczesną alternatywą jest zastosowanie prefabrykatów. To przecież właśnie z tą częścią domu często dochodzi do problemów po wielu latach użytkowania. W artykule odpowiemy m.in. na pytania z czego składa się konstrukcja dachu (wiązary dachowe zostaną uwzględnione szczególnie wyraźnie) oraz czym będzie optymalnie ją pokryć.

Podział dachów według kształtu

Z punktu widzenia inwestora ważny jest wybór kształtu dachu. To podstawowy podział, który jest powszechnie stosowany. Ogólna zasada jest taka, że im bardziej skomplikowany kształt, tym większe koszty. Z jednej strony wiąże się to z większą ilością potrzebnego materiału, a z drugiej to kwestia większej trudności wykonania. Nie należy zapominać, że budowa dachu https://ocieplanie-dachow.com.pl/ rozpoczyna się od projektu i to on jest podstawą satysfakcji. Dach jednospadowy należy do najpopularniejszych w Polsce. Wydaje się łatwy w konstrukcji, ale jedynie wtedy, gdy kąt nachylenia nie jest zbyt duży. Dach dwuspadowy ma tę zaletę, że pozwala uzyskać całkiem sporo przestrzeni użytkowej. To również bardzo popularny wybór. Na podobnym poziomie w kwestii częstotliwości wyboru znajduje się też dach czterospadowy (zwany również kopertowym). Jest to bardzo wytrzymała konstrukcja. W stosunku do poprzedniej możliwości daje mniejszą przestrzeń użytkową. Dach wielospadowy może sprawiać wrażenie i wyróżnia go niebanalność wyglądu. Nadaje nieco pałacowego charakteru. Z drugiej strony jest drogi i trudny w wykonaniu. Inne rodzaje są w Polsce rzadziej stosowane. Dach płaski pozwala na zaaranżowanie jego powierzchni np. można na nim urządzić ogródek. Warto pamiętać, że posiada on niewielki kąt, żeby mógł spływać deszcz. Dach naczółkowy jest podobny do dwuspadowego.

Z czego składa się dach?

Dla amatorów budowa dachu to po prostu szereg elementów, które ostatecznie stanowią przykrycie dla domu. Z punktu widzenia specjalisty składa się on z wielu elementów i nie jest łatwo zapamiętać wszystkie z nich. Więźba dachowa to niebanalna konstrukcja, ale również ciekawa, więc warto przyjrzeć się jej bliżej. Co więcej, różnice występują również w zależności od samego dachu. Wiązary dachowe to nośny element konstrukcji. Ich zadaniem jest przenoszenie obciążeń, czyli innymi słowy, po prostu utrzymywanie całej konstrukcji. Wyróżniamy w ramach tej kategorii jeszcze konstrukcję pełnościenną i wiązary kratowe. Warto zastanowić się nad wyborem więźby prefabrykowanej. Wiązary kratowe coraz bardziej zyskują na popularności. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest łatwa konstrukcja i szybkość wykonania, ale jest ich znacznie więcej. Nie można też zapominać o niższym koszcie inwestycyjnym. Oprócz tego wiązary kratowe są lekkie i można w łatwy sposób izolować je termicznie. Murłata to pozioma belka, która podtrzymuje krokwie i krawężnice. Właśnie sama krokiew to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów i to z nim w dużej mierze kojarzy się budowa dachu. Są to ukośne belki, które tworzą u szczytu kalenicę. Artykuł nie dotyczy jedynie konstrukcji, a trudno jest opisać wszystkie elementy dachu. Więźba dachowa to również belka podwalinowa, dźwigar, jętka, kleszcze, mieczy czy wiele innych. Widać, że wymaga to wiedzy ze strony dekarza.

Pokrycia dachowe, czyli jaki wybór jest najkorzystniejszy?

Opisując dachy, warto wspomnieć również o ich pokryciach. Odpowiedź na postawione pytanie nie jest jednoznaczna. Ciągle do najpopularniejszych należy blacha falista. Pokrycie ceramiczne jest najbardziej wytrzymałe i długowieczne, ale wiąże się z wielkimi kosztami. Znane są sytuacje, w których ceramika potrafiła wytrzymać nawet kilkaset lat. Jednocześnie jest też estetyczna. Dachówka betonowa również jest bardzo wytrzymała, ale prowadzi do wysokich kosztów inwestycyjnych. W stosunku do ceramiki jest jednak tańsza i mniej wytrzymała. Warto zastanowić się, czym różni się blacha trapezowa od blachy falistej. Są to zbliżone do siebie rozwiązania. Jedno i drugie składa się przede wszystkim ze stali i aluminium. Blacha trapezowa ma tę zaletę, że jej montaż jest łatwiejszy. Z tego powodu praca nad nią będzie szybsza, niż gdy naszym wyborem będzie blacha falista. Jedno i drugie ma tę zaletę, że są znacznie lżejsze niż ceramika czy dachówka betonowa. Blacha trapezowa to rozwiązanie o zbliżonych parametrach jak blacha falista. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę kształt i nachylenie dachu. Można też wybrać naturalne pokrycie dachowe. Zwykle posiada ono wyjątkową estetyką, a jednocześnie charakteryzuje się dobrymi parametrami izolacyjnymi i wytrzymałościowymi. Oczywiście precyzyjniej jest rozbić kategorię pokryć naturalnych na poszczególne jej elementy i omówić każdy z osobna. Pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych mogą być uważane za zbyt nowoczesne pod względem wyglądu. Jednocześnie blacha falista jest od nich wytrzymalsza. Podstawową zaletą takiego rozwiązania jest jednak niska cena i duża przepuszczalność światła.

Podsumowanie, czyli dach tworzy wiele decyzji do podjęcia

Budowa dachu to ważny element całego efektu. Funkcje praktyczne tego elementu konstrukcji są nieocenione, ale również wygląd nie pozostaje obojętny oraz ocieplenie dachu. Warto dodać, że dach to wiele wyborów. Zaczynają się one na etapie projektu, a kształt stanowi jeden z najbardziej istotnych elementów. Wiązary dachowe i w ogóle wybór prefabrykatów stanowi ciekawą alternatywę. Warto to uwzględnić w swoich rozważaniach. Bardzo istotne jest pokrycie dachowe. Ceramika i beton są stosunkowo drogie, ale bardzo wytrzymałe. Blacha falista lub trapezowa to uniwersalne wybory. Pokrycie naturalne ma wyjątkowy wygląd. Dużo decyzji, ale warto zadbać o jak najlepszy efekt.

Zobacz także: