Bezpieczna jazda – zadbaj o części samochodowe – wiedza i pracowitość mechanika to jedno. Dobrej jakości części samochodowe pozwalają na profesjonalne wykonanie pracy. Warto systematycznie odwiedzać fachowca i serwisować swój pojazd – auto to złożony układ mechanizmów. Jego prawidłowe działanie odpowiada za bezpieczeństwo jazdy.
Filtry
Filtry powietrza wychwytują zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu, zapobiegając przedostaniu się ich do silnika. Najbardziej wydajne i chłonne są filtry z włókniną. Filtry kabinowe (przeciwpyłkowe) nie są techniczną częścią pojazdu, ale coraz częściej są na wyposażeniu aut. Zwłaszcza tych z klimatyzacją. Mają znaczny wpływ na komfort jazdy, ponieważ filtrują powietrze, które dostaje się do środka pojazdu. Jeśli są wysokiej jakości, usuwają nawet 100% zanieczyszczeń, w tym kurz, pyłki roślin i cząstki asfaltu. Alergikom zapewniają bezpieczną jazdę. Kolejny typ części samochodowych z zakresu filtracji, to filtr oleju silnikowego, który odpowiada za jakość i niezawodność pracy silnika. Regularna wymiana tego filtra jest bardzo istotna dla wydajnej jazdy oraz zmniejszenia ryzyka awarii. Ten filtr wymienia się w samochodzie najczęściej.
Zobacz również:
- części samochodowe do japończyków
- części do aut koreańskich
- części samochodowe do japończyków
- części samochodowe japońskie warszawa
Wycieraczki i spryskiwacze szyb
Elementy odpowiedzialne za widoczność jazdy do wycieraczki i spryskiwacze. Pióra i ramiona wycieraczek powinny być dopasowane do modelu auta i przetestowane po zamontowaniu. Nieprawidłowa praca piór w trakcie ulewnego deszczu wiąże się z dużym ryzykiem niebezpiecznej jazdy – zarówno dla kierowcy i pasażerów, jak i dla innych uczestników ruchu. Widoczność jest wówczas znacznie ograniczona. Za skuteczne oczyszczanie szyby jest odpowiedzialny m.in. silnik wycieraczek, który należy wymienić w przypadku zaniedbania symptomów nadchodzącej awarii. Chodzi o głośną pracę silnika i duże wolniejsze ruchy wycieraczek. Płyny do spryskiwania szyb to usprawnienie czyszczenia szyby. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na znaki bezpieczeństwa, które informują o użyciu składników niemających wpływu na zdrowie człowieka.
Opony i felgi
Jeśli warsztat oferuje usługi wulkanizacyjne, zadba również o podstawowe części samochodowe, które mają stały kontakt z podłożem. Opony są bardzo trwałe i odporne na zużycia, jednak mają swój okres przydatności. Nawet jeśli są bezpiecznie przechowywane, nie powinny być używane, gdy ich wiek przekroczył dziesięć lat. Odnośnie kół zapasowych mówi się o sześciu latach. Mieszanki gumowe, z których wykonane są opony, ulegają starzeniu – materiał o osłabionej strukturze może pęknąć na trasie. Oprócz opon niezbędne są akcesoria – śruby, szpilki, nakrętki do felg, felgi. A także, dla fanów tuningu, dystanse kół.
Oświetlenie i oleje
Każda jazda wymaga świateł – a nie są one nieśmiertelne. Reflektory, pokrywy reflektorów i żarówki to niezbędne wyposażenie auta. Podobnie jest z olejami i płynami. Żeby części samochodowe działały, należy dbać o regularne uzupełnianie przeznaczonych do tego płynów. Olej silnikowy zapewnia prawidłowe działanie silnika, redukuje tarcia, zapobiega korozji oraz przedłuża żywotność, utrzymując napęd w czystości. Poprawia również wydajność i trwałość, ponieważ reguluje temperaturę tej części. Oleje do skrzyni biegów smarują bardzo złożoną konstrukcję, która utrzymuje wszystkie elementy skrzyni w czystości, łagodzi uderzenia kół zębatych i chłodzi mechanizm. Płyny do wspomagania kierownicy chronią układ wspomagania przed nadmiernym zużyciem i awarią. Płyny chłodzące obniżają temperaturę pracy silnika spalinowego. Dodatkowo, na rynku są uszlachetniacze do paliwa i oleju silnikowego, które wspierają działanie lub obniżają zużycie paliwa i emisję toksyn.
Hamulce i chłodzenie
Niesprawny układ hamulcowy to ryzyko poważnego wypadku lub kolizji. Sprawdzanie jego elementów to niezbędna prewencja. Części samochodowe wchodzące w skład układu hamulcowego to hamulce, pompa hamulcowa, przewody hamulcowe, klocki hamulcowe, szczęki, zaciski i inne. Każdy z tych elementów musi działać sprawnie, ponieważ jedna mała awaria może oddziaływać na funkcjonowanie reszty. Z kolei układ chłodzenia odpowiada za bezawaryjne działanie silnika. Jego części to m.in. chłodnica wody, czujnik temperatury wody i przewody chłodnic.
Paski klinowe, alternatory i akumulatory
Paski klinowe i wieloklinowe służą do napędzania osprzętu silnika. Alternator i akumulator są częściami samochodowymi wchodzącymi w skład układu elektrycznego. Alternator generuje prąd przy pomocy silnika i magazynuje go w akumulatorze. Ta praca zasila wszystkie elektryczne urządzenia w pojeździe. Jeśli światła uruchamiają się nierównomiernie, a żarówki przepalają zbyt szybko – może to oznaczać awarię alternatora. O takiej sytuacji informuje kontrolka sygnalizująca nieprawidłowe ładowanie akumulatora.
Rozruch i zapłon, rozrząd
Dzięki układowi zapłonowemu możliwe jest rozpoczęcie spalania mieszanki paliwowo-powietrznej. Zawiera przewody, świece i cewki zapłonowe, a także świece żarowe. Układ rozrządu dostarcza ładunek do cylindrów i prowadzi spaliny do kanałów wylotowych. Wśród jego części znajdują się łańcuch, napinacze hydrauliczne, koła zębate, ślizgi i śruby mocujące. Jest dość wrażliwy na usterki, dlatego warto go regularnie serwisować przy użyciu wysokiej jakości części.
Ten krótki przewodnik po częściach samochodowych przybliża złożoność najpopularniejszych układów, które są odpowiedzialne za jazdę autem. Jedna niedziałająca część może doprowadzić do nieprzyjemnej sytuacji na drodze lub parkingu. Aby uniknąć stresu i ryzyka, warto systematycznie odwiedzać warsztat samochodowy i konsultować zauważone zmiany.