Jak zorganizować wesele?

17 września 2019 Autor lektor Wyłączono
Jak zorganizować wesele?

Jak zorganizować wesele? Organizacja wesela to ważny punkt w życiu każdej pary. Jest to jednocześnie test współpracy, jak również dobre miejsce, żeby razem spędzić trochę czasu. Wiele osób zleca to zadanie profesjonalnym firmom. Często tak się dzieje, ponieważ młodzi nie mają pomysłu, od czego zacząć taką inicjatywę. Brak rzetelnego planu skutecznie paraliżuje przed podjęciem pierwszych działań. Wystarczy jednak kilka prostych rad, żeby ruszyć z miejsca i samemu stworzyć to niezapomniane wydarzenie.

Dlaczego warto organizować wesele samemu?

Jak zorganizować wesele?

Jak zorganizować wesele?

Chociaż zlecenie organizacji wesela jakiejś firmie jest prostszym sposobem, to nie jest najlepszym. Wspólne tworzenie wydarzenia na taką skalę, jest przede wszystkim dobrą próbą wspólnego działania pod dużą presją. Łatwo jest zachować spokój i uśmiech, kiedy wszystko idzie po naszej myśli. Dużo trudniej jest wciąż być uprzejmym i kochającym, kiedy czujemy nacisk otoczenia. W takich warunkach przyszli małżonkowie mogą wypracować wspólne strategie radzenia sobie z takimi sytuacjami. Jest to umiejętność bezcenna, która przyda się im na każdym etapie rozwoju związku.

Oczywistym plusem jest też duża oszczędność pieniędzy. W zależności od czasu, który ma konsultant na przygotowanie imprezy, miejsca, w którym się odbędzie i poziomu skomplikowania cena może się różnić. Jednak całkowity koszt waha się między 2 500 zł do nawet 10 000 zł! Jest to porażająca suma i warto ją zatrzymać na inne ważne wydatki – np. niezapomnianą podróż poślubną.

Inną zaletą samodzielnego organizowania wesela jest pełna kontrola nad tym, jak będzie wyglądało. To my decydujemy, jakiego koloru będą dekoracje, w jakim stylu przyozdobiona sala, co znajdzie się na talerzu itd. Dzięki temu mamy gwarancję, że wieczór będzie przebiegał dokładnie tak, jak sobie to wymarzyliśmy. W ten sposób zapamiętamy to wydarzenie do końca życia.

Jakie są minusy samodzielnego organizowania wesela?

Podstawową wadą, która wiąże się z samodzielnym organizowaniem wesela, jest stres. Z przyjęciem łączy się masa trudnych decyzji, które trzeba podjąć. Będziemy musieli również współpracować z różnymi ludźmi, którzy zajmują się kompletnie innymi dziedzinami. Trzeba być gotowym na drobne nieporozumienia, a nawet poważne konflikty. Nawet między narzeczonymi może dojść do spięć. Każdy ma inne oczekiwania i w pewnym momencie będzie trzeba podjąć decyzję, którą wizję wybieramy. Jednocześnie w takich warunkach uczymy się trudnej sztuki kompromisu, a decyzje będziemy musieli podejmować nawet we współpracy z konsultantem.

Od czego rozpocząć organizację wesela?

Kiedy decyzja o ślubie już zapadła, czas podjąć pierwszą decyzję w sprawie organizacji wesela – data. W zależności od tego, jaką porą roku i w którym miesiącu chcemy ceremonię, ceny mogą się od siebie różnić. Poza tym w sezonie zimowym łatwiej o wolne terminy, a sale weselne często obniżają ceny ze względu na porę roku.

Następnym krokiem będzie zamówienie sali. Na początku nie musimy mieć wszystkich szczegółów w głowie. Wystarczy ustalić dzień imprezy i liczbę gości. To wystarczy właścicielowi, żeby się wstępnie przygotować. Kiedy data wesela zacznie się zbliżać, warto będzie spotkać się z nim i wtedy ustalić wszystkie detale.

Kolejnym etapem jest rozdanie zaproszeń. To prawdopodobnie najdłuższy punkt organizacji wesela. Oczywiście najpierw trzeba zdecydować, kogo zapraszamy. Kiedy już wiemy, kto ma być na przyjęciu, trzeba wybrać konkretne zaproszenia i je zamówić. W internecie jest mnóstwo gotowych wzorów, które można spokojnie kupić za niewielkie pieniądze. Inną opcją jest zamówienie go u grafika lub samodzielne skomponowanie. Na końcu musimy pojechać do rodziny i znajomych, żeby wręczyć im zaproszenia. W przypadku osób, które znajdują się bardzo daleko, wystarczy przesłać zaproszenie pocztą i porozmawiać przez telefon.

Jakie są kolejne kroki organizacji udanego wesela?

Przygotowania wstępne zakończone. Teraz możemy przejść do bardziej szczegółowych zadań. Tutaj warto mieć duży dystans, ponieważ ilość drobnych spraw do załatwienia może być przytłaczająca. Muzyka i prowadzenie imprezy. Chociaż wesele może się obyć bez wodzireja, to nie wciąż nie jest to najlepsza opcja. Osoba z doświadczeniem, która zapewni gościom świetną zabawę, to podstawa. Ostatecznie wesele organizuje się dla gości, a nie tylko dla pary młodej. Jeśli chodzi o muzykę, to są dwa podstawowe warianty: DJ lub zespół. Przewagą tego pierwszego jest repertuar, którym dysponuje. Chociaż zespół tworzy niesamowity klimat, to gra większość piosenek w podobny sposób. Natomiast DJ może dostosować się do gustu gości.

Czas na pierwsze przymiarki. Dotyczy to zarówno przyszłej Pani Młodej, jak i Pana Młodego. Suknia ślubna i garnitur muszą świetnie się prezentować, ponieważ wszystkie oczy będą skierowane właśnie na nich. Dlatego warto zająć się tą kwestią dużo wcześniej. W przypadku kobiet można wybrać używaną suknię, ponieważ zazwyczaj była noszona tylko raz i jest w doskonałym stanie. Jednocześnie jej cena jest dużo niższa niż nowe egzemplarze. Natomiast dobry garnitur można znaleźć niemal w każdym salonie.