Jaki powinien być dobry warsztat samochodowy?

10 czerwca 2019 Autor lektor Wyłączono
Jaki powinien być dobry warsztat samochodowy?

Jaki powinien być dobry warsztat samochodowy? Samochody to naprawdę ogromne ułatwienie w naszym codziennym życiu. Problem zaczyna się wtedy, gdy auto się psuje i trzeba z nim się udać do jakiegoś warsztatu samochodowego. Jednak nie powinien to być przypadkowy warsztat samochodowy, aby czasem nie trafić na jakiegoś niezbyt dobrego mechanika.

Jak znaleźć dobry warsztat samochodowy?

W naszym kraju warsztatów samochodowym i mechaników są tysiące. Na jedno miasto przypada co najmniej kilka miejsc, w którym można naprawić swoje auto. Czasem są to autoryzowane i duże warsztaty, w których naprawia się przykładowo tylko auta konkretnej marki, a czasem są to małe warsztaty, gdzie mechanik ma jeden garaż i mały parking i tak naprawia auto. Jednak nie należy patrzeć na to, jak bogato wygląda warsztat, ponieważ może się okazać, że w takim jednoosobowym warsztacie, auto zostanie naprawione lepiej, niż w autoryzowanym serwisie. W tym zawodzie liczy się pasja, umiejętności i doświadczenie. Dlatego też poszukiwania idealnego warsztatu samochodowego nie są takie łatwe, a gdy auto się zepsuje, to nie ma na co czekać, więc trzeba się sprężać.

Najbliższy warsztat – najrozsądniejsze rozwiązanie?

Jaki powinien być dobry warsztat samochodowy?

Jaki powinien być dobry warsztat samochodowy?

Na początek może warto przyjąć założenie, że nie będzie się szukać takiego warsztatu, który jest najbliżej. Oczywiście, że jest to najwygodniejsze rozwiązanie, jednak nie szukajmy najwygodniejszych rozwiązań, tylko najlepszych. Więc na nasz celownik powinniśmy obrać nawet takie warsztaty, które znajdują się kilkadziesiąt kilometrów od naszego domu. Przecież w dzisiejszych czasach komunikacja nie jest bardzo utrudniona, więc nawet jeśli do warsztatu samochodowego będzie daleko, to zawsze da się tam jakoś dostarczyć auto i wrócić, czy to komunikacją miejską, czy też poprosić kogoś o transport. Jeśli jednak auto jest nam bardzo potrzebne, a u mechanika będzie musiało trochę czasu zostać, to przyda nam się jakieś auto zastępcze. Szukajmy więc również warsztatów i zazwyczaj będą to duże warsztaty, w których są dla klientów przewidziane samochody zastępcze.

W poszukiwaniach idealnego warsztatu samochodowego nie kierujmy się również cenami. Oczywiście, że niskie ceny zachęcają, jednak powinniśmy wbić sobie do głowy, że niskie ceny powinny być dla nas niepokojące, ponieważ niektóre części do aut i to dobre części, wcale nie są takie tanie. Na częściach samochodowych nie powinniśmy oszczędzać, ponieważ za ceną często idzie jakość, która będzie świadczyć o tym, jak długo potem dana część będzie w stanie nam służyć. Jeśli więc mechanik zażąda od nas wysokiej ceny, to zawsze warto się zorientować, czym ona jest pokierowana i jeśli warsztat samochodowy korzysta z drogich, ale dobrych części, to warto płacić tyle, ile zażądają. W małych warsztatach samochodowych można też czasem spróbować negocjacji.

Dobry mechanik nie zwleka z naprawą

Powinniśmy unikać takich warsztatów, w których nasze auto jest przetrzymywane. Jeśli więc umówiliśmy się z mechanikiem na konkretny dzień, to w ten dzień auto powinno nam zostać oddane. Musimy zrozumieć, jeśli mechanik do nas dzwonił i konsultował, że potrzebne są dodatkowe naprawy i one mogą spowodować przedłużenie terminu. Jednak wtedy również zawsze trzeba ustalić, kiedy auto zostanie naprawione. Jeśli mechanik długo przetrzymuje auto, to również może świadczyć o tym, że samochody są naprawiane w pośpiechu, co nie sprzyja jakości naprawy.

Stan warsztatu prawdę ci powie

Gdy zawitamy do warsztatu samochodowego, to warto zwrócić uwagę na podejście mechaników do aut, do klientów i na stan warsztatu. Nie należy mydlić sobie oczu ładną poczekalnią, gdzie czeka na nas wygodny fotel i kawa. To nie ma być dobra obsługa nas i częstowanie napojami, tylko idealna obsługa naszego samochodu. Jeśli więc oddajemy auto do warsztatu samochodowego, to warto zwrócić uwagę, czy mechanik pyta się nas o jego stan, co się z nim stało, czy słyszeliśmy jakieś dźwięki, wyczuwaliśmy i widzieliśmy wycieki, w którym miejscu mogła pojawić się usterka i tak dalej. Po takich pytaniach z usta mechanika możemy już stwierdzić, że zna się on na rzeczy i zależy mu na szybkiej naprawie, ponieważ orientuje się, w którym miejscu doszło do zepsucia. Jeśli chodzi o stan warsztatu, to powinien w nim panować mniej więcej ład i porządek. Oczywiście nie można liczyć, na idealny stan warsztatu samochodowego, ponieważ w końcu naprawia się tam auta, często ma się do czynienia z brudnymi częściami, jednak mechanicy powinni mieć w miarę czyste ubrania i warsztat powinien być uporządkowany. Nie powinno być części walających się po podłodze, czy też rozlanych płynów. Jeśli mechanicy mają brudne ubrania, to niestety nasze auto w trakcie naprawy może zostać również ubrudzone. Możemy oczekiwać wyczyszczenia tapicerki na koszt warsztatu, ale czy komukolwiek chce się wykłócać o takie rzeczy? Naprawdę w trakcie poszukiwań warsztatu przyłóżmy się do tego, by znaleźć dobrych mechaników, ponieważ to od tego zależy jakość naprawy naszego auta i tego, jak potem będzie nam ono służyć.

Polecamy:

READYauto serwis samochodowy
Zielonogórska 33
71-084 Szczecin
721 956 919
www.readyauto.pl