Rodzaje bram garażowych

Rodzaje bram garażowych

Rodzaje bram garażowych – budując dom lub garaż wolnostojący, warto dobrze się zastanowić nad wyborem odpowiedniej bramy garażowej. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bram, co sprawia, że klienci mają bardzo szeroki wybór. Każdy z rodzajów bramy ma nieco inną specyfikę, więc warto zapozna się ze wszystkimi, aby wybrać taką, która będzie najodpowiedniejsza do konkretnego budynku. Warto przemyśleć swój wybór dwa razy, gdyż wymiana bramy w późniejszym czasie może być dość problematyczna. 

Różne rodzaje bram garażowych

Wśród wszystkich bram garażowych na rynku dominują cztery podstawowe typy. Każda z nich ma inną budowę i jest polecana do różnych zastosowań. Nie każdy rodzaj bramy będzie odpowiedni dla każdego rodzaju garażu lub budynku, chociażby ze względu na ilość potrzebnego miejsca do otworzenia bramy. Najbardziej powszechne, ale też archaiczne bramy to bramy rozwieralne. Są to klasyczne bramy otwierane na boki. Składają się z dwóch skrzydeł posadowionych na zawiasach umiejscowionych w futrynie. Ich otwieranie jest najmniej wygodne ze wszystkich stosowanych obecnie rodzajów bram, ale nie jest to ich jedyny problem. Przede wszystkim wymagają relatywnie dużo miejsca na podjeździe do garażu, co oznacza że słabo sprawdzą się na małych działkach lub podjazdach pod domami segmentowymi, w których przeważnie podjazd pod garażem nie jest dużo większy od długości przeciętnego samochodu. To znacznie utrudnia codzienne otwieranie bramy. Sporym problemem może okazać się także zamontowanie do takiej bramy systemu automatycznie otwierającego bramę, gdyż nie wszystkie konstrukcje będą do tego rodzaju siłowników odpowiednie.

Czytaj także:

Bardziej zaawansowane technologicznie bramy garażowe to bramy uchylne. Charakteryzują się konstrukcją płytową i są posadowione na prowadnicach, po których przemieszczają się na specjalnych kółkach. Zbudowane są z jednego kawałka blachy lub kompozytu i otwierają się do góry w taki sposób, że w pozycji otwartej, cała brama znajduje się równolegle do sufitu. Jest to aktualnie najbardziej powszechne rozwiązanie, gdyż charakteryzuje się dużą wygodą w obsłudze, ale pomimo tego są to dość proste konstrukcje. Jedynym mankamentem jest to, że wymagają nieco miejsca przed garażem, aby otworzyć całą bramę, a to oznacza, że nie można podjechać samochodem bezpośrednio do bramy, a trzeba zostawić nawet do metra odstępu. Jest to wadą w kontekście krótkich podjazdów, ale dla wielu osób nie stanowi problemu. 

Nowoczesne bramy segmentowe i rolowane

Aktualnie na rynku bardzo popularne są nowsze rozwiązanie, takie jak bramy garażowe segmentowe i rolowane. Są one alternatywą dla standardowych bram płytowych. Pod względem konstrukcji różnią się przede wszystkim tym, że są zbudowane z wielu mniejszych płyt, a nie z jednej, tak jak w klasycznych bramach. Siłą rzeczy różni się przez to mechanizm otwierania bramy, a także sposób montażu. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że zajmują minimalną ilość miejsca i chcąc otworzyć taką bramę, można podjechać bezpośrednio pod same drzwi. Przeważnie występują w wersjach otwieranych do góry, ale są też bramy otwierane do boku. Sposób i wygląd prowadnic jest podobny do tego znanego z klasycznych bram płytowych. 

Alternatywą dla takich produktów są bramy garażowe rolowane, zwane inaczej żaluzjowymi. Schemat ich działania jest taki sam jak działania żaluzji. Są dzięki temu najwygodniejsze ze wszystkich, a ponadto są bardzo łatwe w montażu i zajmują mało miejsca. Niemalże wszystkie bramy tego typu posiadają także w standardowym wyposażeniu elektryczny napęd, co dodatkowo zwiększa komfort użytkowania. 

Jaki rodzaj bramy garażowej wybrać?

Rodzaje bram garażowych
Rodzaje bram garażowych

Decydując się na konkretny typ bramy, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Na pewno najtańsze będą bramy rozwieralne i bramy płytowe. Nie oferują one jednak takiego komfortu i wygody jak bramy segmentowe i rolowane. Poza komfortem warto wziąć pod uwagę, że ze względu na sposób montażu bramy segmentowe i rolowane charakteryzują się o wiele lepszymi właściwościami izolacyjnymi, co sprawia, że nie tworzą mostków termicznych. Ma to znaczenie zwłaszcza w ogrzewanych garażach, a także takich, które są umiejscowione w bryle domu mieszkalnego. Kupując tradycyjną bramę płytową lub rozwieralną, dobrze jest je dodatkowo ocieplić, co w przypadku innych typów bramy nie jest konieczne. Poza wyżej wymienionymi czynnikami bardzo istotne są również kwestie funkcjonalne. Bramy rolowane są najłatwiejsze w montażu i można je posadowić niemalże wszędzie, gdyż zajmują bardzo mało miejsca. Ponadto w czasie otwierania nie wystają poza obręb garażu, przez co mogą być montowane w garażach, które wychodzą bezpośrednio na ulicę lub wąski podjazd. Bramy garażowe rolowane dają też możliwość zamontowania ich w dowolnej bryle budynku, nawet jeśli sklepienie nie jest płaskie, a na przykład ma kształt łuku. Daje to spore możliwości w kontekście projektowania budynku pod kątem wizualnym.