Jakie warunki musi spełniać dobra firma sprzątająca?

20 września 2019 Autor lektor Wyłączono
Jakie warunki musi spełniać dobra firma sprzątająca?

Jakie warunki musi spełniać dobra firma sprzątająca? Różnego rodzaju serwisy ogłoszeniowe bogate są w oferty od firm, które za określoną kwotę, świadczą kompleksowe usługi sprzątania zarówno domów prywatnych, lokali usługowych, czy biur. Wybór nie jest łatwy, dlatego na etapie poszukiwań warto skupić się na kilku czynnikach, które mogą go ułatwić i które zagwarantują jego trafność.

Co istotne, cennik nie powinien być podstawowym kryterium, ponieważ niska cena nie zawsze idzie w parze z jakością świadczonych usług i odwrotnie – to, co drogie nie oznacza od razu najwyższego standardu. Jak zatem wybrać dobrą firmę sprzątającą? Jakie warunki powinna spełniać i na co zwrócić szczególną uwagę w momencie selekcjonowania ofert? Poniżej kilka istotnych czynników, które będą pomocne i które ułatwią wybór.

Zakres świadczonych usług

Szukając firmy, która zajmuje się sprzątaniem, zazwyczaj szukamy takiej, która świadczy kompleksowe usługi. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb Klienta, generalnie jednak zawsze chcemy mieć możliwość wyboru. Z góry odrzucamy oferty, które ograniczają się tylko do jednej czynności, ponieważ wymusza to na nas korzystanie z usług kilku firm, a to z kolei często wiąże się z koniecznością poświęcenia zarówno większej ilości czasu, jak i pieniędzy. Większość firm sprzątających wycenia swoje działania kompleksowo, dlatego najczęściej im więcej usług zamówimy, tym korzystniejsza będzie cena. 

Lokalizacja i możliwość dojazdu do klienta

Jakie warunki musi spełniać dobra firma sprzątająca?

Jakie warunki musi spełniać dobra firma sprzątająca?

Nie bez znaczenia jest lokalizacja i obszar, w jakim działa dana firma. Oprócz tego istotne jest również, czy istnieje możliwość dojazdu do klienta, jakie są jego koszty i czy za dojazd pobierana jest dodatkowa opłata. Ten czynnik nie jest kwestią nadrzędną w przypadku dużego miasta, gdzie jest ogromna konkurencja i działa wiele różnych firm sprzątających. Jednak w małych miejscowościach ten wybór jest mocno ograniczony, dlatego często jesteśmy zmuszeni zdecydować się ofertę firmy, która stacjonuje w innym miejscu. Z tego właśnie powodu tak ważne jest, by ustalić kwestie logistyczne i koszty z nimi związane. Oprócz samego dojazdu do miejsca zlecenia, ważne jest również, czy firma sprzątająca dysponuje własnym transportem, który jest niezbędny w celu przewiezienia potrzebnego sprzętu i środków czystości.

Profesjonalni i zmotywowani pracownicy

Ludzie, którzy znają się na swojej pracy to podstawa, dlatego przed ostatecznym wyborem warto sprawdzić, jak duże doświadczenie posiadają oraz poszukać opinii innych użytkowników, którzy w przeszłości korzystali z usług danej firmy. Odpowiednio wykwalifikowany personel, który do powierzonych obowiązków podchodzi w sposób profesjonalny i rzetelny to konieczność, ponieważ najczęściej to na tej podstawie oceniamy firmę jako całość. Wszelkie działania powinny być przeprowadzone z zachowaniem najwyższych standardów, bez konieczności ciągłej kontroli i sprawdzania. Ponadto powinni być to ludzie godni zaufania, ponieważ nierzadko wpuszczamy ich do prywatnych domów, dlatego powinniśmy to robić bez najmniejszych obaw o nasze mienie.

Sprawna komunikacja z klientem

Dobry i szybki kontakt z firmą to jedna z kluczowych kwestii w momencie wyboru. Jeśli telefon milczy, a wszelkie inne formy kontaktu zawodzą, marna szansa że skorzystamy z usług właśnie tej firmy sprzątającej, tym bardziej, że konkurencja nie śpi i wybór mamy spory. Ponadto jeśli od samego początku mamy trudności w kontakcie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że później nie będzie lepiej, a każde nasze pytanie pozostanie bez odpowiedzi lub będzie musiało być ponawiane. Takie zachowanie ze strony firmy jest mało profesjonalne i nie wróży nic dobrego. Rzetelna i sprawna komunikacja to podstawa na każdym etapie współpracy, dlatego warto zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę.

Specjalistyczne środki czystości

Koniecznie trzeba zapytać o środki czystości, jakich używa dana firma. Na tej podstawie jesteśmy w stanie szybko określić, czy pracuje na dobrych i profesjonalnych produktach, a co za tym idzie, jak podchodzi do swojej działalności. Firma, która poważnie traktuje swoich klientów będzie doskonale zorientowana zarówno w ofercie sprzętu służącego do sprzątania, metod czyszczenia, jak i samych środków czystości. Powinna również zapewnić odpowiednią ich ilość, w zależności od rodzaju zlecenia. 

Ceny za świadczone usługi

Nie bez powodu ten czynnik znalazł się na końcu zestawienia. Główną przyczyną jest indywidualne podejście do tego tematu… innymi słowy, to co dla jednej osoby będzie drogie, dla innej okaże się znakomitą ofertą. Ważna jest natomiast dbałość o detale i rzetelna wycena usług w oparciu o wszystkie czynniki, które opisaliśmy powyżej i terminowość ich wykonania. Dobra firma sprzątająca to taka, która znajdzie najlepsze rozwiązanie dla indywidualnych potrzeb klienta oraz jego ograniczeń budżetowych i zapewni profesjonalna obsługę w optymalnych kosztach. Najważniejsze są chęć współpracy, właściwe podejście i dobry plan działania, które będą satysfakcjonujące zarówno dla zleceniodawcy, jak i firmy świadczącej usługi sprzątania.