Skup aut bez przeglądu i nie tylko

10 czerwca 2019 Autor lektor Wyłączono
Skup aut bez przeglądu i nie tylko

Skup aut bez przeglądu i nie tylko – kupując samochód używany, poza marką  i modelem zwraca się uwagę także na inne elementy ogłoszenia. Ważna informacja dotyczy posiadania przez niego ubezpieczenia, ważnego przeglądu i dowodu rejestracyjnego. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ auto bez ważnego ubezpieczenia i przeglądu zgodnie z przepisami prawa nie może poruszać się po polskich drogach. Zakup takiego samochodu jest to więc spore utrudnienie.

Czy można sprzedać samochód bez ważnego przeglądu technicznego?

Skup aut bez przeglądu i nie tylko

Skup aut bez przeglądu i nie tylko

Na rynku obecne są firmy, których profilem działalności jest skup aut i to w różnym stanie technicznym. Niektóre zastrzegają, że kupują tylko pewne, jasno określone samochody. Inne natomiast podają informację, że zajmują się skupem także aut, które na przykład nie posiadają ważnego przeglądu. Jeżeli sprzedawany przez ciebie samochód nie posiada ważnego przeglądu technicznego, trudno byłoby ci go sprzedać na wolnym rynku. Typowy kupiec z Internetu czy z ogłoszenia raczej nie zdecyduje się na taki zakup, ze względu na ryzyko, że samochód na przykład takiego przeglądu technicznego nie przejdzie. Po wstępnych oględzinach pojazdu, skup aut zaproponuje ci cenę, o ile oczywiście będzie zainteresowany jego zakupem. To naprawdę duża wygoda, bo w takiej sytuacji nie musisz na przykład płacić za lawetę, która zgodnie z prawem byłaby odpowiedzialna za przewiezienie samochodu bez ważnego przeglądu technicznego.

Skup aut bez ubezpieczenia

Możliwa jest również sprzedaż auta bez ważnego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wiele firm zajmujących się auto-handlem ma wykupione ubezpieczenia krótkoterminowe OC, które jest przygotowane właśnie na okres pomiędzy zakupem auta od właściciela pierwotnego, a jego zbytem na odpowiednich warunkach. Dzięki temu pośrednik nie traci na zakupie takiego pojazdu. Pamiętaj jednak, że nawet już po sprzedaży pojazdu, nadal grozi ci otrzymanie mandatu z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za okres, w którym byłeś właścicielem samochodu. Dzieje się tak dzięki specjalnemu programowi, tak zwanemu wirtualnemu policjantowi, który przeszukuje bazę i może natrafić na nieprawidłowości w twoim ubezpieczeniu OC. Dotyczy to jednak braku ubezpieczenia w roku, w którym kontrola miała miejsce.

Skup aut a podatek

W przypadku sprzedaży auta od zakupu którego nie minęło jeszcze 6 miesięcy, twoim obowiązkiem jest zgłoszenie tego faktu w rocznym zeznaniu podatkowym. Dotyczy to również sytuacji, w której nie wzbogaciłeś się na sprzedaży swojego pojazdu. Odpowiednim miejscem do tego jest PIT-36 i pozycja Dochody i straty. Podstawą do opodatkowania jest różnica pomiędzy ceną sprzedaży, a ceną nabycia pojazdu. Do kosztów nabycia wlicza się także kwotę przeznaczoną na naprawę i modernizację pojazdu.

Sprzedaż pojazdu ze współwłasnością

Bardzo często jest tak, że samochód nie ma tylko jednego właściciela. Dlatego zgodnie z prawem w momencie podpisywania umowy jego sprzedaży, na miejscu muszą być obecni oboje współwłaściciele. Jeżeli nie jest to możliwe, konieczne jest pełnomocnictwo. Inaczej jeden ze współwłaścicieli może jedynie sprzedać lub darować swoją część własności pojazdu. W przypadku, kiedy dojdzie do śmierci jednego ze współwłaścicieli, nie można samochodu sprzedać do momentu, aż nie dojdzie do postępowania spadkowego. Spadkobiercy stają się nowymi współwłaścicielami, dlatego to ich zgoda jest niezbędna, aby samochód spieniężyć.

Działanie po sprzedaży samochodu

Po dokonaniu sprzedaż samochodu do skupu aut, musisz wykonać jeszcze kilka czynności. Przede wszystkim w ciągu 30 dni od daty podpisania umowy udajesz się do urzędu, który rejestrował pojazd (najczęściej starostwo powiatowe) i składasz tam specjalne zawiadomienie o sprzedaży pojazdu. To ważne na przykład, jeżeli nowy właściciel otrzymałby mandat.

Druga czynność dotyczy powiadomienia o zbyciu pojazdu przekazana do ubezpieczyciela. Masz na to 14 dni. Jeżeli tego nie zrobisz, razem z nabywcą pojazdu ponosisz koszty zapłaty kolejnych rat ubezpieczenia. Można to w wielu przypadkach zrobić online, dzięki czemu wszystko odbywa się bardzo szybko.Po sprzedaży samochodu, polisa ubezpieczenia OC, które jest obowiązkowe, przechodzi na nowego właściciela. Nabywca, który wypowie umowę ubezpieczenia, otwiera drogę pierwotnemu właścicielowi do zwrócenia się do towarzystwa ubezpieczeniowego z prośbą o zwrot opłaconych wcześniej składek. Nie jest tak w przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych. AC i NNW nie przechodzą na nabywcę, a sprzedający od razu może wystąpić o zwrot niewykorzystanych składek. Dlatego sprawę tę najlepiej załatwić jest niezwłocznie.

Skup aut (np. na części do samochodów japońskich) bez przeglądu, bez ważnego ubezpieczenia, z zagubionym dowodem rejestracyjnym jest możliwy. Należy wziąć jednak pod uwagę, żeby raczej nie nastawiać się w tym przypadku na indywidualnego kupującego, a raczej na sprzedaż samochodu do profesjonalnej firmy zajmującej się skupem aut. Przełożyć się to może między innymi na nieco niższą cenę uzyskaną za sprzedawany pojazd. Jednocześnie w ten sposób pozbywasz się sporej liczby problemów.