Czym zajmuje się adwokat i czy warto nim zostać? Nie da się ukryć, że adwokat jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych zawodów, zaraz obok lekarza. To bardzo odpowiedzialna praca, bo przecież od działań osoby zatrudnionej na tym stanowisku będzie zależał los oskarżonych w sprawach karnych. Niemniej jednak, nie jest to jedyny obowiązek, jaki musi wykonywać adwokat . Oprócz tego, pomaga on sporządzać umowy czy pisma procesowe, ale może też pełnić rolę doradcy, otwierając własną kancelarię. Jak tak naprawdę wygląda praca adwokata i czy opłaca się wykonywać ten zawód w Polsce?
Zadania adwokata
Przede wszystkim, adwokat ma za zadanie reprezentować swojego klienta przed sądem. W tym celu będzie musiał uzyskać jego pełnomocnictwo. Może on reprezentować osoby, które same się do niego zgłosiły, bądź takie, które wybrał dla nich sąd. Oprócz tego, do jego obowiązków należy również pomoc ludziom w spisywaniu różnego rodzaju umów i dokumentów prawnych oraz pomoc prawna w różnych dziedzinach. Może to być prawo cywilne, karne, rodzinne, finansowe, etc, w zależności od tego w czym specjalizuje się dana osoba. Zazwyczaj jego pomoc obejmuje zagadnienia związane z prawem cywilnym, rodzinnym lub karnym, a najczęściej zajmuje się sprawami rozwodowymi, o separację, alimenty lub sprawy komornicze.
Bardzo ważne jest to, że adwokat musi bardzo dobrze wykonywać swoją pracę, bo jeśli coś pójdzie nie po jego myśli, będzie musiał odpowiedzieć za swoje błędy przed sądem rady adwokackiej. Co więcej, jeśli wyrządzi jakąś krzywdę swojemu klientowi, może odpowiadać również cywilnie. Klient zawsze ma prawo pozwać swojego adwokata i żądać od niego odszkodowania. Dlatego tak ważne jest to, żeby prawnik znał dokładnie wszystkie przepisy, bo tylko w ten sposób uda mu się skutecznie wykonywać jego zawód.
Jak zostać adwokatem?
Przede wszystkim będziemy musieli ukończyć studia prawnicze. Już samo dostanie się na taki kierunek nie jest proste i wymaga nienagannych wyników na egzaminie maturalnym. Po studiach, będziemy musieli zrobić aplikację, która trwa przynajmniej cztery lata i zdać egzamin adwokacki. Jeszcze przed złożeniem aplikacji będziemy musieli przejść przez egzaminy wstępne, które składają się ze 150 pytań sprawdzających naszą wiedzę zdobytą na studiach. Jeśli uda nam się odpowiedzieć na 100 z nich, będziemy mogli przystąpić do aplikacji. Ten proces jednak nie obowiązuje wszystkich, bo zwolnieni z niego są na przykład profesorowie i doktorzy habilitowani prawa i sędziowie. Oprócz tego, aplikacja nie obowiązuje prokuratorów, radców i notariuszy, ale tylko wtedy, jeśli pracowali w zawodzie przez przynajmniej trzy lata. Ważne jest też to, żeby przyszły adwokat nigdy nie był karany.
Sprawdź również:
Same studia nie są proste i z pewnością będziemy potrzebowali dużo samozaparcia i motywacji, żeby zostać prawnikiem. Czekają nas długie godziny nauki przepisów prawnych i trudne egzaminy. Niemniej jednak, tylko w ten sposób będziemy w stanie przygotować się do wykonywaniu zawodu. Co więcej, dobry adwokat nigdy nie przestaje się uczyć. Przecież prawo ciągle się zmienia, a on musi za nim nadążyć, jeśli chce skutecznie wykonywać swoją pracę.
Edukacja to nie wszystko, bo nawet jeśli uda nam się ukończyć studia wraz z aplikacją, może się okazać, że nie nadajemy się do tego zawodu. Jaki musi być dobry adwokat? Przede wszystkim to osoba, która jest bardzo spostrzegawcza i potrafi łączyć ze sobą fakty. Z pewnością musi to być ktoś empatyczny, ale też taki, który będzie w stanie zachować zimną krew w trudnych sytuacjach. Musimy chcieć dociekać prawdy i nie poddawać się w swoich działaniach. Dlatego bardzo ważne będzie to, żeby adwokat był osobą upartą i ambitną. Z pewnością musi to też być ktoś, kto charakteryzuje się dużą odpornością na stres. W tej pracy sporo się dzieje i jeśli nie będziemy w stanie oddzielić naszego życia zawodowego od prywatnego, możemy mieć spory problem. Ważne jest też to, żeby nigdy nie przestawać się uczyć i być pasjonatem swojego zawodu. Jeśli posiadamy wszystkie te cechy i jesteśmy gotowi na kilka dobrych lat edukacji, ten zawód będzie dla nas strzałem w dziesiątkę.
Ile zarabia adwokat?
Tak naprawdę trudno powiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od tego jak długo dana osoba pracuje w zawodzie i czy sprawdza się na swoim stanowisku. Dużo mówi się o tym, że prawnicy zarabiają ogromne pieniądze, ale to nie do końca jest prawda, przynajmniej nie na początku. Jeśli jesteśmy świeżo po studiach i zatrudniamy się w cudzej kancelarii, zarobimy prawdopodobnie około 2000-3000 złotych, czyli wcale nie tak dużo, jakby się mogło wydawać. Niemniej jednak, jeśli uda nam się zdobyć niezbędne doświadczenie i założyć własną kancelarię, nasze zarobki znacznie wzrosną. Wtedy, w zależności od ilości spraw, których się podejmujemy i pracowników, których zatrudniamy, powinno udać nam się zarobić nawet 15000 – 20000 złotych. Oczywiście ta suma będzie zależała od wielu czynników, chociażby od tego gdzie działa dany adwokat, więc naprawdę ciężko jest oszacować jego dokładne zarobki.