Przyjemność z picia kawy

3 października 2019 Autor lektor Wyłączono
Przyjemność z picia kawy

Przyjemność z picia kawy – kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Rocznie wypijamy około 400 mld filiżanek kawy. Najwięcej kawy spożywają mężczyźni ich ulubioną kawą jest espresso, a kobiety wolą delikatniejsze typu cappuccino, latte. Większość z nas nie wyobraża sobie początku dnia bez tego czarnego napoju.

Historia kawy sięga aż XVI, to wtedy w Stambule zaczął rozpowszechniać się rytuał picia kawy i powstała pierwsza kawiarnia. Na początku spotykała się ze sprzeciwem, jednak po pewnym czasie nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy stali się zwolennikami wszystkiego co wiązało się z tym niezwykłym naparem.

Trochę historii

Przyjemność z picia kawy

Przyjemność z picia kawy

Wokół historii pochodzenia krąży wiele mitów i legend. W niektórych można wyczuć odrobinę magii. Każdy wybiera wersję, która mu odpowiada i przemawia do nas. Najbardziej znaną historią jest ta, w której pobudzające działanie kawy odkryły kozy, które przypadkowo zjadły owoce z krzewów kawowca. Pasterz widząc ich ożywienie sam spróbował i czuł się wyśmienicie. Zachwycony swoim odkryciem podzielił się nim z mnichami z pobliskiego klasztoru. Opat rozkazał wrzucić diabelskie nasienie do ognia a po chwili nagle do ich nozdrzy doszedł cudowny aromat, który uznali za dzieło Boga i nakazał z powrotem wyjąć je z ognia. Aby wszyscy obecni mnisi mogli skorzystać z cudu zarządził by pozostałe nasiona wymieszać z wodą i wypić powstały napar. Nie ma to jak posłuchać o magii i tajemnicach przy filiżance aromatycznej, gorącej kawy. Jeśli chcemy poczuć taki klimat powinniśmy odwiedzić pobliski sklep z kawą.

Znajdź swój ulubiony sklep z kawą

Popularność takiego miejsca zależy przede wszystkim od jakości, gatunku sprzedawanej tam kawy. Choć ważnym czynnikiem jest również wystrój. Jak wiadomo, każdy przy wejściu do pomieszczenia rozgląda się po otoczeniu i oceni. Jeśli przypadnie mu do gustu atmosfera miejsca, poczuje się jak w domu na pewno zostanie z nami na dłużej i z pewnością powróci, być może przyprowadzając ze sobą znajomych.

Sklep z kawą jest sprecyzowany na określonych klientów, szczególnie tych, którzy są prawdziwymi kustoszami, jeśli chodzi o ten napój. Nie łatwo sprostać ich wymaganiom, więc oferta jaką dysponuje dany sklep z kawą powinna być imponująca, aby każdy mógł znaleźć odpowiedni dla siebie produkt. W takim lokalu powinien pracować choć jeden profesjonalny barista, który mógłby wyjaśnić, wytłumaczyć i doradzić przy wyborze odpowiedniej kawy.

Wchodząc do takiego obiektu, powinniśmy czuć w powietrzu zapach świeżo palonej kawy, atmosferę ciepła i wręcz rodzinnego domu. Z głośników sączyłaby się cicho muzyka, która nie zagłuszałaby rozmów prowadzonych przez klientów. W takim miejscu powinno się odpoczywać, móc pobyć sam na sam ze sobą, poczytać ulubiona książkę popijając ukochane Latte, albo spotkać się z przyjaciółmi. Każdy sklep z kawą winien być oazą, gdzie można schować się przed otaczającym nas światem. Miejscem gdzie można kontemplować fantastyczny smak, świeżo parzonej kawy.

Co znajdziemy na półkach w sklepie z kawą?

Każdy sklep z kawą ma w swoim asortymencie nie tylko możliwość kupna kawy, ale także narzędzi do jej przygotowania. W takim sklepie jest znajduję się profesjonalna obsługa, która zapewni nam fachową pomoc. Na rynku jest wiele sklepów z kawą, konkurują ze sobą wymyślając coraz to nowsze rodzaje sprzedawanych kaw. Nawet sklepy internetowe prowadzą sprzedaż kaw. Jest to ciekawe rozwiązanie bo można zakupić kawę z innych państw świata. Prawdziwych unikatów jakich nie zdobędziemy w sklepie stacjonarnym za całkiem niską cenę.

Pijąc kawę w lokalu warto zwrócić uwagę jaką drogę muszą przejść ziarna kawy by znaleźć się w naszej filiżance.  Jakim procesom ulegają by mieć taki a nie inny smak, aromat.
Jest to bardzo długa droga: najpierw ziarna muszą zostać posadzone, potem są zbierane, przetwarzane, suszone, frezowane, palone następnie mielone i dopiero parzona z nich jest kawa.

Jaki wpływ ma kawa na nasze samopoczucie i zdrowie?

Kawa jest smacznym napojem, ale ma też swoje wady, które mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

 • Kawa powoduje wypłukiwanie z organizmu cennych minerałów, np. magnez, wapń. Dlatego kawy nie powinny spożywać dzieci i młodzież.
 • Może powodować biegunki, u osób z wrażliwym układem pokarmowym, gdyż przyspiesza perystaltykę jelit.
 • Przyczynia się do powstawania przebarwień na zębach.
 • Od kawy można się uzależnić.
 • Podnosi poziom cholesterolu.
 • Przy piciu dużej ilości kawy mogą pojawić się zawroty oraz bóle głowy, problemy z zaśnięciem.
 • Podnosi ciśnienie tętnicze, co jest szczególnie niebezpieczne u osób z chorobą wieńcową i nadciśnieniem.
 • Obciąża wątrobę (ucisk w okolicy wątroby i pęcherzyka żółciowego).
 • Przyspiesza bicie serca.
 • Zwiększa wewnętrzny niepokój.
 • Powoduje rozdrażnienie.
 • Wywołuje symptomy niestrawności (nudności, bóle żołądka, zgaga)
 • W przypadku kobiet w ciąży, nadmierne spożywanie może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń płodu.

Na ziemi aż 80% ludzi deklaruję, że spożywa kawę. Jest to większość całej populacji. Jednak pijąc ten napój warto mieć na uwadze, aby nie przekraczać dziennego limitu na spożycie kofeiny, gdyż bądź co bądź jest to używka, od której można się uzależnić. Ważne by zachować umiar.