Ubezpieczenia dla przewoźników

24 stycznia 2019 Autor lektor Wyłączono
Ubezpieczenia dla przewoźników

Ubezpieczenia dla przewoźników – branża transportowa to branża narażona na naprawdę duże ryzyko kosztów. Koszty mogą wynikać zarówno z zawartych umów, jak i ze zdarzeń losowych. Czy jest sposób na to, by się przed nimi chronić? Można na przykład wykupić ubezpieczenie OCP przewoźnika, czyli ubezpieczenie dla przewoźników, które zapewnia bezpieczeństwo nie tylko im, ale także ich klientom.

Czym jest ubezpieczenie OCP?

Pod tą tajemniczą nazwą, kryją się słowa Odpowiedzialność Cywilna Przewoźnika. Jest to dodatkowe ubezpieczenie, które nie jest wymagane przez prawo, jednak coraz częściej jest wybierane przez przewoźników, ze względu na to, ile daje korzyści. Na takie ubezpieczenie mogą decydować się zarówno małe firmy, które przewożą towary na trasach krajowych, jak i duże przedsiębiorstwa, które swoich kierowców często wysyłają w trasy międzynarodowe. Jednak w tych dwóch przypadkach, OCP przewoźnika nieco się różni, ponieważ podlega nieco innym zapisom, a więc i koszt takiego ubezpieczenia będzie różny. Ubezpieczenie OCP przewoźnika stanowi gwarancję dla klientów, że nawet jeśli usługa nie będzie zupełnie wykonana, czy też zostanie wykonana nienależycie, to usługobiorca ma zagwarantowane z tego tytułu odszkodowanie. W zakres tego ubezpieczenia wchodzą między innymi takie zdarzenia jak kradzież, czy też uszkodzenie towaru, a także niedotarcie do celu na czas i tak dalej. Są to zdarzenia, które w umowie między przewoźnikiem a usługobiorcą mogą zostać obarczone kosztami dla jednej ze stron. Oczywiste jest, że takie sytuacje przynoszą straty, dlatego też ubezpieczyciel zapewnia, że straty zostaną zrekompensowane, jeśli ubezpieczenie obejmowało właśnie to zdarzenie. Klienci przedsiębiorstw mają więc pewność, że nawet jeśli dojdzie do jakiejś losowej sytuacji, to oni z tego tytułu nie poniosą strat, przynajmniej tych pieniężnych. Zdarza się nawet tak, o ile zostało to przewidziane w umowie, że ubezpieczenie zostanie wypłacone, nawet jeśli do niedotrzymania umowy doszło z winy umyślnej. Czasem przewoźnik nie może panować nad kierowcami, którym zdarzają się głupie błędy i pomyłki i z tego wynikają różne nieciekawe sytuacje, dlatego warto zabezpieczyć się również ubezpieczeniem OCP przewoźnika, przed stratami umyślnymi.

Jak jest wyliczana składka ubezpieczenia?

Ubezpieczenia dla przewoźników

Ubezpieczenia dla przewoźników

Tak naprawdę podczas przeglądania oferty ubezpieczalni nie da się jasno określić, ile będzie wynosić dana składka dla ubezpieczalni, ponieważ do każdego przedsiębiorstwa stosuje się indywidualne podejście. Składka zależy od rocznych obrotów netto z usług przewozowych, wysokości sumy gwarancyjnej, a także rodzaju przewożonych towarów. Jednak może na nią mieć wpływ również wiele innych czynników, jak na przykład wyłączenia w umowie, okres umowy, przewożenie towarów, które są obarczone bardzo wysokim ryzykiem i tak dalej. Jest to dość sprawiedliwa forma wyliczania ubezpieczenia, ponieważ małe przedsiębiorstwa będą płacić odpowiednio niższą stawkę, niż duże firmy z ogromnymi obrotami. Dzięki temu z ubezpieczenia OCP przewoźnika śmiało mogą korzystać również mniejsze firmy, zyskując przy tym zabezpieczenie przed różnymi zdarzeniami, które dotyczą również ich.

Zobacz również:

Czy tylko ubezpieczenie OCP przewoźnika?

Nabywając ubezpieczenie dla firmy, warto zapoznać się z ofertami, które łączą kilka różnych ubezpieczeń, skierowanych na przykład do konkretnych branż. W branży transportowej również występuje kilka dodatkowych ubezpieczeń, które stanowią ochronę dla przewoźnika, kierowcy i usługobiorcy. Wśród tych ubezpieczeń można na przykład znaleźć ubezpieczenie całych flot samochodowych, a także ubezpieczeni pracy w podróży. Jeśli chodzi o to drugie, to dzieli się ono jeszcze na OC, NNW, czy też ubezpieczenie sprzętu i bagażu, a także leczenia. Są to bardzo ważne ubezpieczenia, które kierowca powinien mieć w swoim pakiecie. Dokupienie do OCP przewoźnika ubezpieczenia, które zapewnia opłatę leczenia za granicą, gwarantuje kierowcy, że jeśli się rozchoruje, czy też coś mu się stanie, to śmiało może udać się do szpitala, bez obaw o to, że zostanie obarczony ogromnymi kosztami obsługi. Jeśli chodzi o ubezpieczenie bagaży, to warto wybrać takie, które obejmuje każde zdarzenie, od przypadkowego zgubienia bagażu, aż po kradzież. Kierowcy ze sobą czasem wożą znaczną część swojego dobytku, w tym pieniądze i inne wartościowe przedmioty, jak sprzęt elektroniczny. Jeśli dojdzie do utraty tego, to będzie to spora strata, którą zawsze można pokryć z ubezpieczenia.

Czy warto wykupować dodatkowe ubezpieczenie?

Niezależnie od tego, czy będzie to OCP przewoźnika, czy jakiejś inne ubezpieczenie, to naprawdę zawsze warto się nad nim zastanowić. Nie można tego traktować, jako niepotrzebny koszt, ponieważ w razie jakiegoś zdarzenia, nagle może się okazać, że właśnie to ubezpieczenie uchroniło przedsiębiorstwo przed bardzo dużymi kosztami. Warto przyjrzeć się ofertom towarzystw ubezpieczeniowych i poprosić o przygotowanie przykładowych umów i wyliczeń, ile takie ubezpieczenie może wynosić. Wtedy można wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie, lecz należy pamiętać, że to nie zawsze będzie najtańsze.

Full Polisa Łukasz Wnuk
Promienna 33B
05-200 Marki
609 103 308
www.fullpolisa.pl/