Które kierunki studiów podyplomowych cieszą się największym zainteresowaniem?

Które kierunki studiów podyplomowych cieszą się największym zainteresowaniem?

Które kierunki studiów podyplomowych cieszą się największym zainteresowaniem? Studia podyplomowe są doskonałą opcją dla wszystkich absolwentów szkół wyższych, którzy nie chcą rezygnować z kontynuowania nauki. Czasami taka postawa jest podyktowana tym, że dodatkowe świadectwo stanowi przepustkę do uzyskania awansu zawodowego, innym razem to przejaw niesłabnących ambicji i chęci nieustannego zdobywania nowej wiedzy i umiejętności.

Studia tego typu cieszą się sporym zainteresowanie ze strony studentów. Warto wiedzieć, które spośród dostępnych kierunków są obecnie na topie, aby dokonać słusznego wyboru. Dobre wykształcenie jest jednym z najważniejszych elementów wspinania się po szczeblach kariery zawodowej, a więc warto inwestować w swój samorozwój. Każdego roku uczelnie notują większą liczbę chętnych do dalszej nauki. Tak zwana „podyplomówka” to bardzo popularny sposób podwyższania swoich kwalifikacji zawodowych.

Najpopularniejsze kierunki studiów podyplomowych

Sporo osób podejmuje decyzję o realizacji danego kierunku, w zależności od tego, jak duże jest wokół niego zainteresowanie innych. Niektóre studia podyplomowe są bardziej „trendy”, inne mniej. Wybierając te, które są aktualnie na topie, zwiększamy swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy zaraz po ich ukończeniu. W ostatnich latach największą popularnością cieszyły się następujące kierunki:

  • automatyka;
  • zarządzanie projektami;
  • energetyka jądrowa;
  • architektura;
  • turystyka i rekreacja.
Które kierunki studiów podyplomowych cieszą się największym zainteresowaniem?
Które kierunki studiów podyplomowych cieszą się największym zainteresowaniem?

Warto pamiętać, że wybierając kierunek studiów, należy najpierw poznać specyfikę pracy w związanym z nim zawodzie. Dobrym przykładem jest studiowanie energetyki jądrowej. W Polsce ten temat od wielu lat nie przestaje być gorący, jednak większość państw zlokalizowanych na terenie Unii Europejskiej przykłada dużą wagę do tego, aby wdrożyć w życie pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Oznacza to, że ukończenie takiego kierunku studiów nie daje nam pewności, że skorzystamy z niego w przyszłości, a tym samym o wiele bardziej intratne jest zainwestowanie swojego czasu (i pieniędzy) w coś o nieco większym potencjale.

Jako kierunki studiów podyplomowych, które dają niemal 100% pewności znalezienia dobrej posady, uchodzą wszystkie związane z informatyką, mechatroniką, automatyką oraz biotechnologią. Każda z wymienionych wyżej branż przeżywa obecnie swój renesans i nie przewiduje się, aby sytuacja uległa zmianie w ciągu kolejnych kilkudziesięciu lat. Sytuacja prezentuje się niemal identycznie, jeśli chodzi o grafików komputerowych i osoby zawodowo związane z reklamą i marketingiem.

Co ciekawe, w ostatnich latach odnotowane zostało, że coraz więcej studentów decyduje się na studia podyplomowe traktujące o historii sztuki, fotografii oraz architekturze. Jeszcze kilka lat temu kierunki tego typu prawie wcale nie wzbudzały zainteresowania społeczeństwa.

Wybór studiów podyplomowych

Chcąc kontynuować naukę, warto robić to w zakresie wcześniej ukończonego kierunku. Wówczas studia podyplomowe stanowią rodzaj uzupełnienia dotychczas zdobytej wiedzy i dobrze prezentują się w CV. Rada ta przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które znalazły pracę w swoim zawodzie i są nią usatysfakcjonowani. Wielu pracodawców pragnących awansować ludzi zatrudnionych w firmie, wymaga od nich, aby przedstawili oni dodatkowy dokument potwierdzający ich kwalifikacje. Studia podyplomowe to idealny sposób, aby udowodnić swoje zaangażowanie w naukę.

Warto wiedzieć, że zajęcia na studiach tego typu są organizowane zazwyczaj w weekendy. Uczelnie doskonale zdają sobie sprawę z tego, że system dzienny nie sprawdziłby się wśród osób aktywnych zawodowo. Nauka polega na przekazywaniu skondensowanej wiedzy. Chodzi o to, aby słuchacze nauczyli się jak najwięcej, w możliwie krótkim czasie. Studia podyplomowe zwykle trwają około dwóch lat. Co ciekawe, to wystarczający czas, aby zdobyć nowe wiadomości i rozwinąć posiadane już umiejętności. Inwestowanie w rozwój samego siebie jest bardzo opłacalnym przedsięwzięciem. Nie warto z niego rezygnować. Trud nauki zwykle okazuje się wart wszelkiego zachodu, szczególnie w tych chwilach, gdy satysfakcja z wykonywanej pracy zaczyna gwałtownie wzrastać, a wynagrodzenie za nią zaczyna być o wiele bardziej zadowalające.

Koszt studiów podyplomowych zależy od wielu czynników i jest bardzo zróżnicowany. Cena na realizowanie poszczególnych kierunków może być inna w każdym mieście lub uczelni. Może się ona różnić także ze względu na osobę odpowiedzialną za prowadzenie zajęć oraz popularność danego kierunku. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość starania się o refundację własnej nauki ze środków państwowych lub międzynarodowych. Unia Europejska chętnie łoży na edukację osób mieszkających na jej terenie. Co więcej, jeśli zdobycia świadectwa ukończenia studiów jest warunkiem awansu w pracy, to pracodawca powinien ponieść wszelkie koszty dokształcania się jego pracowników. Możliwości jest zatem wiele, wystarczy jedynie poznać ich szczegóły i przystąpić do konkretnych działań. Bez większego  trudu można odnaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.