Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat?

24 stycznia 2019 Autor lektor Wyłączono
Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat?

Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat? Adwokaci w znaczący sposób różnią się między sobą. Specjalizują się oni w rozmaitych dziedzinach prawa i inaczej prowadzą postępowania na sali sądowej. Całość sprawia, że skuteczność ich walki o prawa klientów jest wysoka, albo wręcz przeciwnie. W związku z powyższym wiele osób zastanawia się nad tym, jakie cechy powinien prezentować dobry adwokat? Czym kierować się i na co zwracać szczególną uwagę podczas wybierania pełnomocnika? Doświadczony w swoim zawodzie specjalista powinien przede wszystkim potrafić względnie szybko zażegnać istniejący problem i zapewnić minimalny udział sądu. Ważne są zatem kompetencje adwokata, profesjonalne podejście do kontrahenta, umiejętność dochowania tajemnicy, a także bycie kontaktowym i wiele innych.

Dobry adwokat, czyli jaki?

Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat?

Jakie cechy powinien mieć dobry adwokat?

Wybierając pełnomocnika, który ma nas reprezentować w sądzie, należy przede wszystkim skupić się na jego specjalizacji. Kompetencje adwokata są kluczowe dla zadowalającego wyniku rozprawy. Warto pamiętać, że prawo stanowi niezwykle szeroką dziedzinę wiedzy. Jest ono zbudowane na licznych niuansach, a niektóre jego fragmenty są bardzo zawiłe. Adwokat uprawia więc bardzo skomplikowany zawód, który wymaga nieustannego poszerzania jego wiedzy. Aby stać się renomowanym profesjonalistą, nie wystarczy ukończyć studiów prawniczych. Konieczne jest dokształcanie się podczas aplikacji, praktyki, a następnie w toku pracy. Kolejną cechą adwokata świadczącą o tym, że warto mu zaufać, jest jego profesjonalna postawa. Jest to bezpośrednio związane z niezależnością funkcjonowania na rynku. System prawa w Polsce warunkuje, że adwokat zawsze powinien stać w opozycji do wpływu osób trzecich i podlegać jedynie poleceniom interesanta, którego ma reprezentować. Ważne jest także, aby pełnomocnik dokładnie znał znaczenie słowa „dyskrecja”. Wynika to z faktu, że wszyscy adwokaci są objęci tajemnicą zawodową. Taki stan rzeczy znajduje zastosowanie nie tylko względem osób postronnych, ale również przed sądem oraz resztą państwowych instytucji. Każda informacja wyjawiona przez klienta w obliczu adwokata musi pozostać pomiędzy nimi. Co więcej, klient jest jedyną osobą mającą prawo podejmowania decyzji odnośnie do tego, które z podanych przez niego faktów mogą zostać wyjawione. Wszystko to ma na celu dać kontrahentowi pewność, że jego obrońca będzie działał wyłącznie w jego interesie, a nie przeciwko niemu. Dobry adwokat to także przykład lojalnej osoby. Należy pamiętać, że świadczenie usług adwokackich polega m.in. na podporządkowaniu wszystkich działań ochronie praw interesanta zgłaszającego chęć otrzymania pomocy. Doświadczony prawnik powinien doskonale wiedzieć, w jaki sposób posłużyć się przysługującymi jego klientowi środkami prawnymi w taki sposób, aby osiągnąć jak najkorzystniejszy efekt.

Charakterystyka adwokata, któremu warto zaufać

Każde działanie osoby świadczącej usługi adwokackie, powinno być ściśle ukierunkowane na osiągnięcie konkretnego celu. Praktycyzm jest nieodłączną częścią charakteru dobrego adwokata. Zawodowcy doskonale wiedzą jak działać, aby doprowadzić swojego klienta do pozytywnego wyniku sprawy, nie mnożąc przy tym kosztów finansowych oraz emocjonalnych. Inną istotną cechą specjalisty z tej dziedziny jest bycie kontaktowym. Łatwość w tworzeniu relacji jest bardzo ważna dla zbudowania odpowiedniej linii obrony. Kontakt z kontrahentem, podanymi przez niego świadkami, czy też ludźmi zatrudnionymi w administracji sądowej może bardzo wspomóc pracę prawników. Podobnie jest z umiejętnością korzystania z pomocy detektywów, psychologów, mediatorów oraz innych osób. Empatia to kolejna cecha, która nie powinna być obca dobremu adwokatowi. Ten rodzaj emocji umożliwia wczucie się w sytuację klienta, co z kolei jest kluczowe dla zrozumienia jego położenia. Całość sprawia, że chęć udzielenia wsparcia przez adwokata staje się autentyczna, a jego działania nieco bardziej skuteczne. Prawdziwa potrzeba ochrony kontrahenta czyni pełnomocnika bardziej zdecydowanym i zdeterminowanym.

Adwokat z polecenia, czy to dobre rozwiązanie?

Pierwszym krokiem w kierunku poszukiwania dobrego pełnomocnika, jest stworzenie listy rekomendowanych specjalistów. Może być ona wynikiem konsultacji ze znajomymi, rodziną lub innymi osobami, które w niedalekiej przeszłości miały okazję korzystania z usług adwokackich. Następnie należy przejść do weryfikacji otrzymanych nazwisk. W tym celu warto umówić się na wstępną rozmowę i ocenić w jej trakcie, czy dany adwokat spełnia nasze oczekiwania, czy też jest wręcz przeciwnie.

ZOBACZ:

Warto pamiętać, że najlepsi profesjonaliści z dziedziny prawa to tacy, którzy mają wieloletnie doświadczenie w zawodzie i nieustannie starają się zdobyć nowe kwalifikacje. Ważna jest także ich chęć do poszerzania swoich kompetencji. Taka postawa świadczy o tym, że swój zawód wykonują z pasją, co może okazać się kluczowe dla osiągnięcia satysfakcjonującego wyniku postępowania sądowego. W Polsce istnieje wiele kancelarii zasługujących na to, aby je polecić, a zatrudnieni w nich adwokaci są godni zaufania.