4 maja 2019 Autor lektor Wyłączono
Jeździectwo konne jak ulubiony sport

Jeździectwo konne jak ulubiony sport – kiedy myślisz o jeździectwie konnym, pierwszym skojarzeniem jest sport. Jazda konna to jednak zdecydowanie szersze pojęcie, nie tylko elitarny sport lecz przede wszystkim styl życia. Przez wielu, współpraca między koniem i człowiekiem traktowana jest wręcz jak sztuka. Co nadaje takiej wyjątkowości jeździectwu? Przede wszystkim niesamowita symbioza między człowiekiem i koniem. Oparta na zaufaniu i wzajemnym szacunku relacja trwa już kilka tysięcy lat i mimo rozwoju elektrycznych koni moda na konie dalej nie mija.

Wierny towarzysz

Jeździectwo konne jak ulubiony sport

Od zarania dziejów konie pełniły bardzo ważną funkcję w życiu człowieka, a według wielu badaczy miały bardzo duży wpływ na rozwój całej cywilizacji. Koń został udomowiony przez człowieka w Mezopotamii i Chinach ok. 8tys. lat temu. Zostało to uczynione z pobudek praktycznych. Początkowo, najpopularniejszym środkiem transportu były osły i woły, lecz były one zbyt powolne przez co transport trwał zbyt długo. Dzięki udomowieniu koni, przyspieszono przewóz osób i towarów na lądzie – stąd znak “rumaka” często używany jest w motoryzacji jako symbol szybkości. Oczywiście głównym ośrodkiem wykorzystywania koni była wieś. Były tam główną siłą pociągowa do pracy w polu oraz zaprzęgano go do powożenia wozów. Ceniono je głównie za siłę i dużą wytrzymałość. W kolejnych wiekach wykorzystanie konia ulegała zmianie. Spełniał on ciągle zadania transportowe, lecz dostrzeżono jego zastosowania na polach wojennych. W niejednej wojnie zastosowanie kawalerii konnej przechyliło szalę zwycięstwa. Już w odległych czasach konie były nieodłącznym przyjacielem człowieka. Przez wieki jeździectwo konne zmieniało swój charakter, lecz zawsze znaleźli się tacy dla których konie były sposobem na życie. Zaczynając od kowali, przez jeźdźców a kończąc na konnej kawalerii.

Sportowe jeździectwo

Obecnie jeździectwo konne to bez wątpienia sport elitarny, który jest stawiany na równi z golfem i tenisem. W odróżnieniu od nich, jeździectwo konne jest dużo bardziej różnorodne. Jest wiele form uprawiania jeździectwa, począwszy od najprostszej jazdy konnej, przez ćwiczenia gimnastyczne wykonywane na koniu a kończąc na powożeniu. W sumie wyróżnić można siedem dyscyplin jeździeckich, z których trzy: ujeżdżenie, skoki przez przeszkody i wszechstronny konkurs konia wierzchowego, są konkurencjami olimpijskimi. Każda z dyscyplin ma wierne rzesze fanów na całym świecie. Skąd ten fenomen? Jeździectwo to jedyny sport w którym tak blisko mogą ze sobą współpracować człowiek i zwierzę. By osiągać sukces potrzebne jest bezgraniczne zaufanie i symbioza między dwoma istotami. To nadaje dużej wyjątkowości oraz zachęca kolejnych ludzi do spróbowania swoich sił w jeździectwie konnym. Mimo swojej elitarności, jeździectwo konne staje się w Polsce coraz bardziej popularne i powszechnie dostępne. Z rok na rok powstaje coraz więcej profesjonalnych ośrodków jeździeckich szkolących jeźdźców. Profesjonalne ośrodki wyposażone powinny być między innymi w kryte ujeżdżalnie, dzięki którym można jeździć niemal przez cały rok. Dzięki temu, że człowieczeństwo bogaci się, coraz więcej osób decyduje się na posiadanie własnego wierzchowca. W przypadku, gdy osoby takie mieszkają w miastach mogą oddać je do hoteli-stajni.

Od kiedy zaczynać naukę jazdy konnej?

Do rozpoczęcia nauki jazdy konnej nie potrzeba wiele. Wystarczy minimum niezbędnego sprzętu, wybór odpowiedniej szkółki jeździectwa i przede wszystkim chęci. Nie można jednoznacznie określić jaki wiek jest idealny do rozpoczęcia nauki, jest to bardzo indywidualna kwestia każdego dziecka. Jeśli dziecko ma naturalnie rozwinięte zdolności koordynacyjne, pierwsze lekcje może brać mając 6-7 lat. Oczywiście, nauka rozpoczyna się od mniejszych koni, kucy tak by oswoić dziecko ze zwierzęciem. Nieodłącznym elementem na każdym poziomie nauki jest dbałość o konia. Dlatego też należy zapatrzeć się w akcesoria dla koni i odzież dla jeźdźca w profesjonalnym sklepie jeździeckim. Kursanci uczą się obcować ze zwierzętami, czyścić konie czy też przygotowywać całą uprząż. Ma to na cele nie tylko naukę odpowiedzialności, ale również ma wytworzyć chemię między człowiekiem i zwierzęciem. By jeździectwo konne stało się sposobem na życie potrzeba wielu lat treningów pod okiem wykwalifikowanych trenerów czy też instruktorów. Czy nauka jazdy konnej jest droga? Wszystko zależy oczywiście od tego jaką szkołę i ile zajęć w ciągu tygodnia wybierzemy. Przeciętne ceny jazdy z instruktorem dla osób początkujących kosztują między 40 zł a 60 zł za jedną lekcję. Decydując się na 2 zajęcia w tygodniu, za miesiąc nauki zapłacimy około 400 zł. To więcej niż w przypadku większości dodatkowych zajęć dla dzieci. Dla porównania miesiąc treningów tenisa ziemnego kosztuje około 200 zł, a treningi w akademii piłkarskiej od 100 zł do 150 zł miesięcznie. Jeździectwo konne, jak żadna inna dyscyplina, uczy dużej odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również zwierzę. Jazda konna bardzo mocno rozwija zdolności koordynacyjne i siłę mięśni co jest ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Lata obcowania z wierzchowcami mogą spowodować, że jazda konna stanie się nie tylko zabawą, ale stylem życia.

Zakup dobrej odzieży jeździeckiej dziś to nie problem. Cena bryczesów jest już dziś na poziomie takim, że każdy może sobie na nie pozwolić. Warto zainwestować w dobre bryczesy, bo nie będziemy mieli obdarć oraz takie bryczesy posłużą nam wiele lat.