Skuteczne techniki czyszczenia biżuterii – klasyczna biżuteria srebrna jest jednym z najlepszych i najbardziej uniwersalnych dodatków, który sprawdza się praktycznie w każdej stylizacji. Nieważne czy chodzi o strój do pracy, sukienkę na oficjalne przyjęcie czy spotkanie ze znajomymi. Jednak srebro posiada jedną istotną wadę, mianowicie z czasem czernieje. Dlaczego tak się dzieje? Jak temu zapobiec? Poniżej kilka podstawowych informacji na ten temat.
Czarny nalot na biżuterii – skąd pochodzi?
Ciemny osad, który pojawia się na srebrnej biżuterii, jest wynikiem kontaktu materiału z powietrzem. W powietrzu znajduje się dwutlenek siarki, który odpowiedzialny jest za powstawanie osadu. Jeśli biżuteria srebrna jest rzadko noszona, nalot będzie się pojawiał szybciej. Regularnie noszona bransoletka czy pierścionek nalotu nie będzie mieć prawie w ogóle, ponieważ ociera się o naszą skórę i zanieczyszczenia są na bieżąco usuwane (z wyjątkiem zagłębień, które nie mają kontaktu ze skórą). Dlatego też nie noszona biżuteria tak szybko traci blask. Jeśli mamy zestaw biżuterii przeznaczony na specjalne okazje, warto go co jakiś czas dokładnie czyścić.
Jak oczyścić biżuterię srebrną?
Istnieje kilka sprawdzonych, domowych sposobów na przywrócenie srebrnej biżuterii do jej dawnej świetności. Warto je znać, ponieważ są o wiele tańsze niż zakup drogich preparatów do czyszczenia czy oddanie biżuterii do czyszczenia do salonu jubilerskiego. Poniżej lista sposobów wraz z dokładną instrukcją.
Sól kuchenna
Sól kuchenna to jeden z naturalnych, uniwersalnych środków czyszczących. Sprawdza się w przypadku wielu trudnych do usunięcia plam, a także, gdy trzeba wyczyścić starą, pociemniałą biżuterię. Do przygotowania roztworu potrzebna będzie folia aluminiowa, miska (nie powinna być metalowa, najlepiej użyć szklanej) oraz ciepła woda. W misce rozkładamy folię aluminiową. Błyszcząca strona folii powinna znaleźć się po zewnętrznej stronie. Na dno wkładamy biżuterię i zalewamy miskę ciepłą wodę z łyżką soli. Sól powinna być całkowicie rozpuszczona w wodzie przed wlaniem do miski. Biżuteria srebrna może być trzymana w roztworze nawet kilka godzin. Należy na bieżąco kontrolować jej stan. Gdy zauważymy, że osad zniknął, można wyciągnąć biżuterię i opłukać ją w ciepłej wodzie. Ozdoby ze srebra wycieramy tylko i wyłącznie miękkimi szmatkami, aby nie porysować ich powierzchni.
Cytryna
Sok z cytryny znany jest ze swoich właściwości czyszczących. Pomaga również, gdy chcemy przywrócić blask ozdobom ze srebra. Zawarty w cytrynie kwas rozpuszcza osad bez niszczenia powierzchni biżuterii. Sok z cytryny najlepiej wycisnąć na miękką szmatkę (np. z mikrofibry lub flaneli). Następnie należy przecierać powierzchnię biżuterii aż do uzyskania pożądanego efektu. Warto zaznaczyć, że ta metoda nie nadaje się do mocno zabrudzonej biżuterii. W przypadku starego srebra ze znacznym osadem lepiej zastosować pierwszą metodę lub skorzystać z usług specjalisty.
Pasta do zębów
Biżuteria srebrna bardzo dobrze reaguje w kontakcie z pastą do zębów. Jednak należy pamiętać, aby nie używać pasty o właściwościach wybielających, ponieważ może to spowodować odbarwienie srebra. Nie powinno się też stosować pasty zawierającej różnego typu drobinki. Pasta powinna być czysta i zawierać niewielką ilość sodu. W zależności od potrzeb biżuterię można czyścić przy użyciu miękkiej szmatki lub miękkiej szczoteczki do zębów.
Profesjonalne czyszczenie biżuterii
Gdy wszystkie powyższe, domowe sposoby czyszczenia biżuterii zawiodą, zawsze można skorzystać z profesjonalnych środków czyszczących. W sklepach jubilerskich można nabyć wysokiej klasy płyny i inne preparaty przeznaczone do polerowania srebra. Niewskazane jest kupowanie tego typu preparatów u niesprawdzonych sprzedawców. Płyny do czyszczenia srebra są środkami chemicznymi, więc powinny pochodzić od renomowanych producentów i być nabywane u sprawdzonych sprzedawców. W innym przypadku możemy trafić na podróbkę, która może zniszczyć lub odbarwić powierzchnię biżuterii.
Jak skutecznie chronić srebrną biżuterię?
Biżuteria srebrna nie powinna być przechowywana wraz z ozdobami ze złota czy innych metali szlachetnych. Złoto i inne metale są twardsze, więc mogą powodować zarysowania na srebrze oraz przyczyniać się do jego szybszego brudzenia. Tak samo powinno się unikać metalowych misek podczas czyszczenia srebra. Wpływają one negatywnie na jego kondycję. Najlepszym rozwiązaniem jest przechowywanie biżuterii ze srebra w osobnym pudełku lub bawełnianym woreczku. Warto też rozważyć przechowywanie każdej ozdoby osobno. Kolczyki, zawieszki czy bransoletki mogą się rysować nawzajem. Aby zapobiec pojawianiu się osadu, należy nosić biżuterię jak najczęściej. Biżuteria srebrna, która leży w pudełku przed długi czas ma większą tendencję do czernienia. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie ozdób ze srebra z myślą o codziennej stylizacji. Na specjalne okazje można przeznaczyć biżuterię z innych metali szlachetnych.