Po czym możemy poznać dobry warsztat samochodowy?

4 czerwca 2020 Autor lektor Wyłączono
Po czym możemy poznać dobry warsztat samochodowy?

Po czym możemy poznać dobry warsztat samochodowy? W dzisiejszych czasach niemal każdy z nas posiada własny samochód. Prawdą jest, że ten środek lokomocji stał się współcześnie tym ulubionym i najchętniej wybieranym. Niestety, posiadając samochodu doskonale wiemy, że nie jest on czymś bezawaryjnym, a wręcz przeciwnie – im dłużej go posiadamy, tym więcej pracy wymaga.

Dochodzą do tego okazjonalne stłuczki, których wręcz nie możemy uniknąć. Jedno z tego wszystkiego wynika: co jakiś czas musimy odwiedzać warsztat samochodowy, czy to w celu dokonania rutynowego przeglądu, czy też po to, by naprawić znalezioną przez nas usterkę. Ale czym tak właściwie taki warsztat powinien się cechować?

5 elementów, na które zwrócić uwagę przy wyborze warsztatu samochodowego

Choć w wyborze warsztatu samochodowego dla siebie często kierujemy się wyłącznie cenami, nie powinniśmy tego robić – znacznie lepiej jest bowiem znaleźć taki warsztat, który spełni wszystkie nasze standardy i oczekiwania. Zwłaszcza, jeśli mamy drogie auto i nie zostawiamy go w warsztacie zbyt często. W związku z tym zadbajmy o co najmniej pięć poniżej przez nas wspomnianych elementów, pamiętając, że przy obecnym ukształtowaniu rynku to my jesteśmy tymi decydującymi i mamy prawo pozwolić sobie na bycie wybrednymi.

  1. Stan warsztatu – pierwsze rozmowy z warsztatem mające na celu ustalenie przyczyny naszej wizyty oraz zdefiniowaniem wynagrodzenia za wykonaną usługę odbywają się zwykle albo w miejscu naprawy, albo w znajdującym się tuż obok biurze. W tym momencie mamy doskonałą okazję na to, aby zapoznać się z wyglądem warsztatu od środka i choć nie możemy oczekiwać tutaj “stylu skandynawskiego” oraz nienagannej estetyki, możemy podejrzeć, jak pracują mechanicy i jak traktują naprawiane przez siebie auta. Da to nam wgląd na to, jak również i nasz samochód będzie przez nich traktowany.
  2. Parking przed warsztatem – parking jest w stanie dać nam dwa zgoła odmienne wrażenia. Jeżeli jest zapełniony, może oznaczać, że warsztat samochodowy cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a w kolejce na naprawę czeka wiele aut. Z drugiej strony jednak długa kolejka do naprawy może oznaczać, że nie wyrabia się on z naprawą i każe wszystkim czekać na nią bardzo dużą ilość czasu. Sami określamy, z którym przypadkiem mamy do czynienia.
  3. Wykwalifikowana kadra pracownicza – choć ten element jest najcięższy do zbadania, nie jest niemożliwy do wykonania. W czasie naszej pierwszej rozmowy bardzo często rozmawiamy z osobą, która sama będzie zajmować naprawą i już z tej rozmowy jesteśmy w stanie wywnioskować, czy rozmawiamy z kimś znającym się na rzeczy i rzeczywiście podchodzącym do tego wszystkiego z głową, czy też mamy do czynienia z osobą, która będzie chciała tylko załatać usterkę, zamiast pozbyć się jej głównych przyczyn. Warto zwrócić uwagę również na umiejętność słuchania – przychodzimy z konkretnym problemem i wadą i chcemy, żeby człowiek naprawiający to brał pod uwagę nasz problem, a nie swoją opinię na temat stanu naszego auta.
  4. Jasne i klarowne rozliczanie się za wykonaną pracę – bardzo częstą praktyką w warsztatach samochodowych jest naciąganie nieznającego się za bardzo na temacie użytkownika samochodu na dodatkowe koszta poprzez znajdywanie nieistniejących usterek czy też dodawanie usług, których wykonania sobie nie życzyliśmy. Warto być na to wyczulonym i widzieć, co tak naprawdę jest wyceniane przez mechanika i za co ostatecznie przyjdzie nam płacić.
  5. Dostęp do odpowiednich narzędzi – właściwy warsztat samochodowy to ten, który został w odpowiedni sposób wyposażony; jeżeli już na starcie zauważamy braki w sprzęcie, chociażby tym służącym do dokonywania przeglądu, może to być dla nas bardzo alarmujące.

Opinie znajomych kontra rzeczywistość

Po czym możemy poznać dobry warsztat samochodowy?

Po czym możemy poznać dobry warsztat samochodowy?

Jest jeszcze jeden element, którym powinien cechować się dobry warsztat samochodowy, a o którym nie wspomnieliśmy powyżej – jest nim dobra reputacja. Jak już powiedzieliśmy na  wstępie, obecnie niemal każde gospodarstwo domowe dysponuje co najmniej jednym autem. Pomyślmy sobie, że każde z nich musi zaliczyć rutynową wizytę w warsztacie – sprawia to, że niemal każdy ma jakieś doświadczenia związane z tym, jak to wygląda w konkretnym tego typu miejscach. Szukając więc warsztatu dla siebie zwracajmy na to uwagę i słuchajmy głosów znajomych – zwłaszcza tych, które są poparte doświadczeniem niewynikającym z małego przeglądu, ale naprawy poważnej wady. Tego typu opinie są czymś znacznie bardziej wymiernym od wszystkich zasad, które moglibyśmy przyjąć – a w połączeniu z nimi są w stanie zapewnić nam dostęp do warsztatu, z którego będziemy po prostu zadowoleni.

Podsumowanie

Dobry warsztat samochodowy to taki, który zajmie się naszym autem jak swoim własnym – w tym krótkim zdaniu tak właściwie byłoby można zamknąć całą jego definicję. Nigdy nie bagatelizujmy wyboru tego miejsca. Zwłaszcza, że auto, którym się poruszamy potrafi być niebezpieczne, jeśli będzie w złym stanie albo też zostanie niewłaściwie naprawione. Właśnie dlatego nie kierujmy się wyłącznie ceną za wykonywane usługi, zamiast niej jako priorytet przyjmując ich jakość.

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl